Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
AMD, Radeon Pro VII Ekran Kartını Tanıttı. İşte Özellikleri ve Ziyadesi

AMD, Radeon Pro VII Ekran Kartını Tanıttı. İşte Özellikleri ve Ziyadesi

AMD’nin NVIDIA ile yarışması son yıllarda değerli ölçüde sürat kazanmışken, iki şirket de mütemadi olarak birbiriyle büyük yarışma yaratabilecek ekran kartlarını tanıtmaya devam ediyor. İki ekran kartı devi, üst seviye oyun performansı sağlayan modellerinin yanı sıra endüstriyel tabanlı ekran kartlarıyla da birbirlerine meydan okumaya devam ediyor. Son hamle ise AMD’den geldi ve AMD, yeni Radeon VII ekran kartını tanıttı.

AMD Radeon VII, mahsusen yayın profesyonelleri, CAD ve CAE üzere bilgisayar destekli mühendislik simülasyonlarını odağına alan bir ekran kartı olurken, endüstriyel hedefler doğrultusunda geliştirilmiş. NVIDIA tarafında Quadro RTX 5000 ile yarışmada olacak olan ekran kartı, NVIDIA önünde performansın yanı sıra fiyat avantajını da gözetiyor.

AMD Radeon Pro VII, 8K yayın içeriği ve karmaşık CAE simülasyon iş yükleri için geliştirilmiş bir ekran kartı. AMD Radeon Pro VII, 13.1 TFLOP‘a kadar birleştirilmiş FP64 performansı ile 1 TB/sn‘den çokça bant genişliğiyle dikkat çekerken, 16 GB HBM2 4.096 bit bellekle birlikte geliyor. Ekran kartında 6 adet Mini-DisplayPort 1.4 bölge alıyor ve böylelikle 6 farklı Full HD monitör yahut tek bir 8K ekrana ilişki desteği sağlanabiliyor.

AMD Radeon Pro VII, haziran ayının ortalarından itibaren satışa çıkacak.

AMD Radeon Pro VII Özellikleri

  • Öncü Çift Hassas Kayan Nokta Performansı –Mühendislik ve ilmî iş yüklerinde 6.5 TFLOPS’a kadar (FP64) çift hassas kayan nokta performansıyla Radeon Pro VII grafik kartı, rakibine nazaran 5.6 kat dolar başına performans sunar.
  • Yüksek Süratli Bellek – 1TB/s bant genişliğine ve tam ECC özelliğiyle büyük ve karmaşık modelleri ve done setlerini, düşük gecikmeyle akıcı çalıştıran 16GB’lık HBM2.
  • AMD Infinity Fabric Link – İki AMD Radeon Pro VII GPU arasında paylaşımını mümkün kılan, yüksek bant genişliğine sahip ve düşük gecikmeli bir ilişkidir. Kullanıcıların girişim iş yüklerinin boyut ve ölçeklerini artırmalarını, daha karmaşık dizaynlar geliştirmelerini ve ilmî keşifler için daha büyük simülasyonlar çalışmalarını mümkün kılar. AMD Infinity Fabric Link, GPU’lar arasında 168 GB/s’ye kadar ilişki süratiyle, 5,25 kata kadar PCIe® x16 bant genişliği sağlar.
  • Uzaktan Çalışma – Kullanıcılar fizikî iş istasyonlarına, üretkenliklerini engellemeden, AMD Radeon Pro Software for Enterprise sürücüsüne yerleştirilmiş uzaktan iş istasyonu IP’si ile erişebilirler.
  • Yüksek Bant Genişlikli PCIe 4.0 Desteği – PCIe 4.0, 8K için akıcı performansı ve çoklu kanallı imaj etkileşimini mümkün kılmak için PCIe 3.0’ın iki katı bant genişliği sunar.
  • Frame Lock/Genlock – Dev ekranlar, digital signage ve gayrı manzara araçları için hassas formda senkronize çıkışı mümkün kılar (AMD FirePro™ S400 senkronizasyon modülü gerektirir).
  • Yüksek Çözünürlük/Çoklu Ekran Desteği – 6 adete kadar senkron imaj paneli, tam HDR ve 8K ekran çözünürlüğü (tek ekranda), çoklu iş akışları için ultra süratli şifreleme ve şifre çözme desteğiyle bir araya geliyor.
  • Profesyonel Tatbik Sertifikasyonu  Öncü profesyonel pratiklerde kararlılık ve güvenilirlik için optimize edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Radeon Pro Software sertifikalı ISV pratiklerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz..
  • ROCm™ Açık Ekosistemi  OpenMP, HIP ve OpenCL™ desteği ile kolay GPU programlama sunan, bununla birlikte, TensorFlow™, PyTorch™, Kokkos ve RAJA üzere başkan makine tahsili ve HPC framework’leri için de destek sağlayan, açık yazılım platformu.

Yorum Ekle