Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Apple, Amazon ve Google, Açık Asıllı Standart için Bir Araya Geldi

Apple, Amazon ve Google, Açık Asıllı Standart için Bir Araya Geldi

Biraz geç kalınmış bir hamle üzere görünse de Google, Amazon ve Apple, birlikte çalışabilen cihazlar için açık asıllı bir standart oluşturacaklarını duyurdular.

Yeni girişimin gayesi, tüketici hangi markanın akıllı cihazını alırsa alsın, telefonundaki dijital asistanla koordinasyonlu olacağından emin olması. Google Nest’in mühendislik kısmının lider yardımcısı Nik Sathe ve şirketin baş mühendisi Grant Erickson, yeni açık asıllı akıllı hane standardının hem geliştiricilere, hem de tüketicilere hangi yararları sağlayacağını bir blog gönderisinde şöyle özetledi:

“Geliştiriciler ve tüketiciler bu yeni üniversal akıllı hane temas standardından yararlanacak. Standart geliştiriciler için, eser geliştirmeyi yalınlaştıracak ve eserlerini inşa etmeleri için bir standart sağlayarak maliyetleri düşürecek. Seçtiğiniz akıllı mesken teknolojisinden bağımsız olarak, konutlarınızı nasıl denetim etmek istediğinizi seçme gücüne sahip olacaksınız. Akıllı konut cihazları çeşitli platformlarla entegrasyonlu olacak, böylelikle Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri yahut vesair platformlar arasından seçim yapabileceksiniz.”

Üç devin oluşturacağı Project Connected Home isimli yeni öbeğe Zigbee Alliance akıllı mesken protokolü de katılacak. Zigbee Alliance içerisinde Ikea, Samsung SmartThings ve Philips Hue’yu yapan Signify var. Standardın birinci taslağının 2020’nin ahir yayınlanması bekleniyor.

Yorum Ekle