Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Anemi (Kansızlık) nedir? Kansızlığın belirtileri nelerdir? Kansızlığa uygun gelen besinler…

Anemi (Kansızlık) nedir? Kansızlığın belirtileri nelerdir? Kansızlığa uygun gelen besinler…

Kanda demir nispetinin azalması sonucu hemoglobin azalır. Azalan hemoglobin nispeti halk arasında kansızlık olarak tabir edilen anemi illetine neden olur. Bu ilerledikçe önemli sıhhat problemlerinin yaşanmasına taban hazırlar. Kansızlık birebir vakitte demir eksikliği olarak da makbul bunun için vücudun belli besinleri tertipli alması gerekir. Pekala anemi (Kansızlık) nedir? Kansızlığın belirtileri nelerdir?

Bilim literatüründe “anemi” olarak geçen kansızlık, alyuvar hücrelerine taşıyan hemoglobinlerin düşmesi ile yaşanır. Farklı yaş kümelerinde görülen bu durum kan testlerinde ortaya çıkar. Vücudun yerinde ölçüde al kan hücreleri üretmemesinden kaynaklı yaşanan bu duruma birebir vakitte vücudun resen kan hücrelerini yok etmesi ile de görülür. Başkaca B-12 vitaminin azalması ve bu vitamini vücudun üretememesinden kaynaklı da yaşanır. Halsizlik, nefes darlığı, göğüz ağrısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve sık sık hastalanma üzere belirtilerle kendini gösterir. İleri boyuttaki kansızlıkta mütehassısların belirlediği tedavi formülleri uygulanmalıdır. Gelgelelim birtakım mütehassıslar düşük seviyeli ilerleyen kansızlığı kimi besinlerin giderdiğini de vurguluyor. Kansızlık erkeklere orantıyla bayanlarda daha çokça görülür. Bunun nedeni ise hatunlarda yaşanılan hormonsal değişimin daha sık olmasıdır. Uz. Dr. Muharrem İngeç, kansızlığın pek çok nedenden ötürü ortaya çıktığını vurguluyor. Kan içindeki kan yapıcı hücrelerin azalması sonucu yaşanan bu sıhhat sorunu devranında müdahale edilmediğinde farklı rahatsızlıklarında yaşanmasına yer hazırlar. İngeç, başkaca gün içinde kişinin yaşadığı ölçüsüz yorgunluk ve sonluluk durumlarının kansızlık kaynaklı olabileceğini belirtti. Kansızlığa bağlı gelişen vücut içindeki kan nispetindeki dengesizlik hudut hücrelerin dimağa akıllıca ulaşamamasından kişi kendini gün içinde agresif hisseder. 

KANSIZLIK NEDEN OLUR?

Rahatsızlığın yaşanmasının en temel etkeni demir unsurunun kan içerisine gereğince emilim sağlamamasından kaynaklanıyor. 

Gün içerisinde ziyade su tüketili ya da likit kanın seyrelmesine neden olur. Demir hususu için kanın aşikâr bir orantıda pıhtılaşması gerekir. Likit alımı bu durumu engelliyor. Bu yüzden mütehassıslar alınan likit ölçüsüne dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Böbrekler kandaki al hücre sayısını artırmak için erythropoietin hususu salgılar. Lakin fonksiyonel olarak düşük olarak böbrekler bu işlevi yapmadığından kandaki hücre sayısı azalır. 

Alkal ve sigara üzere nikotin yüklü unsurlar kansızlığa neden olur.

Sistemli bir halde et tüketmeye bireylerde demir unsuru ve al kan hücresi azalır. Bunun nedeni de vücudun yeterinde protein alamamasından kaynaklanıyor. Protein kana süratle demir unsuru enzimleyerek al kan hücre ölçüsünün artmasında yardımcı olur.

Bayanların her ay yaşadığı adet döngüsü de muvakkat kansızlığa neden olur.

ANEMİNİN (KANSIZLIĞIN) BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kulak uğultulaması

Dudakların yaz kış çatlaması ve ağız kenarlarında yaraların artması

Tırnakların çabuk kırılması uçlarında beyaz lekelerin oluşması

Saçların yıpranarak ya da koparak dökülmesi

Ayak ve elleri soğuk olmasının yanı sıra mütemadi titremesi

Cilt yüzeyinin sarı ya da daha soluk renklerle kaplanması

Dimağ marazlarının artması, şiddetli baş ağrısı ve mütemadi yorgunluk hali üzere durumlar demir ya da kansızlığın belirtisidir.

KANSIZLIĞI ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

Hayvansal besinlerde demir nispeti yüksek olduğundan kanın içindeki hücrelerin çoğalmasını sağlar.

Folik asitte demir üzere alyuvarların çoğalmasına yardımcı olur. Bu yüzden yeşil sebzeler öğünlere bol bol eklenmelidir.

C vitamini içeren besinler demir emilimini artırır. içeren çay ve kahve ise demir emilimini pürüzler.

Demir eksikliği için kesinlikle ek takviye yapılmalıdır.

PEKALA KAN YAPICI YİYECEKLER NELERDİR?

KEÇİBOYNUZU

Demir unsuru bakımından varlıklı olan keçiboynuzu kan yapan besinler arasında en tesirli olandır. Bilirkişiler mahsusen bu besinin gebe, adet periyodu ve ergenlik periyodunda tüketilmesini tavsiye ediyor. Her gün bir kase keçiboynuzu pekmezi tüketerek hem kansızlığı hem de birçok önemli rahatsızlığı önlemiş olunur.

KURU ÜZÜM

Çekirdekli kuru üzümlerin içerisinde bulunan bakır ve B kompleks vitaminleri sayesinde kandaki alyuvar hücrelerini artırır. Yüksek derecede polifenolik antioksidanlar içerdiğinden de kandaki toksinlenmeyi azaltarak hücrelerin zarar görmesini önler. Bilirkişiler günde bir avuç tüketilmesinin sıhhate eği olacağını belirtiyor.

BADEM

E vitamini bakımından güçlü olan badem demir emilimini artırarak kan seviyesini olumlu tesirler. Günde 6 tane tüketerek kan hücre sayısını artırmanın yanı sıra sindirimi de kolaylaştırarak kilo vermenizde yardımcı olur. Tıpkı hengamda cilt sıhhatini destekler.

YEŞİL MERCİMEK

Magnezyum, çinko ve demir üzere kan hücrelerin oluşumunu destekleyen hususlar bakımından güçlü olan yeşil mercimeği haftada en az iki tabak tüketmek gerekir. Kansızlığın yanı sıra kronik yorgunluğu da ortada kaldıran yeşil mercimek hem salata hem de yemek olarak tüketilmektedir.

ISPANAK

Demir deposu olduğundan çizgi sinemalara bile husus olan ıspanak en çok kan yapan yiyecekler arasındadır. Kan seviyesini dengeleyerek kalp ve damar sıhhatini da korur. Haftada ki defa tüketilmesi tavsiye edilir.

AL PANCAR

C vitamini bakımından güçlü olduğundan demir emilimini artırır. Bu sayede yüksek tansiyonu düşürerek felç ve inme riskini azaltır. Mütehassıslar hem kendisini hemde suyunu haftada en az bir sefer tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

KARACİĞER

B12 vitamini vücuttaki hemoglobin hücrelerini artırmak için epey kıymetlidir. Gelgelelim vücut bu vitamini resen üretmez. İnek, kuzu ve tavuk üzere hayvanların karaciğerlerinde hem B12 hem de A vitamini yüksek seviyede bulunur. Eksperler kulağa beğenilen gelmezse bile sıhhat açısından kıymetli olan bu besinin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

KİVİ

Hem ekşi hem de tatlı tadı olan kivi potasyum ve demir bakımından zengindir. Bu sayede kan hücrelerini artırarak kan basıncını istikrarlar. Günlük tüketilmesi alışkanlık haline getirilmesinde yarar var. 

Yorum Ekle