Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akdeniz’deki Deniz Memelileri İnceleme Altına Alındı!

Akdeniz’deki Deniz Memelileri İnceleme Altına Alındı!

İklim değişikliğinin ve kişilerin deniz üzerindeki faaliyetlerinin yarattığı belgisiz tesirleri keşfetmek hedefiyle 2001’de imzalanan ve bugün 24 ülkenin[1] bölge aldığı Karadeniz, Akdeniz ve Mücavir Atlantik Yerinde Yaşayan Deniz Göğüslü Tiplerinin Korunması Mutabakatı (ACCOBAMS) kapsamında ilgili kesimlerdeki deniz göğüslü popülasyonunun korunması ve incelenmesi hedefleniyor. Bu senaryoda ortak haber oluşturma maksadıyla ACCOBAMS Araştırma İnisiyatifi (ASI) oluştu. Ortak çalışmaya dayalı koordine gözetim programı olan ASI, Akdeniz ve Karadeniz arasındaki ortamda deniz göğüslü popülasyonunun koşullarını bölgesel seviyede inceliyor.

ACCOBAMS Araştırma İnisiyatifi birinci olgu yekuna ve gözetim hizmetlerini 2018’in yaz aylarında ve 2019’da tamamladı. Artık ise 20 devlet ve 30’dan çokça kurumun içinde bulunduğu muhafaza çalışmalarının özetiyle son aşamaya akıllıca ilerliyor.

ACCOBAMS Araştırma İnisiyatifi, Akdeniz ve Karadeniz’de çeşidinin birinci araştırma faaliyeti olduğu için çok emek harcandı. Girişime 100’den çokça ilmî gözlemci katıldı ve 8 şahsi hava aracının yanı sıra 6 botla birlikte denizde ve gökyüzünde çalıştı. Yaklaşık 4 ay süren saha çalışmalarında şahsi yazılımı belli başlı izleri takip ederek yekunu 92.000 km’den çokça olan Akdeniz ve Karadeniz’in büyük çoğunluğunu gözlemlemeyi başardılar.

[1] Arnavutluk, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kıbrıs, Mısır, Lübnan, Libya, Malta, Monako, Portekiz, Romanya, Slovenya, Suriye, Tunus, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan

Done yekuna süreci direkt gözlemlemeyle ve kısmen kişisel araçlarla gerçekleşti. Hava araçlarında çalışan ekipler hayvan kümelerini görebilmek için 600 ft yukarda muayyen bir suratı koruyarak ilerlediler yahut kimi durumlarda fotoğraflarını çekebilmek için birkaç sefer üstlerinden uçtular. Öte yandan bottaki ekipler, görsel olguları gördüklerinden ve elde ettikleri ses olgularından yola çıkarak topladı. Bu da botların gerisinden suya daldırıldığında çeşitli deniz memelilerin yarattığı sesleri yakalayabilen hususî ekipmanların kullanılmasıyla mümkün oldu.

Dayanıklı ve yarı dayanıklı Panasonic TOUGHBOOK notebooklar, barındırdıkları özellikleri gözetmenlerin vazifelerindeki değerli yardımcılarından birisi oldu. Şahsi programların meydanda kullanılmasını sağlayarak, uzun batarya ömrü sunarak, titreşimlere ve hava araçlarındaki çok yüksek sıcaklıklar, botun içine giren sular ve güneş ışığına direkt maruz kalma üzere güçlü çevresel koşullara dayanarak araştırma sırasında kritik bir destek sundu.

Bugüne kadar üretilmiş en ince ve en hafif TOUGHBOOK cihazı olan TOUGHBOOK CF-54, dayanıklılık için geliştirilmiş şahsi bal peteği dizaynıyla ve likit dökülmesine karşı himayeli klavyesi ile öne çıkıyor. Öte yandan TOUGHBOOK CF-33 de cihaz çalışırken değiştirilebilir iki adet bataryası ve yalnızca ekranla tablet üzere çalışmasını sağlayan ayrılabilen klavye özelliğiyle birlikte tam dayanıklı bir yapı sunuyor.

ACCOBAMS Araştırma İnisiyatifi Ilmî Koordinatörü Simone Panigada, hususla ilgili şunları söyledi: “Güvenebileceğimiz cihazlara sahip olarak bu girişimin gerçekleştirilmesi için çok kıymetli olan bir şey elde ettik. Bu kadar ziyade kesimden oluşan bir inisiyatifi gerçek devirli gözlemlerle yürütürken, toplanan dataya zarar verebileceği yahut tüm günün çalışmasını boşa çıkarabileceği için sorun yaşamak üzere bir seçeneğimiz yoktu.”

ACCOBAMS Araştırma İnisiyatifi, Akdeniz ve Karadeniz’de gerçekleştirilen 2 araştırma çeşidinde deniz memelilerin yanında öteki deniz canlıları (deniz kaplumbağaları, şeytan vatozu, köpekbalıkları, deniz kuşları), denizdeki çöpler ve sualtındaki sesler hakkında haber toplamak için şahsi bir fırsat sundu. Ortaya çıkan popülasyon trendlerini gözlemlemek için pahalı bir temel oluşturacak. Birebir vakitte denizdeki göğüslü canlıların karşılaştığı mevcut tehditler ışığında pahalandırılacak ve ACCOBAMS tarafları için müdafaa teklifleri geliştirilecek.

Simone Panigada, laflarına şunları da ekledi: “Denizlerimizde yaşayan çok ziyade hayvan var. Binaenaleyh onları korumak çok değerli. Buradan yola çıkarak büyük omurgalıların yoğunluğunu ve bolluğunu ortaya çıkaracak bir nüfus sayımı yapmayı hedefliyoruz. Bu nüfus sayımı hem başlangıç noktası hizmeti görecek hem de önümüzdeki birkaç yıl içinde yapılacak yeni anketlerin karşılaştırması için kullanılabilecek. Tıpkı hengamda deniz nüfusunda yaşanan trendleri de belirleyebileceğiz.”

Panasonic Avrupa Kurumsal Mobil Tahliller Pazarlama Umum Yöneticisi Jan Kaempfer ise “TOUGHBOOK cihazları uzun vade kullanılacak ve zorlayıcı koşullara dayanabilecek halde tasarlandı. Bu yüzden uzak ortamlarda çalışan kaşifler için ülkü bir araç haline geliyor. Cihazlarımızın bu türlü değerli bir ilmî girişimde yan almasından memnunluk duyuyoruz” dedi.

Yorum Ekle