Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Antep fıstığının yararları nelerdir? Tertipli 10 tane Antep fıstığı tarafsanız ne olur?

Antep fıstığının yararları nelerdir? Tertipli 10 tane Antep fıstığı tarafsanız ne olur?

Kuruyemiş olarak Antep fıstığının insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? İçindeki yağ orantısı hayli düşük olan Antep fıstığı B6 vitamini bakımından hayli güçlü bir meyvedir. Bu sayede vücut organlarının işlevselliğini artırmaya yardımcı olur. Evet Antep fıstığının yararları nelerdir? Tertipli 10 tane Antep fıstığı tarafsanız ne olur? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

Sakız ağaç ailesine bağlı ağaç tipinde yetişen kabuklu meyveye fıstık denir. Ülkemizde  birinci kere üretim merkezi olarak Gaziantep’te kurulduğundan Antep fıstığı olarak geçmiştir. Ama üretim olarak yüzde 40 Şanlıurfa’dır. Ağaçta yetişen bu meyve iç kabuğu yağlı dış kabuğu ise serttir. Ana vatanı Türkiye, İran ve Türkmenistan olan Antep fıstığı yaygın olarak tatlıcılık ve ilaç prodüksiyonunda kullanılır. Sıcak havaları çok seven fıstık ağacının dört çeşidi vardır. Diyabetten kansızlığa kadar birçok illete uygun gelen Antep fıstığı, tıpkı hengamda kilo vermede de yardımcı olan kabuklu bir meyvedir. Mütehassıslar, mahsusen kanser riski taşıyan hastaların tüketmeleri gerektiği vurguluyor. Her gün 10 tane Antep fıstığı vücudun yağ gereksinimini karşılar. Ayrıyeten vücudun muhtaçlığı olan B1, fosfor, vitamin ve protein eksikliği içinde günde 100 gram tüketilmesinde yarar var. Kabuklarıyla birlikte tuz da yüksek ateşte kavrulan Antep fıstığı kuruyemiş olarak da tüketilir.

ANTEP FISTIĞININ YARARLARI NELERDİR?

Damarları genişleterek kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlarken, kolesterol seviyesini düşürür ve kalp sıhhatini korur. İçerdiği yararlı yağ sayesinde vücudun kilo almasını önler beraberinde ise güç nispetini artırır. 

Kandaki şeker ölçüsünü istikrarlar. Eksperler şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. İnsülin direncini düşüren Antep fıstığı beraberinde basıncı da düşürerek inme, felç ve yüksek tansiyon risklerini de azaltır.

Posa açısından pirinç, buğday ve patates üzere besinlerden daha zengindir. Posası kaynatıldığında çıkan önüm kuru cilde uygun gelir. Cildin yüzeysel yapısını yeniler. E vitamini desteği sağlayarak yaşlanma belirtilerini düşürür. 

Yüksek gücü sayesinde dimağ sıhhatine da uygun gelir. B6 vitamini had sistemindeki hücreleri yeniler. Bu sayede beyefendisinin hafıza kısmı güçlenir. Ayrıyeten B6 vitamin yalnızca dimağa değil birebir hengamda bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Kabuğundaki lif sayesinde mide zarını korur ve midede oluşan asit orantısını istikrarlar. Bağırsaklardaki florasayı koruyarak sindirimi rahatlatır. Hazımsızlık ve şişkinlik üzere sıhhat meselelerinin riskini azaltır. 

İçerdiği E, C ve B vitaminleri böbrek ve meshane yerinde oluşan kumların daha rahat dökülmesini sağlar. 

Antep fıstığı kaynatılıp suyu içildiğinde ise daima öksürüğü keser. Birebir devirde akciğerde; sigara ve kafein orantısı yüksek olan içeceklerden kaynaklanan iltihaplanmayı hafifletir.

İnsan vücudunun gereksinimi olan fosforun yüzde 60’ını rahatlıkla karşılar. Günlük bir fincan bile tüketildiğinde fosfor seviyesini artırır.

İleri yaşlarda artan göz illetlerini engellemede bile tesiri vardır. Lutein ve zeaksantin hususları sayesinde göz içindeki likit orantısını artırarak katarak oluşumunu önlerken görme nispetini çoğaltır. 

ANTEP FISTIĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Çok çokça tüketildiğinde kilo almaya neden olur. Yağ orantısı yüksek olduğundan karaciğer yağlanmasını artırarak cilt yüzeyinde sivilce oluşur. Birebir devranda kolesterol seviyesinin yükselmesini sağlar. Başkaca içerdiği protein bağışıklık sistemindeki unsurlara karşı savaş açarak alerjik reaksiyona sebep olabilir. 

Yorum Ekle