Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Asus ROG Strix Arion incelemesi  Asus ROG Strix Arion İnceleme

Asus ROG Strix Arion incelemesi Asus ROG Strix Arion İnceleme

  • Yüksek performans
  • Gereç kalitesi
  • RGB desteği
  • Kolay heyetim
  • Alüminyum kasa & termal ped
  • IP68 desteği şık olabilirmiş

M.2 SSD’lerle bir arada yüksek olgu kopyalama vadelerine ulaşmak eksiksiz bir performans artışı sağlarken, bundan mobil ortamda faydalanmak isteyenler için de farklı seçenekler var piyasada. Daha evvel incelediğimiz HyperX Savage EXO SSD de bunlardan biriydi hatırlarsanız. Şayet yalnızca bir sürücü kutusu istiyor, kendi M.2 SSD’nizi içine takmak istiyorsanız, bu sefer Asus’tan kusursuz bir tahlil var önümüzde.

Strix Arion Hangi Biçimlerde SSD’leri destekliyor?

Oyunculara şahsi cihazlar üreten Asus, daha evvel ROG ailesi için harici SSD sürücü kutusu Strix Arion’u duyurmuştu. Mobil ortamda da yüksek data performansı isteyen, münhasıran oyunculara hitap eden Strix Arion, 2280, 2260, 2242 ve 2230 biçimli SSD’lerle koordinasyonlu olarak çalışıyor ve USB-C 3.2 Gen 2 kontağı sayesinde de üst seviye performans sağlıyor. Artık Asus’un bu sihirli kutusuna daha yakından bakalım; bakalım bizlere neler sunuyor…

Oyunculara Kişisel Kışkırtıcı Tasarım

Strix Arion, dizaynıyla oyunculara göz kıpran, öte yandan alüminyum alaşımlı kasası, iç yüzeyinde ise termal pedler ile hoş bir ısı dağıtımı sağlayan, materyal kalitesiyle de üst seviye bir model oluyor. Kutunun üst kısmında ROG logosu ve şeffaf şerit ile RGB deseni sağlanırken, bu ışıklandırmayı Asus Aura Sync yazılımı ile istediğiniz üzere renklendirebiliyorsunuz.

Asus ROG Strix Arion’a SSD Nasıl Yerleştirilir?

Cihazın USB-C portunun yanındaki iğne deliğine kutu içeriğinde çıkan iğne ile bastırdığınızda kapağı kolaylıkla açabiliyor ve kendi M.2 SSD’nizi rastgele bir tornavida kullanmadan yerleştirebiliyorsunuz. Buraya takacağınız M.2 SSD’ler arasında az evvel de söylediğimiz üzere 2280, 2260, 2242 ve 2230 biçimlerindeki SSD’ler bölge alıyor.

Yüzeyin alüminyum materyalden oluşması ve SSD’nin oturduğu bölgenin derhal üst kapağında da termal pedlerin bulunması ısı dağıtımını tesirli halde sağlarken, cihazın kutusunun içinden cihazı yanınızda rahat taşımanız için hususî bir askı da çıkıyor.

Asus ROG Strix Arion Kutu İçeriği

Strix Arion, hem USB-C hem USB-A portlarına kolaylıkla takılabiliyor. Kutu içeriğinde USB-C’den USB-C ve USB-C’den USB-A kabloları mevcut. Böylelikle cihazı farklı platfromlarda kullanabiliyorsunuz.

Asus ROG Strix Arion Performansı Nasıl?

Strix Arion fütüristik dizaynıyla dikkat cazip olduğu kadar performansıyla da tesirli bir cihaz. Cihaz USB-C 3.2 Gen 2 üzerinden 10Gbps bant genişliğine sahip. Evet, cihaz bu performansı destekliyor, fakat elbette iş, içine takacağınız diskin performansına bağlı. Biz de cihazdan optimum performans sağlamak için Seagate’in FireCuda M.2 2280 SSD’sini kullandık. Elimizdeki disk 1 TB’lık kapasiteye sahip, ama Strix Arion’un 2 TB’a kadar diskleri desteklediği malumatını de verelim.

Strix Arion Performans Testi

Pekala, Strix Arion, Seagate FireCuda M.2 SSD ile nasıl bir performans gösterdi dersiniz? Yatığımız CrystalDiskMark testinde saniyede 986 MB/s data okuduğunu gördüğümüz Strix Arion, yazma performansıyla da arada fark koymayarak yeniden 968 MB/s sonuç üretti. Bu manada performansıyla göz dolduran diskin, günlük tasarrufunda da tekrar birebir almanız mümkün. Yani iş sadece sentetik testlerden ibaret değil.

Öte yandan bir vesair değerli testlerden AS SSD Benchmark’ta da koşturduğumuz Strix Arion, bu testte de 10 GB’lık senaryoda 944 MB/s sıralı okuma performansı sağlarken, 922 MB/s de sıralı yazma perforansı sergiledi.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek, Strix Arion’un gerek tasarımı gerek tasarrufu ve gerekse performansıyla ziyadesiyle etkileyici bir cihaz olduğu kesin. Her manada eserin 1. sınıf olduğunu kabul etmek gerek.

Strix Arion Fiyatı Ne Kadar?

Şayet M.2 SSD’niz her an elinizin altında olsun istiyorsanız, yakından değerlendirmenizi öneririz. Peki, Strix Arion’un fiyatı ne kadar? Şu an Strix Arion şimdi devletimizde satışa çıkmış değil, gelgelelim yakında satışa sunulması bekleniyor. Cihazın yurt dışı fiyatı ise 59 Dolar + KDV.

Asus ROG Strix Arion Teknik Özellikleri
Eser Modeli Asus ROG Strix Arion
Eser Çeşidi Disk kutusu
CHIP Online Notu 90
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
Teknik Detaylar
Arabirim USB 3.2 (Gen.2) Type-C
Renk Siyah
RGB Işıklandırma Var
Sürat 10 Gbps
Uyumluluk M.2 M Key PCIe (NVMe) SSD (2280, 2260, 2242, 2230)
Sıcaklık 0 – 70 kademe
Boyutlar 124 x 47 x 10 mm
Tartı 98 gr.

Yorum Ekle