Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Archer 2 Harika Bilgisayarına AMD İmzası

Archer 2 Harika Bilgisayarına AMD İmzası

Araştırma ve İnovasyon Merkezi (UKRI), Cray’in yeni Archer 2 isimli muhteşem bilgisayarını üretmek için hazırlıklara başladığını duyurdu. Daha evvel Hewlett Packard Enterprise tarafından satın alınan muhteşem bilgisayar üreticisi Cray, Archer 2 ismini verdiği bu üstün bilgisayarında ise AMD teknolojisini tercih edecek.

Cray’in evvelki üstün bilgisayarı Archer’dan tam 11 daha performanslı olması beklenen Archer 2, tam 11 bin 696 AMD Epyc Rome işlemciyi kullanacak. Evet, yanlış okumadınız, bu üstün bilgisayarın içinde tam 11 bin 696 adet işlemci bulunacak ve bununla bir arada 1.5 milyon adet izlek, 750 bin adet de çekirdek içerecek.

Cray’in yeni üstün bilgisayarı Edinburgh’da hazırlanacak ve direkt likit soğutmalı dolaplara yerleştirilecek. Özgün Archer harika bilgisayarı 18 Şubat 2020’de çalışma vadesini tamamlayacakken, Archer 2’nin ise birkaç ay sonra 6 Mayıs 2020‘de faaliyete başlaması bekleniyor. Elbette birinci 30 gün gerilim testi yapılacağı için, yeni muhteşem bilgisayarın erişim mühleti en az bir ay daha gecikecek.

Yorum Ekle