Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Apple, Kırım Haritasında Rusya ile Ukrayna’nın Arasında Kaldı

Apple, Kırım Haritasında Rusya ile Ukrayna’nın Arasında Kaldı

Apple’ın Kırım haritasında yaptığı değişiklikler, birkaç gün evvel Rus yetkililer tarafından duyurulmuştu. Bunun sonucunda Apple, Ukrayna’dan güçlü bir kınamayla karşı zıdda kaldı ve bunun üzerine firma, “tartışmalı hadleri” nasıl yönetim edeceğini “daha derinden incelediğini” söyledi.

Apple sözcüsü Trudy Muller, Maps tatbikinde Rusya dışında bir değişiklik yapılmadığını, Rus kullanıcıların devletteki yeni mevzuattan ötürü bir güncelleme aldığını söyledi. Firma, yaptığı açıklamada Maps’taki etiketler hakkında karar vermeden evvel milletlerarası kanunları, ilgili ABD kanunlarını ve başka iç hukuku incelediklerini söyledi.

Kırım daha evvel Ukrayna’nın bir kesimi olarak sayılıyordu ama Rusların nahiyeyi işgal edip Mart 2014’te kendi topraklarına katmasıyla bu durum değişti.

IPhones are great products. Seriously, though, @Apple, please, please, stick to high-tech and entertainment. Küresel politics is not your strong side. #CrimeaIsUkraine

— Vadym Prystaiko (@VPrystaiko) November 27, 2019

Ukrayna’nın dışişleri bakanı Vadym Prystaiko, Apple’ı bir tweet ile eleştirdi ve firmaya teknolojiyle ilgilenmesini önerirken, milletlerarası siyasette güçlü olmadığını söyledi. Bu arada Maps’ın Mart 2019’dan bu yana Rusya’dan bakıldığında Kırım’ı Rusya’ya ilişkin gösterdiğini söyleyelim.

Yorum Ekle