Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Acer Predator XB3  incelemesi  Acer Predator XB3 İnceleme

Acer Predator XB3 incelemesi Acer Predator XB3 İnceleme

  • Şık tasarım
  • Gölgelendirme kapakları
  • 144 Hz ve G-Sync desteği
  • IPS panel
  • 4K manzara performansı
  • Temas zenginliği
  • Güçlü özellikler
  • Hudutlu HDR
Özetle

Sonuç olarak Acer Predator XB3, aslında halihazırda 4K çözünürlük ve 144 Hz tazeleme süratiyle G-Sync desteği sunmasıyla kıymetli oyuncu monitörlerinden biri olurken, kaliteli paneli ve muhit özellikleriyle de dikkat cazibeli hale geliyor. Şayet PC’nizde 4K çözünürlüğünde akıcı oyun oynayabiliyor ve buna entegrasyon sağlayacak uygun bir monitör arıyorsanız, kesinlikle değerlendirmenizi öneriyoruz. Çünkü Predator XB3, 7700 TL civarında fiyatıyla rakiplere orantıyla daha münâsib ve sahip olduğu özelliklerle bir arada yeterli bir model oluyor. Bu manada seçici oyun severlerin beğeneceklerini düşünüyoruz.

Kimler Almalı

4K çözünürlüğünde oyun oynayan ve bu performansa uyduracak yeterli kalitede bir monitör arayan oyun severler Acer Predator XB3’ten şad kalacaklardır.

Acer’ın 4K, IPS, 144Hz, G-Sync ve “gölgelendirme” dizaynlı oyuncu monitörü Predator XB3 testte!

Acer’ın Predator eser ailesini oyuncular arasında bilmeyen yoktur. Oyun kısmında pek çok kategoride Preadator’leri ile oyunculara üst seviye oyun deneyimi sunan Acer, yeni monitörlerinden Predator XB3 serisiyle de bunu pekiştiriyor.

Üst seviye performansı kadar Reddot 2019 armağanlı tasarım detaylarıyla da epey dikkat cazip duran Predator XB3 serisi, elimizde XB273KS modeliyle bölge alıyor. 27 inç boyutundaki ekranı ve 4K çözünürlüğüyle, oyunlarda 4K çözünürlükte akıcı oyun deneyimi sağlamak isteyenlere hitap eden Predator XB3, az sonra bahsedeceğimiz teknik detayları kadar dizaynıyla da tesirli bir model olmayı başarıyor.

Tasarım

3 yanında taraf alan entegre gölgelendirme kapakları ile farklılaşan monitör, böylelikle imgeyi yansımalardan koruduğu üzere, bu sayede konsantrasyon gerektiren anlarda dikkat dağıtıcı ögelerin da tesirini azaltabiliyor. Elbette bu tasarruf biçimi, panelin kalitesiyle birlikte monitörü oyuncuların yanı sıra tasarımcıların da ilgi sahasına sokabilir. Çünkü panel, DCI-P3 renk uzayının yüzde 90’ını kapsayabilen geniş renk gamına sahip. Bunun yanında entegre kapaklar ile yansımanın engellenmesiyle renkleri olduğu üzere görebilmeniz sağlanıyor. Monitörde konum alan panelin IPS, en-boy orantısının 16:9, ekran çözünürlüğünün de 4K olması yeniden dizayncılar için kıymetli detaylar.

Bu arada bahsettiğimiz entegre gölgelendirme kapaklarını elbette istediğiniz üzere takıp çıkartabiliyorsunuz, sabit değiller.

Lafa dizaynından devam edecek olursak, Acer ErgoStand sayesinde esnek tasarruf biçiminin sunulmuş olmasının da monitöre avantaj getirdiğini söylemek gerek. Böylelikle ekranı öne geriye eğebildiğiniz üzere, yükseklik ayarı yapabiliyor ve ekranı ekseni etrafında da döndürüp çevirebiliyorsunuz. Bu da tasarrufu zenginleştiren detaylar.

Ekranı altında, oyunculara hususî ve ambiyans aydınlatması sağlayan bir LED ışıklandırma yeri da mevcut. Böylelikle ışıklandırma seven oyunculara hitap eden Acer, bu LED ışıklandırmalara ayarlama imkanı da tanımış. Menü üzerinden bu LED’leri farklı renklerde ve efektlerde aydınlatmanız mümkün. Türkçe hazırlanmış menü üzerinden basitçe ayarlayabiliyorsunuz.

Bu arada monitörün menüsüne ise, ekranın sağ art tarafına yerleştirilmiş tuşlar ve joystick yardımıyla erişmeniz mümkün. Buradan monitörün sırf ışık ve renk seçeneklerini değil, birebir hengamda sürat aşırtma yeteneklerini de yönetebiliyorsunuz.

Performans

Acer Predator XB3, 144 Hz ekran tazeleme suratına sahip ve G-Sync adaptif senkronizasyon özelliği göstermesiyle kıymetli oyuncu monitörlerinden biri oluyor. Böylelikle bilhassa güçlü bir kartına sahipseniz, monitörden tam kapasitede faydalanabiliyorsunuz. Kullandığımız vade boyunca Asus ROG Strix Gaming GeForce RTX 2080 ekran kartından imaj aktardığımız monitörden bu mealde tam performans sağladık. Öte yandan Input lag ile karşılaşmadığımızı da söyleyelim. Bu mealde monitörün çok tatlı bir oyun deneyimi sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Monitörü Assassin’s Creed Odyssey ve Metro Exodus oyunlarında değerlendirdik. Metro bilindiği üzere mahsusen koyu renkli kesimleri ile dikkat çeken bir oyun ve bu noktada monitör hiç sırıtmadı. Gerek sahne detayları gerek manzara fotoğraf kalitesi, mahsusen griler ve siyahlar arasında yapılan geçişler son nokta başarılıydı.

Assassin’s Creed Odyssey ise tersine renkli yerküresi ile biliniyor. Renkler, ışıklandırma, yansımalar ile tonların hoşluğu, elbette 4K çözünürlük ile de birleştiğinde monitörde son radde düzgün göründü. Bu manada monitörün oyun performansıyla bizden tam not aldığını söyleyebiliriz.

Bu arada monitörde mahal alan GameView özelliği ile farklı oyunlar için hazır oluşturulmuş farklı sayılan profillerin mevcut olduğunu da söyleyelim. Aksiyon, yarış ve spor olarak bunlardan birini seçebilir yahut doğal kendi ayarlarınızı da yapılandırabilirsiniz.

Başta da bahsettiğimiz üzere 27 inç boyutunda bir ekranın sahibi olan bu model, 3840×2160 piksel, yani 4K çözünürlük üretebiliyor ve 400 kandela parlaklığa ulaşabiliyor. Monitörde HDR400 standardı da mekan alıyor. HDR400, vesair HDR standartları bakımından hudutlu, çünkü bu kategoride DisplayHDR 1000 desteği sunan modeller de var. Elbette bu noktada fiyat konumlanması devreye giriyor; DisplayHDR 1000 desteği sunan modeller, elimizdeki monitörden daha pahalı konumda. Bu mealde Predator XB3’ün bu kategoride bir fiyat/performans eseri olduğundan kelam edebiliriz.

Son olarak monitörde 4W’lık çift monitör bulunduğunu, HDMI ve DisplayPort girişi olduğunu ve 2’si kolay erişim için monitörün yanında olmak kaydıyla yekun 5 adet USB 3.0’ın nokta aldığını da söyleyelim.

Acer Predator XB3 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Acer Predator XB3
Eser Çeşidi Monitör
CHIP Online Notu 90
Üretici Acer
Firma Acer     (850) 222 22 37
Ekran 27 inç
Çözünürlük 3840×2160
Tarama Suratı 144 Hz
Görüntüleme Orantısı 16:9
Panel IPS
Reaksiyon Mühleti 4 ms
Parlaklık 350 kandela
Kontrast (Tipik) 1000:1
Görüş Açısı 178
VGA Yok
Kulaklık Var
Hoparlör Var
Tartı 7.19 kg.
Teknik Detaylar
HDMI 2.0 1 adet

Satın Al

Alternatifleri

Şayet monitörde DisplayHDR 1000 özelliğini arıyorsanız o halde Acer Predator XB3’e alternatif olarak Acer X27 monitörünü tercih edebilirsiniz.

Yorum Ekle