Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ASUS, AMD B550 Serisi Anakartlarını Duyurdu

ASUS, AMD B550 Serisi Anakartlarını Duyurdu

ASUS, PCI Express® 4.0 teknolojisini orta seviye sistemlere getiren AMD B550 yonga setiyle donatılmış yeni anakartlarını duyurdu. AMD B550 anakartlar, 3. Nesil AMD Ryzen™ masaüstü işlemcilerle umum gayeli 20 adet PCIe® 4.0 done yolu kullanmaya imkan veriyor. Tüm yeni ASUS B550 anakartlarda, ana PCIe yuvası 16 olgu yoluyla PCIe 4.0 ilişkisi sunuyor. Direkt 3. Nesil AMD Ryzen™ işlemciler üzerinden dört adet USB 3.2 Gen 2 girişiyle 10 Gbps sürat almak da mümkün oluyor.

ASUS ayrıyeten B550 serisi anakart modellerini Wi-Fi 6, 2.5 Gbps Ethernet, sağlam güç dağıtımı, yüksek DRAM suratı, BIOS Flashback ve yapay zeka destekli, gürültü engelleyici mikrofon üzere özelliklerle zenginleştiriyor. Yeni yapay zeka destekli gürültü engelleme art plandaki sesleri ortadan kaldırmak için gelişmiş filtrelerden yararlanıyor. B550 yongasındaki yerleşik olgu yolları için de PCIe 3.0 güncellemesi geliyor. Bu yenilikler sayesinde B550, orta seviye sistem toplamak isteyenler için eksiksiz bir platform haline geliyor.

ASUS mühendisleri ve dizayncıları üç eser ailesi için yekun 11 adet B550 anakart geliştirdi. Üst seviye ROG Strix modelleri verimli ve serin çalışan VRM’ler, gelişmiş ses ve Intel kontrolcüleriyle 2.5 Gbps Ethernet ve Wi-Fi 6 ilişki seçenekleri üzere özelliklerle dolu. TUF Gaming modelleri üst seviye özellikler ile sağlamlığı daha münâsib maliyetli bir halinde sunuyor. Prime serisi ise umum gayeli sistemler için gereken tüm özellikleri bünyesinde topluyor. ASUS B550 serisinin tamamı daha çokça malumat için lütfenn adresini ziyaret edin.

“Oyunlardan içerik üretimine kadar birçok farklı meydanda güzel performans gösteren esnek sistemlere yönelik talebin, daha evvel hiç olmadığı kadar yüksek hale geldiğini belirten AMD Kurumsal Yönetici Yardımcısı ve Bileşen İş Ünitesi Umumî Yöneticisi Chris Kilburn, “AMD olarak, yeni AMD B550 yonga setiyle 3. Nesil AMD Ryzen masaüstü işlemcilerinin gücünü ve son teknoloji PCIe 4.0 desteğini orta seviye kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. ROG Strix’ten ASUS Prime’a kadar uzanan tüm yeni B550 platformlarının daha evvel orta seviyede görülmemiş esnekliği ve gücü sunacağından eminiz.” dedi.

ROG Strix B550-E Gaming

ASUS, AMD’nin yüksek performanslı işlemcileri ve iki yahut üç adet genişletme kartı kullanılan sistemler için ROG Strix B550-E Gaming modelini hazırladı. AM4 soketini saran 14+2 güç aşamalı VRM, daima yük altındayken çok çekirdekli işlemcilerden muteber performans almayı sağlıyor. Sağlamlaştırılan PCIe x16 SafeSlot’lar ise oyuncular ve içerik üreticiler için ikili SLI™ yahut üçlü CrossFireX™ desteğiyle birden ziyade GPU kullanmaya imkan veriyor.

Strix B550-E Gaming’teki altı adet fan başlığı ile AiO ve pompa başlıkları muhtaçlığa nazaran kolay yahut kapsamlı sistemler kurma fırsatı sunuyor. Q-Fan yazılımının sunduğu otomatik fan suratı tespiti ve çok sayıda ön ayarla sıcaklığı ve gürültü seviyesini düşürmek kolaylaşıyor. 110 mm uzunluğa kadar SSD’lerin sığabildiği çift M.2 yuvası, ağır giriş çıkış yükü altındayken sıcaklığın artmaması için soğutma bloklarıyla kaplı. Strix B550-E Gaming’te başkaca Intel destekli 2.5 Gbps Ethernet ve Wi-Fi 6 denetimcileri konum alıyor. Kablosuz kulaklıklar, telefonlar ve tabletler için de Bluetooth 5.1 desteği sunuluyor.

Strix B550-E’de USB temas seçenekleri de epey güçlü. Üç adet USB 3.2 Gen 2 irtibatının (bir adet Type-C ve iki adet Type-A) yanı sıra bir seri USB 3.2 Gen 1 ve USB 2.0 girişi bölge alıyor. ASUS ayrıyeten bu modele, en yeni bilgisayar kasaları için bir adet de USB 3.2 Gen 2 ön panel kontağı ekledi.

ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi)

ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi), performans odaklı ama birkaç lüks özelliğe de sahip bir anakart arayan sistem toplayıcılarına hitap ediyor. 12+2 güç aşamalı VRM en üst seviye Ryzen işlemcilerine münasip ortam sağlarken, sağlam 8+4 pimli ProCool yedek güç temasları da bu güç aşamalarına kesintisiz güç aktarıyor.

Bu modelde Intel I255-V 2.5 Gbps Ethernet irtibatı ve Intel AX200 adaptörüyle Wi-Fi 6 desteği sunuluyor. Üst seviye SupremeFX S1220A codec ise benzersiz ses deneyimleri oluşturma imkanı veriyor. Strix B550-F Gaming (Wi-Fi), RPG Strix ailesinin ayırt edici imgesini taşıyor. Göz alıcı ROG göz logosu, siber metin deseni ve entegre giriş çıkış müdafaasıyla şık bir görünüm sunuyor. Kullanıcılar anakartın görünümünü kendilerine nazaran değiştirmek için standart ve Gen 2 adreslenebilir başlıklara çok sayıda RGB LED şeridi ekleyebiliyor. Bunların tümü Aura Sync ile basitçe yapılandırılabiliyor.

ROG Strix B550-I Gaming

ROG Strix B550-I Gaming savlı küçük sistemler için tasarlandı. Tasarım olarak Mini-ITX biçiminde bir adet PCIe 4.0 x16 yuvasına mahal bulunuyor gelgelelim bu küçük boyutun gayrı avantajları var. Strix B550-I Gaming, bellek yuvaları ve CPU arasındaki iletken hatlarının daha kısa olmasından yararlanarak entegrasyonlu DIMM’leri 5100 MHz ve ötesinde çalıştırabiliyor. 8+2 güç aşamalı VRM, 3. nesil Ryzen işlemciler için pek münâsib. VRM için etkin soğutma ve ProCool II dizaynımızı taşıyan sekiz pimli temas, Mini-ITX kasaların dar ortamında kesintisiz güç sağlıyor.

Evvelden eklenen giriş çıkış muhafazasının üzerinde USB 3.2 Gen 2 Type-C ve Type-A girişleri, Intel I225-V 2.5 Gbps Ethernet teması bulunuyor. Anakartta ayrıyeten Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 adaptörü mahal alıyor. Küçük boyutlu sistemlerde süratli harici depolama cihazları sık kullanıldığından, ASUS mühendisleri en yeni bilgisayar kasaları için ön panele bir adet USB 3.2 Gen 2 teması ekledi. 3.5 mm temasların tümü hoparlör, kulaklık yahut mikrofon takarken kolaylık sağlamak için farklı renklerde LED’lerle aydınlatılıyor. Bunların dışında, mikrofonlar ve kulaklıklar için gürültü filtreli bir USB-C Ses girişi de bulunuyor.

ASUS TUF Gaming B550-Plus

ASUS TUF Gaming B550-Plus’ta 8+2 DrMOS voltaj regülatör modülü bulunuyor. Anakartta VRM, yonga seti ve M.2 yuvalarının yük altındayken serin kalması için de çok sayıda büyük soğutma bloğuna mekan veriliyor. Ana PCIe 4.0 x16 yuvası çok büyük ekran kartları kullanırken destek sağlayan SafeSlot özelliğine sahip. Sağlam pimlere sahip ProCool yedek irtibatlar, yüksek güç tüketimi yapan işlemcileri gönül rahatlığıyla kullanma imkanı veriyor.

Anakarttaki her iki M.2 yuvası da 110 mm uzunluğa kadar cihazlara elverişli. İki PCIe yuvası ise CroosFireX desteği veriyor. Art panelde tüm asrî USB girişi çeşitleri bulunuyor. Dahili başlık sayesinde bunlara Thunderbolt 3 ilişki seçeneğini eklemek de mümkün. Girişlerin yanındaki BIOS Flashback düğmesi, CPU olmadan da UEFI güncellemesi yapma fırsatı veriyor.

TUF Gaming B550-Plus, 2.5 Gbps Ethernet temasıyla geliyor. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 ilişkisi elde etmek için bir de M.2 E-key yuvası bulunuyor. Bu modeldeki Realtek S1200A ses codec’i, kulaklıklarda sanal 3D çevresel ses tesiri için DTS Custom özelliğiyle destekleniyor. Bu özellik sayesinde sinemalarda ve koordinasyonlu oyunlarda sesin konumunu algılamak mümkün oluyor.

Gri ve siyah renklerdeki TUF Gaming tasarımı ve göz alıcı sarı hatlar, ek aydınlatma için mükemmel bir art plan sunuyor. Bir adet Gen 2 adreslenebilir RGB LED başlığı ve iki adet standart başlık, ek şeritlerle görünümü kolaylıkla değiştirme imkanı veriyor.

TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) modeli, TUF Gaming B550-Plus’taki özelliklerin birçoklarını alıp microATX biçimine sığdırıyor. Bu anakart, ATX boyutlu kardeşiyle birebir sayıda PCIe x16 ve M.2 yuvasına sahip. Aradaki temel fark, M.2 yuvalarından birinin 110 mm mahalline standart 80 mm cihazları desteklemesi. Bunun karşılığında, bu model küçük boyutlarıyla daha münasebetli bir fiyata sahip.

TUF Gaming B550M-Plus iki farklı sürümle geliyor. Bunlardan birinde Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 denetimcisi ve antenleri varken başkasında bu özellikler bulunmuyor. Her iki sürümde de 2.5 Gbps Ethernet irtibatı, DTS® Custom destekli Realtek S1200A ses ve Gen 2 adreslenebilir şerit kontaklarına sahip RGB LED başlıkları mekan alıyor.

TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)

ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) modeli, TUF Gaming B550-Plus’taki özelliklerin birçoklarını alıp microATX biçimine sığdırıyor. Bu anakart, ATX boyutlu kardeşiyle birebir sayıda PCIe x16 ve M.2 yuvasına sahip. Aradaki temel fark, M.2 yuvalarından birinin 110 mm bölgesine standart 80 mm cihazları desteklemesi. Bunun karşılığında, bu model küçük boyutlarıyla daha münâsib bir fiyata sahip.

TUF Gaming B550M-Plus iki farklı sürümle geliyor. Bunlardan birinde Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 denetimcisi ve antenleri varken gayrısında bu özellikler bulunmuyor. Her iki sürümde de 2.5 Gbps Ethernet ilişkisi, DTS® Custom destekli Realtek S1200A ses ve Gen 2 adreslenebilir şerit irtibatlarına sahip RGB LED başlıkları yan alıyor. 

ASUS Prime B550-Plus

Kendi serisinin en üst modeli olan ASUS Prime B550-Plus, orta seviye bir oyun sistemine güç vermeye yahut günlük işlerde kullanılacak AMD destekli bir sistemin temelini oluşturmaya hazır. Orta seviye Ryzen işlemciler için son kademe mütenasip olan bu model, VRM ve yonga seti üzerindeki soğutma bloklarıyla stabil biçimde çalışıyor.

Çift GPU’lı bir sistem isteyen kullanıcılar CrossFire X destekli iki adet PCIe x16 yuvasıyla buna kavuşabiliyor. İki adet M.2 yuvasına ise 110 mm uzunluğunda sürücüler takılabiliyor. Gerideki USB 3.2 Gen 2 girişleri yerinde gelmediği takdirde, tercihe bağlı alınan ASUS ThunderboltEX 3 kartını ilgili başlığa yerleştirerek muhit üniteleri için daha çokça bant genişliği elde edilebiliyor. Prime B550-Plus’ın sade tasarımı her sisteme uyum sağlarken tıpkı hengamda kasa aydınlatması için de şık bir art plan sunuyor. 

ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi)

Ofislerde ve yatak odalarında boş alan bulmak kolay olmadığından, ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi) modeli ATX sistemlerin giremediği yanlar için daha güzel bir seçenek haline geliyor. Bu model, Prime B550-Plus ile neredeyse birebir özellikleri daha küçük microATX biçiminde sunuyor.

Wi-Fi 6 standardı sayesinde bu anakart, kullanıcıların daha evvel kabloya gereksinim duyduğu bölgelerde kablosuz irtibat imkanı veriyor. Bu nedenle ASUS, Prime B550M-A’yı sırf Gigabit Ethernet’e sahip bir sürüm yahut Intel AX200 Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 adaptörüne sahip bir sürüm olarak iki farklı halde piyasaya sürüyor.

ASUS Prime B550M-K

Küçük boyutlu microATX biçimi, sistem toplayanların genişleme imkanlarından ödün vermeden yerden tasarruf etmesine imkan veriyor. İşlemciye en son nesil PCIe 4.0 ile bağlanan ana PCIe x16 yuvası ve M.2 yuvası yeni nesil cihazlarla maksimum bant genişliği sunuyor.

Anakarttaki iki M.2 yuvasından birine 110 mm uzunluğunda cihazlar yerleştirilebiliyor. Art taraftaki giriş çıkış panelinde iki adet USB 3.2 Gen 2 girişinin yanı sıra USB 3.2 Gen 1 kontakları da bulunuyor. Böylelikle anakarta takılan tüm cihazların yüksek bant genişliğinden yararlanması sağlanıyor. Prime B550M-K’daki HDMI, DVI-D ve D-sub temas noktaları ise entegre grafiğe sahip işlemciler için çok istikametli seçenekler sunuyor.

Yorum Ekle