Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Artık Bir Vergimiz Daha Var: Dijital Hizmet Vergisi

Artık Bir Vergimiz Daha Var: Dijital Hizmet Vergisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Encümeninde kabul edilen bir kanun teklifi sonrasında, hayatımıza yeni bir daha girdi: Dijital Hizmet Vergisi.

Bu vergi, fiyatlı dijital hizmet sağlayıcıları ilgilendiriyor. Örneğin YouTube Premium, , Spotify, Netflix, BluTV üzere hizmetler, artık Dijital Hizmet Vergisi’nin mükellefi konumunda. Bu listeye Facebook, ve Instagram üzere toplumsal medya devlerini eklemek de mümkün.

Pekala Dijital Hizmet Vergisi nasıl işleyecek? Türkiye’deki cirosu 20 milyon TL’den büyük olan hizmetler, artık yüzde 7.5 orantısında vergi ödemek zorunda. Bu ciroya ulaşamayan yahut yerküre umumunda 750 milyon Avro’dan daha düşük bir cirosu bulunan hizmetler ise, Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf tutulacak.

Vergiyi ödemeyen hizmetler için getirilen yaptırım da epeyce ağır: Öncelikle vergisini ödemeyenler ilan edilecek ve derhal akabinde, bu hizmetlere Türkiye’den erişim engellenecek.

Dijital Hizmet Vergisi’nin kabul edilmesiyle birlikte, pek çok hizmette fiyat artışları görmemiz laf konusu olabilir. Bunun birinci örneğini, daha evvel szlerle buradaki haberimizde paylaştığımız üzere, Spotify’ın yaptığı Premium üyelik artırımlarında gördük bile…

Yorum Ekle