Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Apple’ın Sır Üzere Sakladığı Başlığı Hakkında Yeni İddia!

Apple’ın Sır Üzere Sakladığı Başlığı Hakkında Yeni İddia!

Uzun bir vadedir Apple’ın AR (artırılmış gerçeklik) gözlükleri üzerinde çalıştığı iddia ediliyor fakat bunlar bir türlü doğrulanmış değil. En son sav ise, Apple AR gözlükleri için en azından 2022 yılına kadar beklemek zorunda kalabileceğimizi söylüyor. Bu tez, The Information ile konuşan “ismi verilmeyen lakin bahis ile aşina kişilerden” geliyor. Bu malumata nazaran firma, 2022 yılında bir AR başlığı sunmayı ve bunu da 2023 yılında “daha zarif” AR gözlükleri ile takip etmeyi planlıyor.

Görünene nazaran bu vakit planlaması Ekim ayında, Apple’ın AR teşebbüsleri ekibinin başkanı olan Lider Yardımcısı Mike Rockwell tarafından yapılan bir firma için sunum ile Apple başkanları arasında görüşüldü.

Doğal ki her vakit olduğu üzere, mahsusen vesair söylentiler ile zıt olmasından ötürü, bu söylentiye kuşku ile yaklaşmakta yarar var. Ama Apple’ın AR gözlükleri hakkında şimdi büyük bir söylenti duymadığımız düşünülürse, bir eserle karşılaşmamıza daha yıllar olması mantıksız değil.

Son tez içerisinde birtakım detaylar da bulunuyor ve menşe, birinci AR başlıklarının yüksek çözünürlüklü ekrana ve kameralara sahip olacağını söylüyor.

Ayrıyeten Apple AR başlığı, 3D tarama ve gelişmiş insan tanıma özelliklerine de sahip olabilir ve bu iki özellik, yüzeyleri ve kişileri haritalamasına, sonunda de sanal nesnelerin gerçekçi bir halde ortama yerleştirilmesine imkan tanıyabilir. Pokemon Go üzere oyunlarda sanal nesnelerin gerçek ortamlara yerleştirilmesinin örneklerini görebiliyoruz lakin görünene nazaran Apple AR başlığı ve gözlüğü bundan çok daha düzgününü yapabilecek ve bu cisimleri çok daha doğal bir biçimde görmeniz imkan tanıyacak.

Başlığın dizaynının ise Oculus Quest‘e misal olacağı lakin daha zarif ve mümkün olduğunca hafif ve rahat olmasına odaklanılacağı söyleniyor. Apple AR gözlüklerinin ise daha çok üst seviye güneş gözlüklerine benzeyeceği lakin donanımsal modüllere konut sahipliği yapabilmesi için daha kalın çerçeveye sahip olacağı düşünülüyor. 

Yorum Ekle