Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Anemi (Kansızlık) nedir? Aneminin (Kansızlığın) belirtileri nelerdir? İşte kansızlığa yeterli gelen besinler…

Anemi (Kansızlık) nedir? Aneminin (Kansızlığın) belirtileri nelerdir? İşte kansızlığa yeterli gelen besinler…

Kanda demir orantısının azalması sonucu hemoglobin azalır. Azalan hemoglobin orantısı halk arasında kansızlık olarak tabir edilen anemi illetine neden olur. Bu hastalık ilerledikçe önemli sıhhat sıkıntılarının yaşanmasına yer hazırlar. Kansızlık birebir devirde demir eksikliği olarak da makbul bunun için vücudun muayyen besinleri nizamlı alması gerekir. Evet anemi (Kansızlık) nedir? Aneminin (Kansızlığın) belirtileri nelerdir? İşte kansızlığa yeterli gelen besinler…

Bilim literatüründe anemi olarak geçen kansızlık, alyuvar hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinlerin düşmesi ile yaşanır. Farklı öbeklerinde görülen bu durum kan testlerinde ortaya çıkar. Vücudun yerinde ölçüde al kan hücreleri üretmemesinden asıllı yaşanan bu duruma tıpkı devirde vücudun resen kan hücrelerini yok etmesi ile de görülür. Ayrıyeten B-12 vitaminin azalması ve bu vitamini vücudun üretememesinden asıllı da yaşanır. Halsizlik, nefes darlığı, göğüz ağrısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve sık sık hastalanma üzere belirtilerle kendini gösterir. İleri boyuttaki kansızlıkta eksperlerin belirlediği tedavi metotları uygulanmalıdır. Fakat kimi eksperler düşük seviyeli ilerleyen kansızlığı birtakım besinlerin giderdiğini de vurguluyor.

KANSIZLIK NEDEN OLUR?

Rahatsızlığın yaşanmasının en temel etkeni demir hususunun kan içerisine gereğince emilim sağlamamasından kaynaklanıyor. 

Gün içerisinde ziyade su tüketili ya da likit kanın seyrelmesine neden olur. Demir hususu için kanın belirli bir orantıda pıhtılaşması gerekir. Likit alımı bu durumu engelliyor. Bu yüzden bilirkişiler alınan likit ölçüsüne dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Böbrekler kandaki al hücre sayısını artırmak için erythropoietin hususu salgılar. Gelgelelim fonksiyonel olarak düşük olarak böbrekler bu işlevi yapmadığından kandaki hücre sayısı azalır. 

Alkal ve sigara üzere nikotin yüklü unsurlar kansızlığa neden olur.

Nizamlı bir halde et tüketmeye insanlarda demir hususu ve al kan hücresi azalır. Bunun nedeni de vücudun yeterinde protein alamamasından kaynaklanıyor. Protein kana süratle demir unsuru enzimleyerek al kan hücre ölçüsünün artmasında yardımcı olur.

Bayanların her ay yaşadığı adet döngüsü de süreksiz kansızlığa neden olur.

ANEMİNİN (KANSIZLIĞIN) BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kulak uğultulaması

Dudakların yaz kış çatlaması ve ağız kenarlarında yaraların artması

Tırnakların çabuk kırılması uçlarında beyaz lekelerin oluşması

Saçların yıpranarak ya da koparak dökülmesi

Ayak ve elleri soğuk olmasının yanı sıra daima titremesi

Cilt yüzeyinin sarı ya da daha soluk renklerle kaplanması

Dimağ marazlarının artması, şiddetli baş ağrısı ve mütemadi yorgunluk hali üzere durumlar demir ya da kansızlığın belirtisidir.

PEKALA KAN YAPICI YİYECEKLER NELERDİR?

KEÇİBOYNUZU

Demir unsuru bakımından varlıklı olan keçiboynuzu kan yapan besinler arasında en tesirli olandır. Mütehassıslar mahsusen bu besinin gebe, adet periyodu ve ergenlik periyodunda tüketilmesini tavsiye ediyor. Her gün bir kase keçiboynuzu pekmezi tüketerek hem kansızlığı hem de birçok önemli rahatsızlığı önlemiş olunur.

KURU ÜZÜM

Çekirdekli kuru üzümlerin içerisinde bulunan bakır ve B kompleks vitaminleri sayesinde kandaki alyuvar hücrelerini artırır. Yüksek derecede polifenolik antioksidanlar içerdiğinden de kandaki toksinlenmeyi azaltarak hücrelerin zarar görmesini önler. Eksperler günde bir avuç tüketilmesinin sıhhate eği olacağını belirtiyor.

BADEM

E vitamini bakımından varlıklı olan badem demir emilimini artırarak kan seviyesini olumlu tesirler. Günde 6 tane tüketerek kan hücre sayısını artırmanın yanı sıra sindirimi de kolaylaştırarak kilo vermenizde yardımcı olur. Tıpkı devranda cilt sıhhatini destekler.

YEŞİL MERCİMEK

Magnezyum, çinko ve demir üzere kan hücrelerin oluşumunu destekleyen unsurlar bakımından varlıklı olan yeşil mercimeği haftada en az iki tabak tüketmek gerekir. Kansızlığın yanı sıra kronik yorgunluğu da ortada kaldıran yeşil mercimek hem salata hem de yemek olarak tüketilmektedir.

ISPANAK

Demir deposu olduğundan çizgi sinemalara bile husus olan ıspanak en çok kan yapan yiyecekler arasındadır. Kan seviyesini dengeleyerek kalp ve damar sıhhatini da korur. Haftada ki defa tüketilmesi tavsiye edilir.

AL PANCAR

C vitamini bakımından varlıklı olduğundan demir emilimini artırır. Bu sayede yüksek tansiyonu düşürerek felç ve inme riskini azaltır. Eksperler hem kendisini hemde suyunu haftada en az bir sefer tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

KARACİĞER

B12 vitamini vücuttaki hemoglobin hücrelerini artırmak için hayli kıymetlidir. Lakin vücut bu vitamini zaten üretmez. İnek, kuzu ve tavuk üzere hayvanların karaciğerlerinde hem B12 hem de A vitamini yüksek seviyede bulunur. Bilirkişiler kulağa beğenilen gelmezse bile sıhhat açısından değerli olan bu besinin tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

KİVİ

Hem ekşi hem de tadı olan kivi potasyum ve demir bakımından zengindir. Bu sayede kan hücrelerini artırarak kan basıncını istikrarlar. Günlük tüketilmesi alışkanlık haline getirilmesinde yarar var. 

Yorum Ekle