Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Akciğer kanseri tedavisi var mıdır? Akciğer kanserini önlemek için…

Yerküre’de en çok ölümlere neden olan hastalık sıralamasında birinci beşte olan akciğer kanserini en ziyade tetikleyen durum sigara tasarrufudur. Çok nikotini temizleyemeyen akciğer odacıklarındaki hücrelerin deforme olmasıyla yaşanır. Evet akciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Akciğer tedavisi var mıdır? Akciğer kanserini önlemek için neler yapılmalıdır. Sizler için artan akciğer kanserine dair merak edilen her şeyi haberin detayına ekledik.

Akciğerlerde bulunan hücrelerin çeşitli sebeplerden dolayı süratle çoğalması ve tümöre neden olmasıyla akciğer ortaya çıkar. Bu kanser çeşidi öteki kanserler üzere belirleyici belirtileri olmadığından ilerlemesi ve hasar verme orantısı artar. Birçok hasta son evrede marazı fark eder. Akciğer kanserinde bir vesair tehlike ise uzak olmasına karşın dolaşım sistemi aracılığıyla deforme hücrelerin dimağa, kemiklere ve karaciğere sıçramasına neden olur. Yerküre umumunda en yaygın kanser çeşidi olan akciğer, bayan ve erkeklerde eşit orantıda görülür. Erken teşhis edilmediğinde mevtle sonuçlanır. Birinci aşamasındaki belirtiler ağır astım ve bronşitle birebir seyirde ilerlediğinden birçok hasta kanser olabileceğini düşünmediğinden bir mütehassısa başvurmada gecikir. Akciğer kanserindeki en sarih özellik ise öksürük sonucu kan gelmesidir. Kanın gelme nedeni ise hasara uğramış damarların burada kan biriktirmesi bu da hava boşluklarından ağızdan çıkmasına neden olur. 

AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gülerken, ağlarken, süratli konuşurken ya da yürürken göğüs kafesinde şiddetli ağrılar hissetmek

Genç yaşta sık sık nefes darlığı çekmek

Vücutta dolaşan nikotin nedeniyle açlık hissi ve kilo da kayıp yaşanması

Ses tellerinde daima ağrılı kısılma, yutkunurken ya da esnerken güçlük çekme

El ve ayaklarda nedensiz şişlik ve ağrılar mahsusen sabah uyanırken yaşanması

Motor becerilerinde yavaşlama ve süratli hareket edememe

Tekrarlayan enfeksiyonlu illetler halsizlik

Göz bebeğinde küçülme, göz kapağında düşüklük ve yüz kesiminin eşit bir biçimde terlememesi

Hiç geçmeyen öksürük ve öksürükle birlikte gelen kan akciğer belirtilerinin en yaygın olanlarıdır.

AKCİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Şikayetler üzerine bir mütehassısa başvuran kişinin akciğerleri röntgenle çekilir. Taramada tespit edilen kitlenin güzel huylu mu yoksa beğenilmeyen huylu mu olup olmadığına bakılmak için biyopsi yapılır. Patolojik inceleme ile kanserin ileri boyutta mı tedavi boyutunda olup olmadığı denetim edilir. Kanser bunun sonucunda onaylandığında tedavi bu istikamette geliştirilir. Radyolojik inceleme, bornş denetimi, göğüs duvarından örnek alma ve akciğerdeki lenf bezleri incelenir. En yaygın tedavi kemoterpidir. Bununla birlikte günümüzde bir grup çalışmalar yapılmıştır. Ama tedavisi güç olan bir kanser çeşididir. Bu yüzden bilirkişiler insanların yılda en az iki kere tüm vücut denetimleri yapılması gerektiğini vurguluyor. 

AKCİĞER KANSERİNİ ÖNLEMEK İÇİN…

Nikotin ve kafein üzere hususları çokça tüketmekten kaçınılmalı

Ruhsal sıhhati korumak 

Daima olarak asit nispeti ziyade hususlar koklamamak

Tıpkı hava ortamında en çokça bir saat durmak

Tertipli spor yapıp sağlıklı beslenerek akciğer önlenebilir.

Yorum Ekle