Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Antioksidan nedir? Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Antioksidanın yararları nelerdir?

Antioksidan nedir? Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Antioksidanın yararları nelerdir?

Vücut sıhhati için olmazsa olmaz bileşiklerden olan antioksidan hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Mahsusen akciğerlerdeki virüsleri temizleme açısından gereksinim duyulan antioksidan, hücrelerin genç kalmasını sağlar. Vücutta bulunduğu üzere besinlerde de bulunur. Evet Antioksidan nedir? Antioksidan hangi besinlerde bulunur? Antioksidanın yararları nelerdir?

Zararlı hücreler vücudun sağlıklı işleyişini etkileyerek yaşlanmayı ve illete yakalanmayı hızlandırır. Vücudu bunlardan arındırmanın en kolay ve etkileyici yolu ise antioksidan hücreleridir. Vücut için nispeten kıymetli olan bu antioksidanlar birebir devranda kanseri hücrelere karşı vücut direncini artırır. En bilinen antioksidanlar ise A, E, C vitamini, flavonoidler, koenzim q10, likopen, selenyum ve çinkodur. Çeşitli sebeplerden dolayı mutasyona uğrayan hücrelere kanser illetlerinin yaşanmasına davetiye çıkartır. Antioksidan bileşenleri bu mutasyonu önleyerek hücrelerin genç kalmasını sağlar. Antioksidanın vücuttaki en değerli hizmeti ise tahminen akciğerlerdir. Akciğerler her virüse karşı epey savunmasızlar. Mahsusen bağışıklığı düşük beşerler akciğerlerin kaptığı virüsü kolay kolay atamadıklarından ötürü teneffüs yetmezliğinden ötürü ölebilir. Mütehassıslar bu yüzden antioksidan açısından güçlü olan besinlerin bol bol tüketilmesi  gerektiğinin altını çiziyor. Vücudun savunma hattı için gereklidir. 

ANTİOKSİDANIN YARARLARI NELERDİR?

– Bağışıklık sistemindeki antikorların direncini artırır.

– Vücudu hür radikallerden temizler.

– Ödem artırarak bölgesel yağlanmayı ketler.

– Karaciğerin enzim işlevini artırır.

– Sinüs yolları ve akciğerlerdeki virüslerin tesirini azaltır.

– Böbreklerde taş ve kum oluşumunu ketler.

– Hudut hücrelerinin deforme olmasını önler.

– Ruhsal rahatsızlıklara yakalanma riskini ortadan kaldırır.

– Cildin yenilenmesini sağlar. 

– Kanser marazlarının riskini azaltır. 

– Kalp ve damarları güçlendirir.

– Kan akışını istikrarlar.

– Oksijenin eşit ölçüde vücuda yayılmasını sağlar. 

– İltihap nispetini azalttığından göz, kemik ve kasları güçlendirir. 

ANTİOKSİDAN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Alfa tokoferol buğday, mısır, darı, pirinç üzere tahıllarda çok bulunur. Bunun dışında ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamukyağı üzere yağlarda, ceviz, badem ve yerfıstığı üzere kuru yemişlerde ve yeşil sebzelerde bulunur. E vitamini birebir hengamda pişirmeye ve sıcağa dayanıklıdır, böylelikle pişirilme esnasında özelliğini kaybetmez. Gelgelelim ziyade yağda kızartma ve tahılların öğütülmesi esnasında yararı yok olur. 

Vücutta depolanarak A vitaminine dönüştürülen kırmızımsı-turuncu pigment çok güçlü bir antioksidan da Beta-karotendir. Kanser tipine yakalanma riskini azaltır. Havuç, ıspanak ve üzere yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı ve şeftali üzere meyvelerde ziyadesiyle bulunur.

Birçok meyveye al rengi veren Likopen husustur. Kardiyovasküler marazlar ve kansere karşı olumlu tesirleri olduğu bilinmektedir. Domates, guava,  karpuz, greyfurt, üzüm maydanoz, fesleğen, hurma, kuşkonmaz, tavuk ciğeri, pul biber ve al lahanada bulunmaktadır. 

Selenyum da güçlü bir antioksidan hususudur. Bira mayası, tahıllar, karaciğer, tereyağ, balık, al et, sebzelerde bulunur.

Çinko umumî olarak protein içeren besinlerde bulunur. Et, süt ve süt eserleri, patates, esmer pirinç, fıstık, kaju, kabak çekirdeği, fasulye ve kepekli üzere besinlerde bol ölçüde bulunur.

Yapılan araştırmalarda; üzüm çekirdeği, şu ana kadar bulunan en güçlü antioksidan unsur taşıyıcısı olarak literatüre olduğu ortaya çıkarılmıştır.  Bu nedenle bilhassa siyah üzüm çekirdeğiyle birlikte yenilmelidir. Başkaca eksperler çekirdeğin yutularak değil çiğnenerek yenilmesi ile doğal bir antioksidan alınmış olduğunu söylüyor.

Bitki çaylarından kekik, biberiye, adaçayı ve antioksidan özelliği yüksek olan yeşil çay, beyaz çay üzere çaylar ve nane, zencefil, zerdeçal üzere baharatlar değerlidir. Yapılan çalışmalarda kahve de değerli bir antioksidan kaynağı olarak gösterilmiştir.

Yorum Ekle