Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin yararları nelerdir? Arı zehri hangi illetlere düzgün gelir?

Arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin yararları nelerdir? Arı zehri hangi illetlere düzgün gelir?

Herkes arının soktuğunda önemli saplık komplikasyonlarına neden olduğunu biliyor. Velev birtakım kişilerde arı sokması ölümcül bile olabiliyor. Lakin yapılan birtakım araştırmalarda arı zehrinin içindeki unsurların insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağladığı ortaya çıkarılmıştır. İlaç ve kozmetik endüstrisinde tasarrufu giderek artan arı zehri hakkında merak edilenleri sizler için haberin detayına ekledik. Evet arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin yararları nelerdir? Arı zehri hangi illetlere uygun gelir? İşte tüm bu soruların karşılıkları…

Arıların polen toplayarak salgıladıkları balın insan sıhhatine yararı olduğu derhal çabucak herkes tarafından biliniyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana en büyük şifa aslı olarak kabul edilen arı balından sonra artık de arı zehrinin yararlı olduğu ortaya çıkarıldı. Arı hakkında külliyen tüm sırlar çözülemese de insan sıhhatine inanılmaz eği olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Arılar kendilerini korumak için ayı devirde çok güçlü bir zehir üretiler. Bu zehri iğneleri aracılığıyla bırakırlar. Zehrin içindeki unsurlar vücuda girdiğinde önemli sıhhat dertlerine neden olabilir. Gelgelelim Mısır, ve Hintliler eski çağlardan beridir arı zehrinin insan sıhhatine olumlu ekleri olduğunu vurgulayan alternatif tıbba yönelik çalışmalar sürdürüyor. Çeşitli asıllarda da arı zehrinin illetlere şifa olduğuna yönelik haberler geçiyor. Mahsusen o yıllarda arı zehri romatizma, eklem ve cilt marazları için doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Teknoloji geliştikçe arı zehri üzerine çalışmalarda giderek artıyor. Çalışmalar sonucunda da arı zehrinin içindeki hususların insan vücudunda mutasyona uğramış velev kansere bile neden olan hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bu zehir daha sonra kimi ilaç prodüksiyonlarına eklendi. Zehrin yenileme tesiri sayesinde kozmetik sanayi de bu husustan faydalandı. Zahir süreçten geçirilerek kullanılan zehir uzun yıllar saf halde bozulmadan kalabilir. Gelgelelim eski Mısır’da illette ağrıyan nahiyeye arı direk olarak sokularak yapılırdı. Ayrıyeten günümüzde arı zehri tedavisi uygulanmadan evvel insana arı zehrine karşı alerjisi olup olmadığına dair test yapılır. Arı zehri ile yapılan tedaviye “apiterapi” denir. 

ARI ZEHRİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda arı zehrinin içinde melittin isminde bir unsur bulunuyor. Bu unsur yapısı bozulmuş hücreleri süratle yenilediği tespit edildi. ABD’li bilim kişileri melitin unsurunun içerdiği nano parçacıklarının münhasıran HIV virüsünün neden olduğu hasarı azalttığına yönelik çalışmalar yaptı. Çalışmalarda hususun ortaya çıkan tahribatın süratle güzelleşmesini sağladığı görüldü. Ayrıyeten husus güçlü bir iltihap temizleyicidir. Günümüzde de yaşanma orantısı giderek artan romatizma yanı iltihaplı eklem marazlarının önüne geçmede de tesirlidir. Arının yararları üzerinde hala çalışmalar devam ediyor. 

ARI ZEHRİ HANGİ ILLETLERE ÂLÂ GELİR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan saman ve nezle üzere hastalıklarda

İltihaplı eklem romatizmasında

Kalp ve damar hastalıklarında

Hudut hücrelerindeki deformasyon

Cilt hastalıklarında 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bölgesel sinirsel marazların tedavisinde kullanılıyor. 

Son olarak Kayseri Kent Hastanesi bünyesinde Klâsik ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nda Multipl Skleroz ve iltihaplı romatizma hastaları için bal arılarından zehirleri toplanarak “Apiterapi” tedavisi uygulanıyor. Mütehassıs hekimler eşliğinde toplanan zehirler bir yılda 1 MS ve 14 iltihaplı romatizma hastasına şifa oldu. 

Yorum Ekle