Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Apple, Gezinti Haberlerini Gönderdiği Savını Yalanladı

Apple, Gezinti Haberlerini Gönderdiği Savını Yalanladı

Apple, birtakım kullanıcıların şahsi gezinti datalarını Google ve Çinli firması Tencent’e gönderdiği argümanlarını yalanladı. Firma, kullanıcı malumatlarını himayeye yönelik tedbirlerinin bulunduğunu ve site malumatlarının basitçe tanımlanabilecek halde gönderilmediğini belirtti.

Argümanlar, Apple’ın kullandığı “sahtekar ” sisteminden kaynaklandı. Mac’lerdeki, iPhone ve iPad’lerdeki Safari web tarayıcısında bulunan bu sistem, hacker’ların hazırladığı geçersiz oturum açma sahifelerinde devreye giriyor. Varsayılan olarak açık olan hizmet, devre dışı bırakılabiliyor.

Apple, dokümanları arasında web site adresini uydurma olup olmadığını anlamak için Google Safe Browsing’e ve Tencent Safe Browsing’e gönderebileceğini söylüyor. Bu firmaların IP adresinizi de kaydettiği belirtiliyor. Lakin Apple, yaptığı bir açıklamada aslında Google ve Tencent’e haber göndermediğini, bunun yanına bu firmalardan beğenilmeyen niyetli sitelerin bir listesini aldığını ve kullanıcıları bu halde koruduğunu söyledi.

Lakin Apple, malumatların Google ve Tencent ile paylaşılabileceğini en başından belirtmiş bulunuyor. Binaenaleyh firma, size haber vermeden gezinti haberlerinizi Google ve Tencent’e göndermeye başlayabilir. Gizliliğiniz konusunda tasa duyuyorsanız, bu hizmeti Safari seçeneklerinden kapatabilirsiniz.

Apple bu hadisesi bir açıklamayla savuşturmuş üzere görünse de, cihazlarının kapalılığa çok değer verdiğini tez ederek pazarlıyor. Tarayıcı haberlerinizin varsayılan olarak gönderilebilir halde olması, bizce bu noktadaki kapalılıkla bağdaşmıyor.

Yorum Ekle