Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Apple’dan “Ortak Şarja” İtiraz Geldi!

Apple’dan “Ortak Şarja” İtiraz Geldi!

Parlamentosu, geçtiğimiz günlerde taslak kanunla, telefon şarj cihazı standardı için presini yeniledi ve şaşırtıcı olmayan bir halde, Apple tarafından itirazlar yükseldi. iPhone üreticisi, yaptığı açıklama ile telefonların ortak ilişkiye sahip olmasının “yeniliği durduracağını” ve kamuya yarardan çok zarar sağlayacağını söyledi.

Firma, bu tezini desteklemek için yaptırdığı, Copenhagen Economics tarafından yürütülen araştırmayı göstererek standart şarj aletine geçişin 1,5 milyar avroya mal olacağını ve potansiyel çevresel avantajlardan sağlanan 13 milyon avroluk yararı ziyadesiyle ortadan kaldıracağını söyledi. Velev firma, Lightning girişine sahip Apple cihazlarını kullanan yüz milyonlarca kimseyi “rahatsız ederek” AB’nin daha büyük bir çevresel sorun bile yaratabileceğini önerdi.

Başkaca Apple, sanayinin aslında USB-C girişleri muhitinde toplanmaya başlaması ile bir arada (ya giriş değişiklikleri ya da iPhone 11 Pro’da olduğu üzere kablolar ile) bu kararların gerekli olmadığını düşündüğünü de belirtti. Apple, sanayinin “30 şarj cihazından üçe, yakında da ikiye” indiğini söyledi. Firma, yeniden de Encümeni’nin bir tahlil bulabileceğini umduğunu ama bu tahlilin, sanayinin (ya da bu durumda görünene nazaran Apple’ın) “yenilik yapma yeteneğine” zarar vermeyecek biçimde olması isteğinin altını çizdi.

Zarurî iştirakin derde yardımcı olup olmayacağı ise ayan değil. USB-C standardı akıllı telefon yerküresi için hayatı nispeten kolaylaştırmış olsa da, 2015 yılına kadar telefonlara ulaşmadı ve USB-C’nin tasarım avantajlarının pek birçoklarına sahip olan Lightning’i, Apple o sırada üç yıldır kullanmaktaydı. Bu tarihten sonra ise umumi tasarruf süratle yaygınlaştı.

Yorum Ekle