Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akciğerleri temizleyen ayva hoşafı! Ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı içerseniz…

Akciğerleri temizleyen ayva hoşafı! Ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı içerseniz…

, nezle, grip ve soğuk algınlığı üzere illetler için tam bir doğal ilaçtır. Taze tüketilebildiği üzere çayı ve reçeli de yapılır. Münhasıran akciğerleri temizlemede tesirli olan hoşafı tanımını de sizler için araştırdık. Evet ayvanın yararları nelerdir? yaprağı çayı nasıl yapılır ve ne işe yarar? Haberin detayında ayvaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Tezgahlarda görülmeye başlanan ayva meyvesinin insan sıhhatine birçok yararı vardır. Bilirkişiler vücudun uzunluğu daha dinç ve tok hissetmesi için  mevsiminde her bir ayva tüketilmesini tavsiye ediyor. Yapılan araştırmalarda kabuğu ve yaprağındaki vitamin ve minerallerin özünden daha ziyade olduğu gözlenmiştir. Yaprağı fenolik bileşik unsuru bakımından hayli zengindir. Bu hususun antimikrobiyal özelliği vardır. Bu yüzden kabukları soyulmadan tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayva Anadolu’dan Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya ve tüm yerküreye yayılmıştır. Yapılan bir sair araştırmaya nazaran metal kesici aletlerde bulunan brenthill hususu ayvada bulunan pektin ve organik asit unsurlarının özelliğini bitirdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden ayva direk olarak tüketildiğinde içerdiği yararları yüzde karşılar. Bilhassa sindirim sorunlarına âlâ gelen ayva, kabızlık üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Kabuğu ile birlikte tüketildiğinde metabolizmanın daha sağlıklı işlemesi destekler. Gülgillerden olan ayva, C vitamini bakımından epey zengindir. 

AKCİĞERLERİ TEMİZLEYE AYVA HOŞAFI!

sorucvp.net Instagram hesabına konuk olan sunucu İlkbal Gürpınar, yüzyıllardır Anadolu’da yapılan ve şifa hedefli yapılan ayva hoşafının tanımını verdi. Son günlerde artan koronavirüsüne karşı müdafaa sağlayan bu doğal ilacın münhasıran akciğerlerin işlevselliğini artırarak bağışıklığı güçlendirdiğini söyledi.

3 orta uzunluk ayva

Bir buçuk litre su

4 keçiboynuzu

2 kök zencefil

2 çubuk tarçın

4-5 tane karanfil

Ayvaları güzelce yıkayıp küp küp kesin. Tencereye koyup üzerine suyu koyun kaynarken içine keçiboynuzlarını kırıp atın. Daha sonra zencefili doğrayıp ekleyin. Akabinde çubuk tarçın ve karanfilleri koyun yeterlice kaynasın. Hoşaf kıvamına geldiğinde ocaktan alın. Bardaklara boşaltıp günde 2 sefer tüketin.

AYVANIN YARARLARI NELEDİR?

100 gramı 40 kalori içerdiğinden kış diyet listelerinde birinci sırlarda mekanını alır. Glimsemik indeksi düşük olduğundan şekerini yükseltmez. Bu bakımdan diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

Fitokimyasallar sayesinde bağışıklığı direncini illetlere karşı güçlendirir. Vücudun günlük muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 30’unu karşılar. Böylelikle patojenler, virüsler ve bakteri hücrelerini vücuttan barınmadan idrar yolu atar.

Kan içerisindeki oksijeni artırarak kan dolaşımını sağlar. Böylelikle saç diplerine kadar giden sağlıklı kan hücrelerin saçların daha parlak ve güçlü olmasını destekler. 

Bu özelliği tıpkı devranda ciltteki genç hücrelerin sayısını da artırarak kırışıklığı ketler.

Yüksek antioksidan sayesinde vücutta dolaşan muaf radikalleri ve kanserli hücreleri azaltır.

Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Böylelikle kalp ve damar sıhhatini da korur. 

Gaz sorunu için haşlanmış ayva tercih edilebilir. Sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra mide ve bağırsaklardaki ziyade toksinleri de idrar yolu ile atarak vücudun toksin biriktirmesini mahzurlar. 

Mideyi temizlediğinden mide kaynaklı yaşanan ağız kokusunu da gidermiş olur. Ayrıyeten ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını maniler ve tükürük içerisinde biriken mikropları da temizleyerek bed kokuyu maniler. 

AYVA YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR VE NE İŞE YARAR?

Bir demlik kaynayan suya 20 kurumuş ayva yaprağı koyunuz. 5 dakika bu türlü kaynatınız. Daha sonra yapraklardan süzüp tüketiniz. 

Kilo vermek isteyenler için ülkü olan ayva yaprağı çayı, metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Fakat kabızlığa neden olabileceğinden ziyade tüketilmesi önerilmez.

İçeriğinde C vitamini, çinko, potasyum, bakır, demir barındıran ayva yaprağından elde edilen çay hücrelerin yenilenmesini destekler. Münhasıran kanser ve tümör oluşumunun önüne makbul.

Üst teneffüs yolları hastalıklarında artan boğaz ağrıları ve enfeksiyonun neden olduğu durumları en aza indirir. Vücuttaki özgür radikalli hücreleri atarak bağışıklığı güçlendirir. Boğaz tahrişlerinde yatıştırıcı tesiri vardır. 


Yorum Ekle