Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
AOC AGON AG272FCX6 incelemesi  AOC AGON AG272FCX6 İnceleme

AOC AGON AG272FCX6 incelemesi AOC AGON AG272FCX6 İnceleme

  • 165 Hz yenileme suratı
  • Temas seçenekleri
  • Ergonomik tasarım
  • Kavisli ekran
  • RGB ışıklandrıma
  • Yeterli kontrast
  • Hoparlör var
  • 27 inç için düşük çözünürlük
  • Parlaklık seviyesi nispeten düşük

AOC, tüm segmentler için geniş monitör yelpazesiyle bir arada her oyuncunun kendine nazaran arayıp bulabileceği bir monitöre sahip. Selef modellerde olduğu üzere yeni seride de buna devam eden şirketin kısa bir vade evvel AGON AG273QCG modelini incelemiştik. NVIDIA G-Sync destekli o modelden sonra bu kere de AMD FreeSync destekli bir model ile ofisimize konuk olan AOC, bu kere AGON AG272FCX6 modeliyle konuğumuz.

AOC AGON AG272FCX6 Tasarımı Nasıl?

AGON AG272FCX6, kavisli ekranı ve metalik standı ile sırt yüzeyiyle dikkat çekerken, dizaynıyla etkileyici bir model oluyor. Art yüzdeki metalik kısımda ışıklandırmalı şeritleriyle oyuncu olduğunu gösteren monitör, standın acilen üzerinde de kolay taşınabilmesi için bir kulp bulunduruyor.

Bu monitör de sair pek çok AGON serisi modeli üzere ergonomik özellikler içeriyor. Ekranı 30’ar radde döndürebiliyor, öne ve geriye eğebiliyor ve 110 mm’ye kadar yükseltebiliyorsunuz. Bu sayede önünde otururken, kendinize nazaran ayarlama imkanına sahipsiniz. Ama monitörde portre modu bulunmuyor ki, aslında kavisli ekranlar bunun için pek elverişli değil.

Monitörün gerisindeki ışıklandırmaları kırmızı, yeşil ve mavi renk halinde değiştirebiliyorsunuz, gelgelelim bir RGB ışıklandırma bulunmuyor. Işıklandırma değişikliğini ise monitörün derhal altındaki tek tuş ile erişebileceğiniz menü arayüzünden yapabiliyorsunuz. Ayrıyeten menü tasarrufu için ek bir uzaktan kumanda aparatı daha bulunuyor. Dilerseniz bununla da monitörde ayar değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Gelgelelim açıkçası bu kumanda noktasına ekranın altındaki menü tuşu kullanılabilir. Çünkü bu aparat masada kalabalık yapıyor.

Monitörün ilişkilerine baktığımızda, burada 2 adet HDMI 2.0 portunun bulunması sevindirici bir detay olarak göze çarpıyor. Ayrıyeten DiplayPort 1.2 girişi de pek saf ki unutulmamış. Bunlara ek olarak 2 adet USB 3.0 irtibat noktası daha nokta alıyor ve pek natürel kulaklık girişi de mevcut.

Monitörün hoparlörlerinin bulunduğunu da söyleyelim. 3W’lık çift hoparlör, pek çok muadiline nazaran âlâ seviyede ses üretiyor.

Son olarak ekranın derhal zaviyesinde kulaklık askısının bulunması da şık fikir. AOC’nin başka monitörlerinde de bunu daha evvel görmüştük.

AOC AGON AG272FCX6 Özellikleri Neler?

AGON AG272FCX6, 27 inç büyüklüğünde kavisli bir ekranın sahibi. Kavisli ekran pek çok insana cazip gelirken, bunda hayli da haklılar. Çünkü sunduğu manzarada albeni yaratan ekran, elbette daha geniş ekranların kavisleri kadar etkileyici değil. Ancak tekrar de şık göründüğünü söylemeliyiz. Burada tercih biraz da tüketicinin oluyor kuşkusuz.

Ekranın sağladığı çözünürlük ise Full HD, yani 1920×1080 piksel. Açıkçası 27 inç boyut için bu çözünürlüğü biraz düşük bulduk. Bu büyüklükteki monitörlerde artık aradığımız çözünürlük en az 2K oluyor. Gelgelelim elbette monitörün sahip olduğu fiyat kategorisine baktığımızda, emsal özellikte çok sayıda muadili de görmek mümkün. Evet, onlara karşı fiyat olarak avantaj getiriyor mu? Aslında pek değil. Çünkü AGON AG272FCX6’nın fiyatı 2489 TL ve rakiplerinde de durum pek farklı değil. Velev aralarında daha münasip fiyatlı modelleri de görebiliyorsunuz. Ama elbette aralarında birtakım farklılıklar olduğu da aşikar; ergonomik tasarım, hoparlör ve temas zenginliği bunlar arasında yan alıyor ve bunlar AGON AG272FCX6 lehine çalışıyor. O nedenle seçiminiz ne aradığınıza bağlı olarak değişecek kuşkusuz.

Öte yandan AGON AG272FCX6, 165Hz tazeleme suratına sahip bir monitör. AMD FreeSync Premium desteği ile birlikte mahsusen AMD ekran kartlı oyunculara hitap eden monitör, 1ms reaksiyon mühleti, 3000:1 kontrast nispeti ve 250 kandela parlaklık kıymetlerine de sahip. Bilhassa kontrast seviyesiyle beğendiğimiz monitör, paneliyle de sRGB renk gamutunun yüzde 99’unu AdobeRGB renk uzayının ise yüzde 91’ini kapsıyor. Lakin parlaklık seviyesiyle biraz düşük bulduğumuzu da belirtelim.

AOC AGON AG272FCX6 Performansı Nasıl?

AOC AGON AG272FCX6, performansıyla oyuncuların sevecekleri bir monitör. Kullandığımız vade boyunca, pek çok oyunda da kıymetlendirme talihi bulduğumuz ekran, bir vade evvel incelediğimiz Asus ROG Strix Radeon RX 5700XT O8G Gaming ekran kartıyla da kullandığımız bir model oldu. Bu vade zarfında Gears 5 ve Battlefield V oyunlarında bolca devir geçirdik ve manzara mealinde âlâ performans yakaladık.

Bu arada OSD, yani menü arayüzünde oyun cinslerine nazaran farklı renk ayarları mevcut. , yarış ya da RTS cinslerini seçerek oyununuza nazaran otomatik kalibrasyon yapabilir yahut natürel ki kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Öte yandan sadece oyunlarda değil, sinema ve monitör önünde geçirdiğiniz hengamda da beklentiye olumlu yanıt verebilen bir model olan AGON AG272FCX6, sahip olduğu ek özellikler de düzgün durumda. Bunlardan biri titreşim azaltıcı Flicker olurken, bir başka kıymetli nokta -ki ekran başında geçirdiğimiz vade göz önünde bulundurulduğunda- düşük mavi ışık modu oluyor. Ha, bu arada son olarak monitörün Shadow Control özelliğinin de gölgeli sahnelerde yalnızca koyu nahiyeleri aydınlatabiliyor ve bu da görsellik manasında olduğu üzere, oyunlarda mahsusen keyif sunuyor.

Özetle

Sonuç olarak AOC AGON AG272FCX6, Full HD çözünürlüğünde FreeSync destekli bir oyun monitörü arayan AMD ekran kartı sahipleri için pek şık bir seçenek olarak önümüze çıkıyor. 165Hz tazeleme suratına sahip olması, güzel kontrast orantısı, başarılı görselliği ve kavisli hatlara bulundurmasıyla birlikte yeterli bir seçenek olurken, manzara performansıyla da şad edici. Temas zenginliği ve öte yandan başarılı hoparlörleriyle de beğendiğimiz monitörün fiyatı ise şu an 2489 TL civarında. Bu kategoride yalnız değil, gelgelelim bahsettiğimiz avantajlarıyla bir arada bir adım önde durduğunu da söylemek lazım.

Kimler Almalı

Full HD çözünürlüğünde 165Hz panel, kavisli ekran, FreeSync desteği ve yüksek oyun performansı arayan oyun severler AOC AGON AG272FCX6 monitörü tercih edebilirler.

AOC AGON AG272FCX6 Teknik Özellikleri
Eser Modeli AOC AGON AG272FCX6
Eser Tipi Monitör
CHIP Online Notu 82
Üretici AOC
Ekran 27 inç
Çözünürlük 1920×1080
Tarama Suratı 165 Hz
Görüntüleme Orantısı 16:9
Panel MVA
Reaksiyon Müddeti 1 ms
Parlaklık 250 kandela
Kontrast (Tipik) 3000:1
Görüş Açısı 178
VGA Yok
DisplayPort 1.2 1 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Var
Boyutlar 612 x 574 x 266 mm
Yük 4.9 kg.
Teknik Detaylar
HDMI 2.0 2 adet
USB 3.0 2 adet

Satın Al

Alternatifleri

AOC AGON AG272FCX6’ye alternatif olarak Asus TUF VG249Q yahut AOC 27G2U modeli de tercih edilebilir.

Yorum Ekle