Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akasyanın yararları nelerdir? Akasya çayı ne işe yarar & nasıl yapılır

Akasyanın yararları nelerdir? Akasya çayı ne işe yarar & nasıl yapılır

Şirin kokusu ile kişisi tesiri altına alan akasya, salkımlı ağaçlar arasında en yaygınıdır. Ağacın dalarının aşağı akıllıca beyaz meyvelerle sarkması le meşhur olan akasya milattan evvel keşfedilmiştir. Pekala akasyanın yararları nelerdir? Alternatif tıpta kabızlık ve bağırsakları rahatlatan bitki olarak kullanılan akasya hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Baklagiller ailesine ilişkin olan akasyanın 300 çeşidi Brezilya’da 600 tipi ise tüm yerkürede yaygın olarak bulunmaktadır. En yaygını beyaz olmak üzere al, mor ve sarı renkleri de mevcuttur. Şimdi çiğ hali ise yeşildir. Çok güçlü bir aroması olan akasyanın bir o kadar etkileyici kokusu da vardır. Kilometrelerce alınan kokusu sayesinde Akdeniz kentlerindeki birçok sahil konutunun bahçesinde bulunur. Romanlarda adalar kokusu olarak geçen akasyanın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Özelikle milattan evvel keşfedilen akasya alternatif tıpta doğal ilaç olarak hem kremi hem de çayı yapılırmış. Sıcak iklimlerde yayın olarak yetişen ve suya gereksinim duyan aksayanın aldığı suyu meyvelerinde ve kısımlarında yekuna üzere özellikleri vardır. Bu özelliği sayesinde güçlü bir likit besini olur. Akasya ağacında bitkinin yanı sıra meyvelerde oluşur. Keçiboynuzuna benzeyen bu meyveler kurutularak çay lede edilir. Çin ve Brimanya üzere memleketlerde sıklıkla tüketilir. Arap yarım adasında da yayın olan akasyadaki bu meyveler öğütülerek kahve yapılır. Acı bir tadı olan meyveyi akasya bitkisi ile şekerlendirirler. Akasya ve kahve çay üzere kafeinli besinlerde bulunan tanen bakımından da zengindir. Akasya içeriğinde; asparagin, robinin, tanen, indican, agaciin, metil eteri, indul, benzaldehid ve antranil asidi barındırır.

AKASYA YAPRAĞININ YARARI VAR MI?

Salkım ağacı olarak da bilinen akasya, küçük yapraklı kısımları sarkıktır. Kollarında beyaz çiçeğe açar. Bu çiçekler sıhhate yararlıdır. Fakat bunun yanı sıra yapraklarında da yarar var. Beğenilen kokusu olan bu ağacın yapraklarının kuru hali aktarlarda da vardır. Kurutulmuş akasya yapraklarından 50 gramı 3 bardak su da kaynatın. Lakin çok ziyade kaynamasına müsaade vermeyin. Tadı güzel olduğundan içine rastgele bir şey eklemenize gerek yok. Bu su mahsusen sindirim dertlerine güzel gelir. 

AKASYA SUYU NE İŞE YARAR?

AKASYANIN YARARLARI NELERDİR? 

Eski çağ kitaplarında akciğer ve boğaz hastalara akasya çayı verildiği yazıyor. Akasya kendisine kesin koku veren hususlar sayesinde akciğer ve boğazlardaki enfeksiyonlu hücreleri temizleyerek. Nefes borusundaki hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Hastaların rahat bir nefes almasını sağlar.

Yatıştırıcı hususlar bakımından varlıklı olduğundan hem çay olarak hem de koklanarak yarar sağlar. Zihni açan akasya bu sayede yorgunluk ve gerilimi azaltır. 

Akasya taze olarak kaynatılıp suyu gargara olarak kullanılabilir. Bu gargara ağız içi yaraları uygunlaşmasını sağlarken çıkmaya meyilli olanları da maniler. Ayrıyeten diş etlerini güçlendirerek ağız içi tükürükteki enfeksiyonlu hücreleri önleyerek ağız kokusunun önüne makbul. 

Mevsim geçişlerinde kurutulmuş akasya kaynatılıp süzüldükten sonra içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenip tüketildiğinde; kuru öksürüğü keserek göğüs ağrılarını azaltır. Bronşları da temizler.

Ter yolu ile vücuttaki toksinleri atar. Bu özelliğinin olumsuz tesiri de vardır. Ölçüsüz tüketildiğinde vücudun likit kaybına neden olabilir.

AKASYA ÇAYI NE İŞE YARAR & NASIL YAPILIR

Münhasıran kronik uykusuzluğu olanların gece yatmadan bir saat evvel aksaya çayı tüketerek rahat bir uyku çekmelerini sağlar. 20 gram kurutulmuş akasyayı iki su bardağı su ekleyerek kaynatın. İçerisine bir damla limon ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Ocaktan alıp 5 dakika bekledikten sonra süzerek taze taze tüketin. 

Yorum Ekle