Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Arpacık neden olur? Arpacık doğal yollarla nasıl makbul?

Arpacık neden olur? Arpacık doğal yollarla nasıl makbul?

Arpacık marazı bilinen yanlışlardan biri arpacığın bir göz marazı olduğu sanılmasıdır. Meğer ki arpacık göz etrafında oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Evet arpacık neden olur? Arpacık doğal yollarla nasıl makbul? Sizler için sık sık yaşanan bu rahatsızlığa dair bilinmeyenleri araştırdık. Haberin detayında arpacığa dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Göz kapağında bulunan yağ bezelerinin iltihapla birikmesi sonucu arpacık ortaya çıkar. Tedavisi kolay lakin hengamında müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. Arpacık göz asıllı değil cilt asıllı bir hastalıktır. Vücudun en ufak bir direnç ve vitamin eksikliğinde ortaya çıkar göz kapağında bir yumru üzere görünür. Cilt kökenli bir hastalık olduğu için cildi iltihap biriktirmeye meyilli ciltlerde sık sık ortaya çıkar. Anadolu’da halk arasında it dirseği olarak bilinen arpacık derhal hemen 4 şahıstan 2’sinde yaşar. Göz kapağının altında, göz yaşı borusunda ve göz kapağının üstüne görülür. Öncelikle arpa büyüklüğünde görülür. Devirle iltihap çoğaldıkça gözlerin kapanmasına kadar neden olur. 

ARPACIK NEDEN OLUR?

Göz cildinde yağ bezeleri vardır. Dışarı gerçek salgılanan bu bezeler gözü dış etmenlere karşı korur. Birebir devranda bu yağ bezeleri sayesinde göz yaşı çabuk buharlaşır. Fakat cildin yaşadığı deformasyon, enfeksiyon kaş ve kirpik kepeklenmesi üzere durumlar yağ bezelerinin tıkanmasına neden olur. Ayrıyeten bağışıklık sisteminin zayıflaması da vücutta önemli iltihaplanmalara sebebiyet verir. 

KAÇ ÇEŞİT ARPACIK VARDIR?

DIŞ ARPACIK 

Yağ bezlerine göz kapağının dış yüzeyinde ortaya çıkar. Bu yağ bezeleri göz kapağındaki yağ orantısını korur. Ama dış etkenli nedenlerden ötürü bu kanallar tıkanır ve dış arpacığın oluşmasına neden olur.

İÇ ARPACIK

Gözle görülmeyen lakin dokunulunca hissedilen arpacık, salgı bezleri nedeniyle yaşanır. Yağ bezleri ile alakalı değildir. Gözle iç temas halinde olan bu arpacık çeşidi devirle enfeksiyona neden olur bu da önemli sıhhat meselelerinin yaşanmasına sebebiyet verir.

ARPACIĞIN BELİRTİLERİ NEDİR?

Kaşınma, batma ve yanma

Gözle görülür bir şişlik

İç arpacık da gözleri kapatırken ya da dokununca hissedilen kitle

Mütemadi sulanma ve iltihaplanmanın artması

Göz yaşı borusunun dışında biriken iltihap kitlesi

Uyanırken gözleri açmada zorlanma

Işığa karşı hassasiyetin olması

Göz içerisindeki sıvının burun kanallarını tıkaması üzere belirtilerle kendini gösterir.

ARPACIK DOĞAL YOLLA NASIL MAKBUL?

Belirtiler akabinde kişi göz hekimine başvurur. Bunun akabinde göz tabibi antibiyotikle tedavi ederek kitlenin azaltılması sağlanır. Onun dışında hanede uygulanacak bir kaç dol yol mevcuttur. Doğal pratik dış arpacığa uygulanır. İç arpacıklar lokal anestezi ile cerrahi operasyon ile alınır.

Arpacık da en tesirli doğal yol, sıcak havlu pratiğidir. Bu sayede gözdeki sonlar süratli çalıştırılarak enfeksiyonun dışarı atılması sağlanır. Bunun dışında bir diş sarımsak ve bir soğana 2 su bardağı su ek edin. Kaynattıktan sonra bu suya ped pamuk batırıp arpacığın üstüne ayrım saat bekletin. Bu uygulamayı yarım saatte bir uygulayınız. Soğan ve sarımsak içerdikleri antioksidan ve antibakteriyel unsurlar sayesinde iltihabı dışa atmada tesirli olurlar. 

Yorum Ekle