Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Apple’dan “Çin’i Eleştirmeyin” Uyarısı!

Apple’dan “Çin’i Eleştirmeyin” Uyarısı!

Yeni bir rapora nazaran Apple, Apple TV Plus hizmeti üzerinde içerik oluşturanlardan Çin’i olumsuz göstermemelerini istedi. Firma kısa bir vade evvel Hong Kong protestucularının kullandığı bir uygulamayı App Store’dan kaldırdığı için eleştirilmişti.

BuzzFeed’e nazaran firma bu hamleyi Çin hükümetiyle uygun geçinmek üzere yaptı. Firma, BuzzFeed’in raporuyla ilgili rastgele bir açıklama yapmadı.

Apple, geçtiğimiz günlerde HKmap.live isimli bir uygulamayı App Store’dan kaldırmıştı. Bu hamle, Çin Komünist Partisi’nin Hong Kong “isyancılarına” yardım ettiği ve “zehirli yazılıma yol açtığı” tezinin akabinde yapılmıştı. Tatbik, haber asılları, Facebook ve Telegram üzerinden malumat toplayarak polisin, biber gazının ve protestocuların tarafını gösteriyordu.

Büyüyen reaksiyonlar üzerine Apple’ın CEO’su Tim Cook, çalışanlarına bu kararı savunan bir eposta göndermiş, tatbikin “polisin bulunmadığı mahallerde bireyleri ve mülkleri kurban etmek” için kullanıldığını söylemişti. Tatbikin geliştiricileri ise bu argümanların rastgele bir kanıtının bulunmadığını söylemişlerdi.

Yorum Ekle