Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Apple, Bu Emojiyi Klavyesinden Kaldırdı!

Apple, Bu Emojiyi Klavyesinden Kaldırdı!

Apple’ın, Hong Kong yahut Macau kesimlerini seçen iOS kullanıcıları için Tayvan bayrağını emoji klavyesinden kaldırdığı ortaya çıktı.

Bir güncellemesiyle yapılan değişiklik Hiraku üzere birkaç mahallî web sitesi tarafından fark edildi. Değişiklik, Apple ve sair birçok Amerikan firmanın Çin ile olan alakalarının karışık olduğunun bir göstergesi. Firma, App Store’da polisin konumunu takip etmeye yönelik bir pratiğe müsaade verdiği için Çin’in devlete bağlı bir gazetesi tarafından eleştirilmişti. NBA ve Activision Blizzard’ın da Çin politikiları ile alakaları, şu sıralar pek yeterli değil. Firma, Çin’in devlet olarak tanımadığı Tayvan’ın bayrağını Hong Kong’da göstermeyerek Çin’in sevgisini kazanmak istiyor üzere görünüyor.

Tayvan bayrağı görünmese de, onu kullanmanın önünde önemli bir köstek yok. Pratiklerde ve web sitelerinde görünmeye devam eden bayrak, “Taiwan” sözcüklerini kopyalayıp yapıştırdığınızda bayrak olarak görünüyor. Bayrak, Hong Kong yahut Macau kesimlerinin dışından gönderildiğinde görünüyor fakat Çin’deki iPhone’larda görünmüyor.

Yorum Ekle