Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Acer Predator Helios 300 incelemesi  Acer Predator Helios 300 İnceleme

Acer Predator Helios 300 incelemesi Acer Predator Helios 300 İnceleme

  • Çok başarılı soğutma performansı
  • Oyunlarda yüksek performans
  • Materyal ve personellik kalitesi
  • Rahat tasarruflu klavye
  • Yük altında gürültü seviyesi çok yüksek

Geçtiğimiz haftalarda Acer’ın giriş seviyesi oyuncu laptopu Nitro 5‘i incelemiştik hatırlarsanız. Helios 300 serisi ise tercih ettiğiniz konfigürasyona nazaran orta yahut üst sınıfa hitap eden bir eser ve PH317-53-750A konfigürasyonu ile konuğumuz oluyor.

Bu modelin en büyük teknik tarafta, lakin tasarım konusunda da kimi değişiklikler kelam konusu. Öncelikle, geçtiğimiz yıl incelediğimiz Helios 300‘e ana hatlarıyla benzese de bu sefer siyah-kırmızı noktasına siyah- yüklü bir tasarım tercih edilmiş. Çerçeve ince sayılmaz ve eser de yekunda 2.95 kg ile açıkçası nispeten ağır. Öteki taraftan boyutları büyük olsa da 24 mm ile gereğince ince olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tasarım tercihi bir ölçü sadeleşmeyi de beraberinde getirmiş çünkü eserin egzoz tabir ettiğimiz havalandırma çıkışları artık al renkte değil, kasa ile tıpkı “Abyssal Black” renginde. Şayet agresif bir tasarımı tercih ediyorsanız bu değişim muhtemelen hoşunuza gitmemiştir diye düşünüyoruz.

Eserde mekanik klavye kullanılmamış; 17.3 inç boyutundaki ekranyla gerçek orantılı kasanın da avantajıyla tuşların tasarrufu son radde rahat.

Laptop’ta dört nahiye RGB aydınlatma kullanılmış, tuş başına başka münferit aydınlatma bulunmuyor. Ayrıyeten kapaktaki Predator logosu da ışıklandırılmış ve bu ışıklandırma kapatılamıyor.

Acer Predator Helios 300 Özellikleri Neler?

Helios 300’de 17.3 inçlik, 1080p/144Hz mat IPS bir panel kullanılmış, reaksiyon vadesi ise 3ms. 300 nit parlaklık sunabilen panelde G-SYNC bulunmuyor, gereksiniminiz var mı, tartışılır. Hem görüş açısı hem de renklerin doğruluğu mealinde performansı nispeten başarılı bulduk.

Eserin teknik tarafı ise epey donanımlı. Helios 300’de Intel’in dokuzuncu nesil 6 çekirdek ve 12 izlekli Core i7-9750H işlemcisi, tam 32 GB DDR4-2666 MHz RAM ve NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q (8GB GDDR6) ekran kartı kullanılmış, ayrıyeten Intel HD 630 tümleşik ekran kartı da bulunmakta. Bu da masaüstü pratiklerde daha uzun batarya dayanımı ve daha sessiz bir çalışma ortamı sağlıyor.

Dizüstü bilgisayarda kullanılan depolama üniteleri ise 256 GB SSD (Western Digital SN720) ve 1 TB HDD‘den oluşuyor. Birçok oyuncu için kâfi bir alan. Yaptığımız CrystalMark testlerinde 3490 MB/s sıralı okuma ve 3110 MB/s sıralı yazma performansı elde ettik, bu da nispeten başarılı bedeller.

180W’lık bir adaptörle gelen eserin boyutları maatteessüf batarya kapasitesini artırmamış. 58Wh’lık batarya 3.5 – 4.5 saat ağır tasarrufa müsaade verse de oyun oynadığınızda bu mühlet önemli manada düşüyor.

Soğutma performansı ise takdire şayan. Denediğimiz 5 oyunda işlemci 76 noktaya kadar yükselirken GPU tarafında en çokça 65 kademelik bir ısı gördük. Bu son vakitlerde gördüğümüz en güzel pahalar ki bilhassa CPU tarafında 80 aşamanın üzerini görmeye çok alışkınız.

Maatteessüf bu madalyonun sair yüzü gürültü seviyesi. Dördüncü nesil Aeroblade fanlar soğutma tarafındaki inanılmaz performanslarını maatteessüf sessizlik konusunda gösteremiyor; yük altında ses 55db seviyesine kadar yükselmekte. Hoparlör sistemi ise bir laptop için pek başarılı olsa da bu seviyede yapabilecekleri bir şey kalmıyor akıllıcası.

Acer Predator Helios 300 Performansı Nasıl?

Evet oyun performansı ne durumda? Yaptığımız testlerde Forza Horizon 4‘te Ultra ayarlar ile 115fps’in altına hiç düşmezken, piyasadaki en büyük sistem canavarı olan Red Dead Redemption 2‘de Ultra ayarlar ile ortalama 43fps aldık. Tüm bunlar sırasında soğutma sisteminin işini son kademe başarılı halde yaptığını da tekrar belirtelim.

Özetle

Acer Predator Helios 300, bir evvelki neslin üstüne epey tadında bir güncelleme olmuş. Şayet üst seviye, büyük bir oyuncu bilgisayarı istiyorsanız tam aradığınız eser olabilir. Fiyatı ise bizim test ettiğimiz konfigürasyonda 15.500 TL civarında. Bunlarla birlikte Acer Predator Helios 300’ün yüksek performansı, başarılı soğutma sistemi, gereç ve personellik kalitesi ile rahat tasarruflu klavyesiyle oyuncular için dilek duyulacak bir laptop olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Acer Predator Helios 300 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Acer Predator Helios 300
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 90
Üretici Acer
Firma Acer     (850) 222 22 37

Yorum Ekle