Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
AMD Radeon RX 5500 Tanıtıldı!

AMD Radeon RX 5500 Tanıtıldı!

AMD Radeon RX 5500 serisi, önder üretiicilerin masaüstü PC’leri ve kart üretici ortaklarımızın grafik kartlarında konum alacak Radeon RX 5500 grafik kartlarını, bununla birlikte dizüstü bilgisayarlar için Radeon RX 5500M GPU‘ları barındırıyor. HP ve Lenovo, Radeon RX 5500 grafik kartlarını kasım ayından başlamak üzere yüksek performanslı masaüstü oyuncu bilgisayarlarına ekleyecek. Acer ise aralık ayında bu sistemleri sunmaya başlayacak. Buna ek olarak bu ayın sonlarına akıllıca MSI, yerkürenin birinci AMD Ryzen işlemcilere ve Radeon RX 5500M GPU’larına sahip oyuncu dizüstü bilgisayarlarını piyasaya sürmesi bekleniyor.

Radeon ailesine yeni eklenen bu eserlerle birlikte AMD, gelişmiş RDNA mimarisini ve sanayi başkanı 7nm üretik teknolojisi, yeni boyut ve sistemlerle, yerkürenin dört bir yanındaki oyunculara ulaştırıyor. RDNA ile güçlendirilen Radeon™ RX 5500, bir evvelki Graphics Core Next (GCN) mimarisini baz alan Radeon™ grafik kartlarına nazaran watt başına 1.6 kata kadar daha yüksek oyun performansı sunuyor.

AMD Radeon RX 5500 serisi, süper 1080p performansı, yüksek detaylı görseller ve ultra süratli oynanış sağlamak için sıfırdan üretildi. En tanınan oyunlarda süper deneyimler sunmak için güzelleştirilen Radeon RX 5500 grafik kartı, 1080p’de seçili oyunlarda, ortalamada yüzde 37’ye kadar daha süratli performans sunuyor. Mobil oyuncular içinse Radeon RX 5500M GPU‘ya sahip bir dizüstü, rakibine nazaran ortalamada yüzde 30’a kadar daha süratli performans, seçili AAA oyunlarda 60 üzerine kadar FPS ve seçili e-spor oyunlarında 90 üzerine kadar FPS sağlıyor.

Model

Süreç Ünitesi

Akış İşlemcileri

TFLOPS

GDDR6 (GB)

Frekansı (MHz)

Boost Frekansı (MHz)

Bellek Arayüzü

Radeon™ RX 5500M GPU

(Mobil sistemler için)

22

1,408

4.6’ya kadar

4GB

1,448’e kadar

1,645’e kadar

128-bit

Radeon™ RX 5500 series

(Masaüstü sistemler için)

22

1,408

5.2’ye kadar

8GB’a kadar

1,717’ye kadar

1,845’e kadar

128-bit

Sanayi başkanı 7nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve yüksek bant genişliğine sahip PCIe® 4.0 teknolojisini destekleyen yeni AMD Radeon™ eserleri, 1080p oynanışı bir sonraki seviyeye çıkaran güçlü özellikleri de avantaja çeviriyor:


• Radeon™ Image Sharpening (RIS) –
 DirectX® 9, 12 ve Vulkan® destekli oyunlarda, upscaling ve post-process işleleriyle yumuşatılan görsellere netlik ve sertlik kazandırır. Radeon™ GPU Upscaling ile birleştiğinde ise RIS, keskin görselleri ve akıcı kare orantılarını, yüksek çözünürlüklü ekranlarda sunar.

• AMD FidelityFX –  geliştiricilere, oyunlarını hoş gösterirken, görsel detaylar ve performans arasındaki en güzel dengeyi sağlamaya yardımcı olacak, yüksek kaliteli post-process efektleri sağlayan, açık asıllı bir araç kiti sunuyor. GPUOpen üzerinden sunulan, Contrast-Adaptive Sharpening (CAS) barındıran FidelityFX, düşük kontrastlı kesimlerdeki detayları çizerken, klâsik manzara sertleştirme rutinlerinin neden olduğu artifaktları en aza indirir.

• Radeon™ Anti-Lag – Anti-Lag, ekranın giriş gecikmesini gözle görülür nispette azaltır. Borderlands 3, Radeon™ RX 5500 serisi grafik kartlarıyla yüzde 23’e kadar daha süratli çalışır, böylelikle süratli oynanışla birlikte rekabetçi bir avantaj sağlar.

• En büyük oyuncu monitörü ekosistemi – 950’nin üzerinde destekli monitörle birlikte oyuncular, takılmasız ve yırtılmasız oynanışa, AMD Radeon FreeSync™ ve Radeon FreeSync™ 2 HDR teknolojisi ile kavuşuyor.

AMD Radeon ‘Raise the Game’ Paketi

Radeon™ RX 5500 serisi, en yeni AMD Radeon Raise the Game oyun paketinde taraf alıyor. Bu paketle birlikte oyuncular, satın aldıkları Radeon™ RX 5500 ve RX 5500M ile güçlendirilen hazır masaüstü bilgisayar ve dizüstü sistemleriyle birlikte Borderlands 3 yahut Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint® oyunlarından birini seçip sahip olabiliyorlar.

Mevcutluk durumu

Ekim ayının sonlarına yanlışsız MSI’ın Radeon™ RX 5500M GPU’ları ile güçlendirilen MSI Alpha 15 dizüstünü piyasaya sürmesi bekleniyor. Buna ek olarak Radeon™ RX 5500 grafik kartlarının da Kasım 2019’da başlayarak, önder masaüstü oyuncu sistemlerinde mekan alması bekleniyor. Bu sistemler arasında HP’den OMEN Obelisk ve Pavillion Gaming, Lenovo Legion™ T530 ve IdeaCentre™ T540 Oyuncu bilgisayarları nokta alıyor. Radeon™ RX 5500 grafik kartlarının, Aralık 2019 ayında başlamak üzere Acer Nitro 50 bilgisayarlarında da konum alması bekleniyor. AMD kart üretici ortakları ise, grafik kartlarını bu çeyrek içerisinde piyasaya sürecekler.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle