Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Giyilebilir teknolojinin birinci adımlarından olan akıllı saatler, bir vade evvel klâsik saatlerin evrilerek akıllı özellikler kazanmasıyla teknoloji yerküresine adım attı ve artık günümüzün vazgeçilmez aksesuarları arasına yerleşmeyi başardı. Velev durum o kadar önemli boyuta ulaştı ki, klâsik saat üreticileri de trendi takip etmeye ve saatlerine birtakım akıllı özellikler yerleştirmeye başlayarak, bu değişime ayak uydurmak zorunda kaldılar. Artık pek çok kişi tarafından tercih edilen akıllı saatler arasında kuşkusuz çok sayıda seçenek var. Evet, akıllı saat alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bu rehberimizde işinize yarayacak ipuçlarını derleyecek ve seçim yaparken dikkat etmeniz gereken özelliklerden adım adım bahsedeceğiz.

1. Tasarım

Klasik bir tasarım mı tercih edeceksiniz, yoksa daha sportif bir görünümü mü arıyorsunuz? Bu noktada kuşkusuz tercih sizin, lakin piyasada yeni akıllı saatler arasında birebir modelin hem klasik hem sportif görünüme sahip seçenekleri mahal alıyor. Birinci adımda, jenerasyonun tüm özelliklerini içeren, lakin görünüm bakımından tercihi size bırakan bu modelleri mercek altına almanızın yararınıza olacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan dikkat etmeniz kilit bir nokta var ki, o da velev klasik olsun velev spor, dışarıdan bakıldığında gerçek bir kol saatinden ayırt edilememesi. Akıllı saat olduğunu ise, arayüz seçenekleriyle öne çıkartan bu cihazlar, dış görünümüyle görenlerin dikkatini çekerken, size de sayısız ferdileştirme seçeneği sunacaktır.

2. Ekran

Ekran konusunda teklifimiz muhakkak AMOLED olacak. Çünkü AMOLED ekrana sahip bir akıllı saat, ekran parlaklığıyla kendini anlaşılan ederken, LCD ekranlara nazaran parlaklık nispetiyle olduğu üzere, geniş renk gamı ve yüksek kontrast seviyesiyle de daha varlıklı bir manzara sağlıyor. Ekran parlaklığı ve kontrast konusu bilhassa değerli. Çünkü dışarıda baktığınızda size vakti gösteremeyen bir akıllı saati satın almak istemezsiniz. Ekranın çözünürlüğü de kuşkusuz bir o kadar kıymetli. 454×454 piksel çözünürlüğünde bir ekran, gerek görsellik bakımından, gerek içeriğindeki pratikleri kullanma açısından, ehliyetli olacaktır.

Elbette satın alacağınız saatte suya, toza ve çizilmeye karşı dayanıklı bir ekran aramanız gerektiğini söylememize bile gerek olmadığını düşünüyoruz.

3. Arayüz

Az evvel değindiğimiz arayüz konusunu biraz daha detaylandırmamız gerek: Akıllı saatin, sade ve pratik bir arayüzü olmasına dikkat edin. Her ne kadar modeller arasında ekranı büyük olanlar mahal alsa da, neticede küçük olan bir ekranı hassas dokunuşlarla denetim edebilmek hayli kıymetli.

Ve doğal ki mod seçeneği. Akıllı saatleri klasik saatlerden ayıran en temel ögelerden biri olan arayüz, size çok sayıda seçenek sunmalı. Arayüzünü yenileyebileceğiniz akıllı saatleri tercih etmeniz, o günkü modunuza nazaran farklı renkler ve stillerle saati kişiselleştirmenize imkan tanıyacağı üzere, kolunuza her gün farklı bir saat taktığınızı düşünmenize yol açarak, tasarruf ömrünü de uzatır.

4. Özellikler

Akıllı saatler, elbette klâsik saatlerden en büyük ayrımını özellikleriyle ortaya koyuyor. Birinci etapta sadece adım sayar özelliğiyle dikkat çeken akıllı saatler artık daha ziyade hayatın içinde. Bu noktada bir akıllı saat seçerken, sizin için en yararlı ve en detaylı özellikleri sunan modeli odağınıza almanız lazım.

Bilhassa daima nabız ve hareket takibi yapabilen, gerilim seviyesini ölçümleyebilen, uyku kalitesini tahlil edebilen ve tüm bunları size istatistiki olarak raporlayabilen bir akıllı saat, günlük yaşamanızı ve sıhhatinizi takip edebilmenizi sağlayacaktır. Günlük tasarrufta kalp atış suratı zahir bir seviyenin üzerine çıktığında uyarması ve anlaşılan bir mühlet hareketsiz kalındığında hareket edilmesi gerektiğini hatırlatması akıllı saat seçiminde kıymetli faktörler olacakken, profesyonel spor takibi yapabilmesi de tercih sebebi.

Acilen herkesin ilgi odağında olan kalori takibinin yanı sıra biraz da olsa sporla uğraşanların dikkat etmesi gereken spor takibi özelliği, tercih arifesinde detaylarına inmeniz gereken bir nokta. Bu durumda akıllı saatin kaç farklı spor çeşidini desteklediğine ve suya karşı dayanıklı olup olmadığına muhakkak bakmanızı öneriyoruz.

5. Pil Ömrü

Elbette günün ahir geldiğimiz konum, pil ömrü. Saatinizi gönül rahatlığı ile kullanmak istiyorsanız, bu mevzuda da araştırmacı olmalısınız. Akıllı saatte konum alan işlemci ve kullanılan ekran, pil ömrü konusunda en büyük belirleyiciler olurken, günlük tasarruf alışkanlıklarınızı sekteye uğratmayacak modelleri bulmanız gerekiyor. Neyse ki piyasada bu tip modelleri artık görebiliyoruz. Ama yeniden de aralarında kıyaslamalarda bulunmanız, detaylarına inmeniz gerekebiliyor.

Akıllı saat seçerken pil ömrü konusunda fikir sahibi olmaya çalışırken; günlük tasarrufta size maksimum eşlik edebilecek olan modelleri öne alın. Mesela GPS açıkken pil ömrü ne kadar gidiyor, spor koşullarında size ne kadar ayak uydurabiliyor ve davet cevaplamalarını ne kadar mühletle gerçekleştirebiliyor üzere sorulara alacağınız tatmin edici bir cevap, tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır.

CHIP ONLINE ÖNERİYOR

Huawei Watch GT 2, rehberimiz boyunca değerlendirdiğimiz her adım sonucunda CHIP Online olarak önerebileceğimiz bir model olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu özellikleriyle rakip modellerden fark yaratan Watch GT 2, bilindiği üzere Huawei‘nin satışa sunduğu yeni akıllı saati.

İsteğe nazaran hem klasik ve sportif seçenekleriyle tercih edilebilen Huawei Watch GT 2, özelliklerini selef modele nazaran geliştirmesiyle dikkat çekerken, bahsettiğimiz ekran, arayüz, özellikler ve pil ömrü adımları için de bir akıllı saatten beklenenleri sağlıyor.

Huawei’nin 3 boyutlu cam dizaynıyla geliştirilen ve AMOLED panelin kullanıldığı ekran şık bir manzara sunarken, sağlamlığıyla da darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı. Sade ve varlıklı arayüzüyle birlikte pratik bir tasarrufa ve çeşitli saat yüzleri ile şahsileştirmeye imkan tanıması, 15 farklı profesyonel spor takibi de dahil sunduğu, daima nabız ve hareket takibi, gerilim ölçümü, uyku kalitesi tahlili ve 2 haftayı bulan pil ömrüyle bir arada Watch GT 2, âlâ bir akıllı saat satın almak isteyenlerin yakından inceleyebilecekleri bir model olarak teklifimiz.

ADVERTORIAL

Yorum Ekle