Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Adet öncesi sendrom nedir? Adet sancısı nasıl makbul? Adet sancısına uygun gelen besinler…

Adet öncesi sendrom nedir? Adet sancısı nasıl makbul? Adet sancısına uygun gelen besinler…

Rahimin temizlenmesi için bayanların ergenlik devrinden itibaren yaşadıkları , çetin bir süreçtir. Bu süreçte yaşanılan bayanların hayat kalitesini de hayli düşürür. Hormanal bozukluğun yanı sıra ağrılı ve gerilimli geçen bu süreci sizler için araştırdık. Evet öncesi sendrom nedir? sancısı nasıl makbul? sancısına yeterli gelen nelerdir? İşte tüm soruların cevabı…

Regl sürecine birkaç gün kala hatunların umumisi susuzluk, iştah değişikliğ, vücutta ödem, yorgunluk ve cilt sorunları üzere sıhhat problemleri yaşar. Bunlara ek olarak bağırsak sorunları, mide bulantısı ve baş dönmesi üzere semptomlarda görülür. Kimi hatunlar güçlü bağışıklık ve ağrı eşikleri sayesinde bu durumları çok hafif atlatır. Ama kimileri ağlama bunalımları, öfke nöbetleri ve çevre topluluklardan uzakta kalmak velev. Bu belirtiler yüksek fonksiyonlarda görülmesine adet öncesi sendrom denir. Adet öncesi sendromu olması için bir bayanın en az üç adet daima bu semptomları yaşaması gerekir. Zira uzun müddetli tekrarlayan semptomlar farklı marazların da ortaya çıkmasına yer hazırlayabilir. Bu yüzden regl devranları ve yaşadıklarını not etmek en âlâ tanı konulur. Bunun yanı sıra her bayan adet devrinde ölçüsüz ağrı ve gerilimi olur. Zira vücut komplikasyonunda şiddetli değişim meydana gelir. Bu da ruhsal durumu epey olumsuz tesirler. Ağrıların şiddetini azaltmak için bayanlar konutta birtakım doğal sistemler uygular. Bunlardan en yaygını da sıcak su torbasıdır. 

ADET SANCISI NASIL MAKBUL?

Tabiatta östrojen hormonunu artıran en sağlıklı besin melisa çayıdır. Zira adet devrinde bozulan hormonal sistem farklı sıhhat problemlerine neden olur. Bu yüzden östrojen yani hatun hormonunu istikrar de tutmak nispeten yarar sağlar. 

Bu devirde birden teğe zayıflayan vücut hücreleri kemik ve kas ağrılarına neden olur. Bunun için bilhassa eksperler bu devirde kemik ve kasları güçlendiren besinler tüketilmesini önerir. Şeker kamışı pekmezi bu bakımından yarar sağlayacak besinlerin başında gelir. 

Gerilim ve yorgunluk yaşayan hatunlar için ise fesleğen önerilir. Fesleğen birebir devirde adet devrindeki sancıların şiddetini de azaltır. Kuru fesleğeni 10 dakika kaynatıp içeriğine bir iki damla limon sıkıp bir bardak tüketebilirsiniz. 

ADET SANCISINA GÜZEL GELEN BESİNLER…

BİTTER ÇİKOLATA

Değişen hormonlarda en ziyade memnunluk hormonunun azalması hatunları olumsuz tesirler. Fakat bu süreçte magnezyum bakımından varlıklı olan bitter çikolata bol bol tüketilmelidir. Bu besin hem kan orantısını düzenler hem de içerdiği serotonin hususu dimağ fonksiyonlarını hareketlendirerek gerilim ve depresyonu azaltır. 

YOĞURT

Regl öncesi ve sonrası mütemadi şişkinlik hisseden hatunların bu süreci atlatmasındaki en doğal besinlerden biride yoğurttur. Bilhassa bu süreçte vücut önemli nispette kalsiyum kaybeder.Yoğurt içerdiği kalsiyum unsuru sayesinde bu olumsuzluğun yaşanmasını önler. Yanı sıra sindirimi kolaylaştırarak vücudun ödem toplamasını ve şişkinlik yaşamasını önler. 

SOĞAN VE SARIMSAK

Sarımsak ve soğan içerdikleri yüksek nispette antioksidan sayesinde vücudun muaf radikallerle çoğalmasını önler. Bayanların adet sancılarını azaltmak için bol bol bu iki besini tüketmesi mütehassıslar tarafından önerilir. İdrar yolu ile vücudu temizlediklerinden rastgele bir rahatsızlığın yaşanma orantısı azaltılır.

ZENCEFİL

Yapılan birtakım araştırmalarda zencefilin hatunların birinci üç gün şiddetli geçen regl sancılarını azaltığı tespit edilmiştir. İçerdiği kurkumin hususu sayesinde antioksidan tesiri göstererek vücudun temizlenmesini destekler. Dimağda regl öncesi artan had sinyallerini düzenler. Sonluluk ve asabiyet hallerinin yaşanmasını mahzurlar.

YEŞİL ZERZEVAT

Çabucak acilen tüm yeşil sebzeler A, C, B6 ve E vitaminleri içerir. Bu özellikleri sayesinde vücudun acı eşiğini yükselterek yaşanan sancılar ağrılar ve ruhsal rahatsızlıkların riski azaltılır. 

ADET ÖNCESİ YAŞANAN SENDROM NASIL ÖNLENİR?

Eksperler bu periyodun ağır ruhsal rahatsızlıklara dönmemesi için; nizamlı yürüyüş ve spor egzersizlerini öneriyor. Bunun yanı sıra alışılagelmiş ömür fonksiyonlarını bozmadan her gün tıpkı saatte uyanmak ve tıpkı saatte uyumak gerekir. Tüm bu durumlar dışında da regl öncesi ve sırasındaki ağır sancıları azaltmak için muayyen besinleri tüketilmelidir. Tıpkı hengamda yağ, tuz, şeker ve karbonhidratlı besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Münhasıran kış aylarında bayanların bol bol yeşil zerzevat tüketilmesi daha sağlıklı bir süreç yaşanmasına neden olacaktır. 

 

Yorum Ekle