Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Android Pratikleri Hakkında Sevindirici Açıklama!

Android Pratikleri Hakkında Sevindirici Açıklama!

Görünene nazaran Google’ın HTTPS standardının daha çokça kullanılması için baskısı işe yarıyor ve artık Android tatbiklerinin %80’i, varsayılan olarak olgu trafiğini şifreliyor.

Arama devinin bir blog yazısı aracılığıyla söylediğine nazaran artık Google Play Store üzerindeki beş Android pratiğinden dördü, ağ trafiğini HTTPS kullanarak şifreliyor ve bu da tatbikler tarafından gönderilen ve alınan donelerin üçüncü partiler tarafından ele geçirilememesi yahut okunamaması mealini taşıyor.

Ayrıyeten Google, 2016 yılından beri pratiğe başladığı, IDE araçlarında ve Google Play geliştirici panelinde ikazlar üzere tedbir serisinin sonucu olarak önümüzdeki yıllar içerisinde HTTPS kullanan pratiklerin sayısının daha da artmasını bekliyor.

Bu meydanın, Google’ın Apple’a nazaran daha düzgün sonuçlar aldığı sahalardan olduğu söylenebilir. iPhone üreticisi de pratik geliştiricilerin HTTPS kullanmasını istiyor lakin şu ana kadar bu bahiste büyük bir adım atabilmiş değil. Velev Haziran ayında yayımlanan bir rapora nazaran iOS tatbiklerinin yalnızca üçte ağ trafiğini ATS kullanarak şifreliyor.

Google, Android pratiği geliştiricilerinin HTTPS kullanmalarını sağlamanın yanı sıra internet sitelerinin de SQL girişlerine ve siteler arası scriptlere (XSS) karşı zayıf olan HTTP konumuna yeni standardı kullanmaları konusunda başarılı durumda.

Firmanın Şeffaflık Raporu’nda da görüldüğü üzere HTTPS tasarrufu Google Chrome üzerinde şu anda platforma bağlı olarak %85 ve %95 aralığında mekan alıyor. Örneğin Android içerisinde Chrome’a yüklenen sitelerin %89’u HTTPS ile yükleniyor ve Windows için Chrome üzerinde bu orantı %84.

Mozilla da benzeri bir muvaffakiyete erişmiş durumda ve Eylül ayında yaptığı açıklamada, Firefox üzerinde yüklenen sitelerin %80’inin artık HTTPS aracılığıyla yüklendiğini duyurmuştu.

Yorum Ekle