Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye uygun gelir?

Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye uygun gelir?

Kış aylarında akşamları sıcak konutta yemek sonrası tüketilen armutun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Lif açısından epeyce varlıklı olan armut, vitamin ve mineral bakımından epey zengindir. Vücuttaki hücreleri yenileyen ve koruyan armut, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye uygun gelir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Gül ailesine ilişkin olan armut meyvesi, pyrus cinsine ilişkin bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika üzere devletlerde 30 çeşidi bulunmaktadır. Hayli yüksek likide sahip olan armut; yeşil, sarı ve kahve renkleri bulunmaktadır. Kalorisi düşük olan armut, yüzyıllardır tüketilen meyveler arasında birinci sırada yan alır. Yapılan araştırmalarda kolon kanseri illetini önlediği tespit edilmiştir. Yerkürenin acilen çabucak her yanında rahatlıkla yetişen armut, kış aylarında vücudun muhtaçlığı olan su ölçüsünü sağlar. Ara öğün olarak iki tane tüketildiğinde uzun müddet tokluk sağlar. Gelgelelim bağırsak işlevselliği bozuk olan insanların armut tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aksi halde çokça çalıştırarak ishal olmasına neden olur. Eski vakitlerde armut kabuğu ve yaprakları alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılırdı. Yerküre umumunda en ziyade üretimini Çin yapmaktadır. Armut çiçekleri kurutulup çayı yapılır. Bu çay sonları yatıştırarak rahat bir uyku sağlar. 

KAÇ ÇEŞİT ARMUT VARDIR?

Melez bir yapısı olan Etruska armudu, en erken olgunlaşan çeşittir. 

Çok ziyade dikeni olan Akça armut meyvesi, dik biçimi ve at kısmının etli olmasıyla bilinir. 

Memleketimiz de en ziyade üretilen June Beauty armut, haziran ayı şığı olarak kabuk edilir.

Yüzyıllardır olan Ankara armudu, uzun vade bozulmadan kendi kendini koruma edebilir.

ARMUDUN YARARLARI NELERDİR? 

Folik asit içeren armut, kandaki berbat kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına yer hazırlayan durumları indirger. Bilhassa damarların esnekliğini koruyarak kan akışının daha sağlıklı yapılamasını sağlar.

Bir vücudun günlük gereksinimi olan kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum üzere mineralleri kolaylıkla karşılar. 

K ve C vitaminleri bakımından varlıklı olan armut illetlere karşı bağışıklık sisteminin direncini artırır. Bu yüzden eksperler hem mevsim geçişlerinde hem de kış aylarında sıklıkla tüketilmesini sağlar.

Bağırsak florasını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Böylelikle kansere yakalanma riskini azaltır. Metabolizmanın işlevselliğini artırır.

Kandaki insülin direncini kırarak şekerin azalmasını ya da yükselmesini önler. Bu yüzden diyabet hastalarının tüketmesi tavsiye edilir. 

Yapılan öbür bir araştırmada armudun had hücrelerini yatıştırdığı için depresyon, gerilim, kronik yorgunluk ve uykusuzluk sıkıntılarına yarar sağlar. 

Münhasıran ileri yaşlara görülme ihtimali olan kemik marazlarını önlemekte tesirli olan armut, kemik kütlesini de artırır.

Bağışıklığı düzenlediğinden vücudun aniden ısınmasını önler. Bu sayede yüksek ateşi olan insanların tüketmesinde yarar var.

Vücuttaki bağımsız radikalleri idrar yoluyla atmada yardımcı olur. Böbreklerin fonksiyonlarını artırarak vücudun likit kaybetmesini önler.

ARMUDUN ZARAR VAR MIDIR?

Düşük tansiyonu olan insanların tüketmemesi gerekir. Zira armudun tansiyonu düşürme özelliği vardır. Her şeyde olduğu üzere armudun da aşırısı zararlıdır. Sindirim dertlerine neden olan armut aşırısı bağırsak florasını bozar. İshal olma durumunu artırır.

Yorum Ekle