Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Andız pekmezinin yararları nelerdir? Andız pekmezi hangi marazlara güzel gelir?

Andız pekmezinin yararları nelerdir? Andız pekmezi hangi marazlara güzel gelir?

Tanınan olma yolunda olan andız pekmezinin yararları hakkında neler biliyorsunuz? Romatizmaya güzel geldiğini düşünülen andız pekmezinin yararları nelerdir? Pekala andız pekmezi hangi marazlara güzel gelir? İşte andiz pekmezi hakkında tüm merak ettikleriniz haberin detayında…

Yüksek alanlarda yetişen çam ağacının meyvesinin süreç görmesi sonucu elde edilen andız pekmezi insan sıhhatine birçok yararı vardır. Andızdan elde edilen andıç kozalağında; eterli uçucu yağa helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı hususlar içermektedir. Bu yüksen gayrı pekmezler üzere tatlı değil acıdır. Tahinle karıştırılarak tüketildiğinde acı tadı aza iner. Devletimizde Mersin’de üretilen bu pekmezi deneyen birçok beşerde yararları hakkında çok enteresan tezlerde bulundu. 

ANDIZ PEKMEZİNİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği esansiyel yağ asitleri çok kuvvetli tesiri gösterir. Bu tesir sayesinde üst teneffüs yolları marazları sırasında yaşanan nezle ve grip hastalıklarına âlâ gelirken  balgamda ki iltihabı da söker atar. 

Eklem, romatizma ve kemik erimesi üzere durumların neden olduğu ağrıların şiddetini azaltır. Bunun yanı sıra illetlerin ilerlemesini de önler. 

Antioksidan özelliği yalnızca üst teneffüs yolu hastalıklarına değil tıpkı devranda ağız içi yaralara da yarar sağlar. Bir kaşık andız pekmezini ılık yarım bardak su ile karıştırınız ağzınızda gargara yapın. 

İdrar yolu enfeksiyonunu önleyerek, kolaylıkla tuvalete çıkmayı destekler. Tıpkı devranda bağırsaklardaki parazitleri azaltarak rahat bir dışkılama süreci sağlar. Andız pekmezini nizamlı tüketenlerde basur ve ishal üzere durumların yaşanma ihtimalinin çok az olduğu gözlemlenmiştir. 

Vücuttaki toksinleri atmak için karaciğere yardım eder. Başkaca kanı temizleyerek damar yollarını açar. Kalp ve damar tıkanıklığı risklerini azaltır.

Makûs alışkanlıklardan ötürü ortaya çıkan böbrek taşlarının düşürülmesini sağlamanın yanı sıra oluşumunu da önler.

Yapılan kimi araştırmalarda andız pekmezinin saç dökülmesini önlediği görülmüştür. Çıban üzere yaralara sürüldüğünde kısa vadede güzelleştirdiği de gözle görülür bir sonuç olmuştur.

Her gün bir yemek kaşığı andız pekmezini kahvaltınızda tüketerek tüm bu yararlarda kısa vadede yararlanabilirsiniz. Ayrıyeten tahin ya da ılık su ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

YAN TESIRLERI NELERDİR?

Haddinden fazla tüketildiğinde çokça kiloya neden olur. Başkaca şeker hastalarının da bu pekmezi tükettiğinde kesinlikle bir bilirkişiye başvurmaları gerekir. Ağır bir pekmez olduğundan çokça tüketildiğinde mideyi rahatsız edebilir. 

Yorum Ekle