Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Android için 5 RAM İpucu

Android için 5 RAM İpucu

Eski Android’li telefonunuzda en son oyunları oynamaya çalışıyorsanız, hengam vakit bellek sıkıntılarıyla karşılaşabilirsiniz. Evet, Android’l cihazınızda bu sorunu çözmek için ne yapabilirsiniz?

1. Çalışıyorsa, Onarmaya Çalışmayın

Telefonunuzda gereğince RAM varsa, onu yönetmenize de gerek yok. Evet, ne kadarı ehliyetli? Bu, biraz da telefonunuzda ne yaptığınıza bağlı. Çoğunlukla internette dolaşıp çevre medyaya bakıyorsanız, yahut Call of Duty oynamaya kıyasla çok daha az RAM ehil olacaktır.

2. Ne Kadar RAM’e Gereksiniminiz Var?

Ağır tasarruflar için 4GB’ın, daha hafif tasarruflar için 3GB’ın yeteceğini düşünüyoruz.

Android ve Google Play Services’ın yekunda 1,5GB RAM harcadıklarını, PUBG üzere bir oyunun 1GB’tan çokça RAM kullandığını, tarayıcınızda birkaç sekme açtığınızda da emsal ölçüde RAM kullanıldığını söyleyelim.

3. RAM Kullanan Pratikleri Bulun

Android 6 Marshmallow ve sonrasında bulunan Bellek aracını kullanarak belleğin nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Android 6 ve 7’de Ayarlar > Bellek altında bulunan araç, Android 8 Oreo ve sonrasında geliştirici ayarlarında bulunuyor.

4. Task Killer yahut RAM Çoğaltıcı Kullanmayın

Task Killer (görev sonlandırıcı) tatbiklerinin Android’de yararlı olmadığını yıllarca okuduk. Lakin bu çeşit pratikler, Play Store’da hala milyonlarca defa indiriliyor. Binaenaleyh tekrar söylemekte yarar var: Task Killer, telefonunuzu hızlandırmayacaktır.

Andorid, tatbikleri ve belleği aktif bir biçimde yönettiğinden, tatbikleri çetinle kapatmak bu süreci olumsuz etkileyecek, pratiklerin başlama suratını da düşürecektir. Bu, pilin de daha süratli tükenmesi manasına geliyor.

5. RAM Tasarrufu Nasıl Azaltılır?

Kullandığınız pratiklerin sayısını azaltmaya çalışarak RAM tasarrufunu azaltabilirsiniz, gelgelelim bu o kadar kolay bir iş olmayabilir. Facebook, Snapchat üzere tatbikler, RAM’i acımadan harcayan pratiklerin başında geliyor lakin bunları kullanıyorsanız, bir alternatifiniz yok.

Bununla birlikte kullandığınız giriş ekranı sayısını azaltabilir, canlı duvar kağıdı kullanmaktan vazgeçebilir, kullanmadığınız tatbikleri kaldırabilir, kullanmadığınız ön yüklü tatbikleri kaldırabilir yahut devre dışı bırakabilir, sistem güncellemelerini yükleyebilir, Android Go tatbikleri üzere daha az bellek tüketen alternatif pratikleri tercih edebilirsiniz.

Yorum Ekle