Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
ASUS, ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX Modellerini Duyurdu!

ASUS, ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX Modellerini Duyurdu!

ASUS, ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX isimli yeni 4K HDR monitörlerini duyurdu. Profesyonel içerik üreticilere yönelik tasarlanan bu monitörler, geniş açıdan izlendiğinde renk doğruluğunu koruyan ve ekranları ortak çalışma için ülkü hale getiren çığır açıcı Eksen Dışı Kontrast Optimizasyonu (OCO) teknolojisiyle[1] donatıldı.

32 inç PA32UCX-P ve 27 inç PA27UCX modelleri, mini LED art aydınlatmanın yanı sıra Dolby Vision®, HDR10 ve Hybrid Log Gamma (HLG) üzere birden çok HDR biçimini destekliyor. PA32UCX-P, 1152 noktadan bölgesel karartma destekli paneliyle 1200 cd/m2 maksimum parlaklığa ulaşıyor. PA24UCX’ün 576 noktalı bölgesel karartma destekli paneli ise  1000 cd/m2 parlaklık sunabiliyor.

İçerik üreticilere profesyonel seviyede renk performansı sunmak için tasarlanan PA32UCX-P ve PA27UCX, evvelce kalibre edilerek sRGB ve Adobe RGB renk yerlerinde Delta-E < 1 renk doğruluğuna ulaşıyor. Modeller başkaca DCI-P3, Rec. 709, Rec. 2020, sRGB ve Adobe RGB renk sahalarını destekleyen quantum-dot teknolojisine sahip olmasıyla göze çarpıyor. Önde gelen kalibrasyon cihazları ve yazılımlarıyla koordinasyonlu olan monitörler, kusursuz kalibrasyon imkanı sunuyor.

Geniş açıda renk doğruluğu ile mini LED ekranlarda öncü

ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX, geniş izleme açılarında da harika renk ve kontrast sunuyor. Birden fazla mini LED monitör, geniş açıdan izlendiğinde renk doğruluğu sıkıntıları yaşatıyor. Bu da müşteriler yahut iş arkadaşlarıyla birlikte renk doğruluğunun kıymetli olduğu girişimler üzerinde çalışırken mesele oluşturabiliyor. PA32UCX-P ve PA27UCX’teki çığır açıcı Eksen Dışı Kontrast Optimizasyonu (OCO) teknolojisi, ışık iletimini denetim eden bir katmanla bu sorunu çözüyor. OCO teknolojisi ışık sızıntısı efektini %80 azaltıyor ve ekrana geniş açıdan bakıldığında renkler için kontrast nispetini 7 kat artırıyor. OCO teknolojisiyle ekrandaki imajların herkes tarafından hakikat biçimde görülmesi sağlanıyor.

Dolby Vision, HDR10 ve Hybrid Log Gamma destekli 4K ekranlar

ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX monitörler ASUS Smart HDR Teknolojisinden yararlanıyor. Birden ziyade HDR biçimini ve PQ eğrisini destekleyen monitörler, içerik üreticilerin hususî gereksinimlerine karşılık veriyor. Dolby Vision HDR sunan PA32UCX-P ve PA27UCX, son kademe canlı, kaliteli, inanılmaz noktada parlak imgeler, yüksek kontrast oranlı renk ve ayrıntılarla parti deneyimini bambaşka bir hale getirip hikayelere hayat veriyor. Dolby Vision, film tekniklerinden esinlenilerek geliştirilen HDR teknolojisiyle milyarlarca renkle inanılmaz bir manzara kalitesi sağlıyor. Standart imgelere kıyasla 40 kat daha parlak ayrıntılar ve 10 kat daha siyahlar sunan Dolby Vision, güçlü tonlarda canlı imajları gözlerinizin önüne seriyor.

ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX, HDR10 desteğinin yanı sıra PQ Hard Clip, PQ Optimized ve PQ Basic üzere birden çok PQ eğrisini de destekliyor. Böylelikle içerik üreticilerin gereksinimlerini karşılayan modeller, mevcut görüntü yayın hizmetleri ve sayısı giderek artan HDR oyunlarıyla da koordinasyonlu çalışıyor. HDR10’da HDR Ön İnceleme işlevine de destek veren ProArt PA32UCX-P ve PA27UCX, içerik üreticilere kamerayı direkt monitöre bağlayıp, çekilen HDR içeriklerini tüm tonlarıyla fırsatı sunuyor. HDR Preview özelliği ayrıyeten görüntü düzenleme yazılımlarıyla da otomatik olarak çalışıyor. İçerik üreticiler son manzaranın gerçekçi bir simülasyonunu görerek daha kolay düzenleme yapabiliyor. 

Hybrid Log Gamma (HLG) ise BBC iPlayer, Japan NHK TV ve DirecTV üzere uydu TV yayınlarıyla uyumluluk sağlıyor. HDR Ön İnceleme işlevi HLG formatında da kullanılabiliyor.

Bölüm önderi renk doğruluğu

ProArt Display PA32UCX-P, 1200 cd/m2 maksimum parlaklıkla gerçek 10 bit renk derinliği sağlarken PA27UCX de 1000 cd/m2 parlaklığa ulaşarak görüntü düzenleme ve post prodüksiyon için tüm renk tayfını gözler önüne seriyor. Film standardı olan DCI-P3 renk gamına destek veren quantum-dot teknolojisi ise çok daha gerçekçi renkler elde edilmesini sağlıyor. PA32UCX-P modeli %99 DCI-P3, %99,5 Adobe RGB, %89 Rec. 2020, %100 sRGB ve Rec. 709 renk gamlarını; PA27UCX modeli ise %97 DCI-P3, %99,5 Adobe RGB, %83 Rec. 2020, %100 sRGB ve Rec. 709 renk gamlarını sunuyor. Profesyonel seviyede renk performansı sergileyen her iki model de üst seviye medya düzenleme ve post prodüksiyona münasebetli.

ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX, sRGB ve Adobe RGB renk alanlarında Delta-E < 1 renk doğruluğu değeri elde ederek dal başkanı olmak için evvelce kalibre edildi. Monitörlerde manzaraların ekrana gerçek yansıtıldığından emin olmak için gelişmiş gri ölçek teknolojisine mekan veriliyor. PA32UCX-P ve PA27UCX'de ayrıyeten, ekranın farklı kısımlarındaki parlaklık ve renk değişimlerini önleyen %95 homojenlik telafisi teknolojisi bulunuyor.

Kapsamlı kalibrasyon için geniş uyumluluk

ProArt Display PA32UCX-P ve PA27UCX’de bulunan ASUS ProArt yazılımı X-Rite®, Datacolor®, Klein ve gayrı önde gelen markaların kalibrasyon cihazlarına ve Calman®, Light Illusion ColourSpace CMS üzere markaların profesyonel kalibrasyon yazılımlarını destekliyor. Kullanıcılar optimum renk doğruluğu elde etmek için gelişmiş ayar yapma imkanına da sahip. Ayrıyeten renk ayarlarını monitörlerdeki entegre devre yongasına kaydederek farklı cihazlarda tıpkı renk ayarlarını kullanmak da mümkün

Yorum Ekle