Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri nelerdir? Alerjlk rinitin tedavisi var mı?

Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri nelerdir? Alerjlk rinitin tedavisi var mı?

Mevsim geçişlerinde ve tozlu ortamlarda daima hapşırıp öksürüyorsanız dikkat sizde de alerji olabilir. Evet Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri nelerdir? Alerjik rinitin tedavisi var mı? Çevresel faktörlerden sıklıkla etkilenen alerjik rinit hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Haberin detayında alerji hakkındaki tüm soruları bulabilirsiniz.

Toz, besin, polen, hayvan tüyleri ve teneffüsle alınan unsurlara kaşı vücudun muhafazaya geçtiği duruma alerji denir. Çabucak çabucak her yaş öbeğinde ve cinsiyette ortaya çıkan alerji farklı belirtilerle ortaya çıkar. Alerji sözü latinceden lisanımıza geçmiştir. Tıpta bu rahatsızlığa vücudumuza olursuz giren hususlara karşı oluşturduğu önemli olmayan bir rahatsızlık olarak isimlendirilir. Lakin bünyeden bünyeye bu durum değişir. Vücuda alına  hususlara karşı bağışıklık ölçüsüz antikor ürettiğinden birinci olarak vücut ısısında değişim görülür. En sık karşılaşılan alerjiler ise polen ve mesken alerjileridir. Polen durumu çoklukla mevsim geçişlerinde artar. Polen alerjisi nisan ayından yaz aylarının sonuna kadar yaşanır. Konut alerjileri ise; kimyasal paklık gereçleri, toz, azık ve hayvan tüylerinden kaynaklı yaşanır. 

ALERJİK RİNİT NEDİR? ALERJİK RİNİT KİMLERDE GÖRÜLÜR? ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nezle ve grip gibisi belirtilerle kendini gösteren alerjik rinitte kişinin bağışıklığı düşmez. Dirençli üzere görünse de hapşırma, öksürme ve geniz akıntısı üzere durumlar yaşar. Alerjik rinitte ateşlenme olmaz. Ateşlenme nezlede olur. Yüksek ateş ise gripte ortaya çıkar. Alerjik rinitte ateşlenme dışında başkaları hepsi yaşanır. Alerjik rinit genetiksel bir hastalıktır. Kişinin aile hikayesinde bulunan alerjik reaksiyonlar, alerjik rinit yaşama mümkünlüğünü artırır. Alerjik rinit şiddetine nazaran ayrılır. Kimisinde orta seviyede geçerken kimisinde ise şiddetli ağrılara neden olur. Şiddetli olarak geçen rinitte kişinin ömür kalitesi düşer. Toplumsal aktivite yapamayacak kadar kendini yorgun hisseder. Ayrıyeten alerjik rinit, mevsimsel ve yıl olarak değişir. Mevsimsel yaşanan alerjik rinitler çoklukla coğrafya ve iklime bağlı gelişir. Yıl uzunluğu süren ise toz, mantar ve hayvanlardan kaynaklıdır. Hapşırma, iştah kaybı, öksürme, burun akıntısı, geniz akıntısı,gözlerde sulanma, baş ağrısı, eklem ağrısı ve göğüs ağrıları üzere belirtilerle kendini gösterir. 

ALERJİK RİNİTİ OLANLAR İÇİN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Toz ve polen üzere unsurlardan etkilenmemek için maske ile dolaşmak

Bulundukları ortamın daima hava akımını değiştirmek ve hijyenik tutma

Uyuduğu ortamı daima havalandırma, yatakları kokusuz hususlarla 3 günde bir yıkamak

Arilik sırasında maske ile dolaşmak

Tertipli meyve, süt tüketerek sağlıklı beslenme ve tempolu yürüyüşlerle yapmak illete düzgün gelir. 

ALERJİK RİNİT TANISI NASIL KONULUR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Görülen belirtiler akabinde bir ekspere başvurmak gerekir. Muayene sırasında mütehassıs tabip mukoz örneği alır. Kişinin ateşi ölçülür. Kan testi ile vücuttaki enfeksiyon seviyesi ölçülür. Buna nazaran alerjik rinit mi, grip mi, nezle mi olduğu ayırt edilir. Burun etindeki büyüklüğe bakılır. Burun eti umumiyetle alerjik durumlarda yaşanır. Alerji testi yapılmaz. Rastgele bir şeye karşı olan alerjik durum ile alerjik rinit tıpkı rahatsızlık değildir. Bu tetkikler sonucunda eksper tabip tanıyı koyar. Daha sonra kişinin kortizona karşı yan tesiri olabileceğinden ilaç tedavisinden evvel doğal yollar önerilir. Doğal çaylar bu durumda en çok tavsiye edilen tedavi metodudur. Alerjik rinit hengamında tedavi edilmediğinde astıma dönüşebilir. Bu yüzden bilirkişiler kişinin duru oksijen alışverişinde bulunmasını tavsiye eder. Akıntının azaltılması için sprey önerilir. Sinüs kanallarının temizlenmesi de bu spreyler sayesinde yapılır. 

Yorum Ekle