Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akaryakıt deyip geçmeyin, onun da teknolojisi var!

Akaryakıt deyip geçmeyin, onun da teknolojisi var!

Geçtiğimiz hafta BP’nin davetlisi olarak BP’nin Almanya’nın Bochum kentinde bulunan Dünya’daki en büyük teknoloji test merkezine girdik, akaryakıt teknolojisinde neler olup bittiğini birinci elden öğrenme ve sizlere aktarma imkânı bulduk.

Teknoloji test merkezinde sorularımızı yanıtlayan BP Akaryakıt Devlet Yöneticisi Martin Thomsen BP’nin Yerküre çapındaki operasyonundan yakıt teknolojisini geliştirirken yaptığı yatırıma, maksatlarına ve Türkiye’ye bakış açısına kadar geniş bir yelpazede sorularımızı yanıtladı. Sohbetimizi, videomuzdan izleyebilirsiniz.

Active technology nedir?

BP’nin beş yıllık bir ar-ge süreci ahir geliştirdiği ve piyasaya sürdüğü kişisel ekli yakıtı Active Technology motorun içinde biriken kiri temizlediğini ve dizel araçlarda bir depo ile 59 kilometre daha çokça yol yapabildiğini sav ediyor. Bochum gezimizde sohbet etme imkânı bulduğumuz BP Akaryakıt Kalite Yöneticisi Ercüment Yaman ile son devirlerde epey ses getiren Active Technology yakıt teknolojisini konuştuk.

BP’nin en büyük teknoloji merkezinde 100 yılda yaklaşık 10 milyon test

BP’nin milletlerarası teknolojik üstünlüğünü gözler önüne serdiği, yerküredeki en büyük akaryakıt test ve teknoloji merkezlerinden biri olan Bochum Küresel Akaryakıt Teknoloji Merkezi, 100’üncü yaşını kutluyor. Akaryakıt dalının formlandığı bu merkezde haftada 2 binin üzerinde yakıt testi yapılıyor.

BP, değişen ve gelişen araba teknolojilerine ayak uydurmak için her geçen gün akaryakıt teknolojilerini geliştirecek tahliller yaratmaya devam ediyor. Gelişmiş akaryakıt kalitesi denildiği vakit yerküre çapında akla birinci gelen markalar arasında nokta alan kuvvet devi, yakıt teknolojilerine yaptığı devasa geliştirme yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Yerküre çapında 10 lokasyonda araştırma – geliştirme çalışmalarının yanı sıra detaylı testler de gerçekleştiren BP’nin, Avrupa’daki en büyük teknoloji merkezi olan Bochum Küresel Akaryakıt Teknoloji Merkezi 100’üncü yaşında kesimde fark yaratan teknolojileri test etmeye devam ediyor.

Haftada 2 binin üzerinde test

Bochum’da nokta alan teknoloji merkezinde; yerkürenin dört bir yanındaki BP müşterilerine her devir daha uygununu sunmaya devam edebilmek için, 100 yıldan bu yana testler gerçekleştiriyor. Bochum’daki merkezde son teknoloji eseri analitik laboratuvarlar ve gelişmiş yakıt araştırmalarında son aşama deneyimli eksperlerden oluşan bir ekip ile titiz çalışmalar yürütülüyor. Her gün 100’e yakın teknisyen ve mühendisin, yakıt iktisadı ve motor temizleme testleri gerçekleştirdiği merkezde; sadece birtakım önder otomotiv firmalarının sahip olduğu, yerkürenin en gelişmiş akaryakıt teknolojisi bulunuyor.

 

Yeni ACTIVE technology’nin test süreçleri de bu merkezde gerçekleştirildi

Türkiye’de yeni satışa çıkan ve 59 km’ye* kadar daha ziyade yol gitme imkânı sunan ACTIVE technology formülüne sahip Ultimate Euro Diesel eserinin test süreçleri de bu merkezde yapıldı. BP’nin ‘ACTIVE technology’ formüllü akaryakıtları, Almanya’nın Bochum kentinde bulunan BP’nin Avrupa’daki en büyük küresel akaryakıt teknoloji merkezinde kapsamlı testlere tabi tutuldu.  Yenilikçi ACTIVE technology formüllü BP akaryakıtları, 110 farklı test metodundan geçerek 50 bin saatten çokça süren motor ve araç deneme testlerinin sonucunda pazara sunuldu.

Bu merkezde yapılan çalışmalarla test edilen ACTIVE technology formüllü tüm BP akaryakıtlarının, mütemadi tasarrufta, motorun yeniymiş üzere çalışmasına ve hesapta olmayan araç bakım risklerinin azalmasına yardımcı olduğu açıklandı.

Yorum Ekle