Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Anjiyo nedir? Anjiyo kimlere neden yapılır? Anjiyo ameliyat mı?

Anjiyo nedir? Anjiyo kimlere neden yapılır? Anjiyo ameliyat mı?

Ani yaşanan kalp buhranı sonrası hastaya yapılan anjiyo arama motoruna en çok takılan sözdür. Günümüzde orta yaş sonrası her 4 insandan 2’sinine yapılan anjiyo hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Anjiyo nedir? Anjiyo kimlere neden yapılır? Anjiyo ameliyat mı? Anjiyo olanlar nasıl beslenmeli? Haberin detayında tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kalp bunalımı ya da damar tıkanıklığı üzere sıhhat dertleri sonrası yapılan müdahaleye anjiyo denir. Anjiyo damarların içerisine ince borular yerleştirilme sürecidir. Anjiyo hem damar tıkanıklığı sonrası ya da öncesi yapılarak önemli bir sıhhat sıkıntısının önüne geçilir. Kasık, el bileği ya da kolda bulunana atardamarlardan birinden yapılarak müdahale edilir. Anjiyo hakkında yanlış bilinen durumlardan biri de ameliyat olarak anılmasıdır. Fakat anjiyo küçük bir cerrahi operasyondur. Kuşkulu olan damara girilerek buraya tüp yerleştirilir. Hasta sonraki gün taburcu edilir. Anjiyo kalbin damarların yanı sıra dimağda de her hangi bir sıhhat sorunun olup olmadığına bakılır.

ANJİYO KİMLERE NEDEN YAPILIR?

Anjiyo yapılmadan evvel hasta umumiyetle göğüs ya da sol kol uyuşması üzere belirtilerle mütehassısa başvurur. Bunun akabinde mütehassıs anjiyografiden damarları denetim eder. Kalbin ve dimağın beslendiği atar damarlardaki rastgele bir kan akışında aksaklık tespit edildiğinde buraya tatbik yapılır. Anjiyo sayesinde damarlar açılır. Kan akışı eski sistemi sağlanmaya çalışılır. Mütehassıslar anjiyoyu kalp buhranı riski gördükleri bireylere ekseriyetle yaparlar. Bunun dışında damar tıkanıklığı yaşamış ya da yaşamak üzere olan kimselerde uygulanabilir. Lakin bir kez dışarıdan müdahale edilen damar tembelleştiğinden eksperler, kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini söyler. Anjiyo çoklukla haddinden fazla karbonhidratlı ve trans yağ içeren besinleri tüketen insanlara ve alkol ya da sigara tüketen bireylere yapılır. Lakin bunun dışında omega-3 eksikliği olan ve beslenmesinde antioksidan içeren besinler tüketmeyenlere de yapılır. Anjiyo ile ani kalp buhranı önlenmeye çalışılır. 

HANGİ DURUMLARDA ANJİYO YAPILIR?

Kalp bunalımı geçiyormuş üzere göğüs ve sol kol ağrısı 

Yapılan eko testinde kalp atışlarındaki düzensizlik

40 yaşı üzeri ameliyat olacak insanlara

Kronik marazı olan kimselerin geçirecekleri ameliyat öncesi

Daha evvelce BY pass olanlara

Kan testlerinde ortaya çıkan sistemsiz bedeller anjiyo yapılmasına davetiye çıkartır. 

ANJİYO OLMUŞ INSANLAR NASIL BESLENMELİ?

Anjiyo olan şahısların kan akışını düzenleyen ve damar tıkanıklığını önleyen besinler tüketmesi gerekir. Eksperler başkaca anjiyo olmuş insanların kafein ve trans yağdan uzak durması gerektiğini söyler. Antioksidan bakımından tabiatta en güçlü besin domates, sarımsak ve soğandır. Bu yüzden bilirkişiler anjiyo olan şahısların besinlenmelerine bu besinleri koymaları gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra nar kan pıhtılaşmasını önler. Başkaca damarların sertleşmesini köstekler. Kandaki berbat kolesterol seviyesini de düşürerek damarların tıkanmasının önüne makbul. 

Yorum Ekle