Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ABD’den Huawei’ye Yeni Bir Darbe Daha!

ABD’den Huawei’ye Yeni Bir Darbe Daha!

ABD, 5G ağları için donanımı kullanan memleketler ile istihbarat paylaşımını engelleyecek yeni bir kanun tasarısını tartışıyor. ABD’nin müttefiklerini, ulusal güvenlikleri kelam konusu olduğunda ile ittifak yapmanın sonuçlarını düşünmelerini şiddetle öneren Senatör Tom Cotton, bu yeni kanunu öneren isim olarak öne çıkıyor.

Çinli firmaya karşı yürütülen kampanyanın ardındaki en kıymetli isim, uzun bir müddettir ABD’den oburu değil. ABD, firmanın donanımlarının, Pekin ismine casusluk yapmak için kullanılabileceğini sav ediyor. Velev ABD, geçtiğimiz yıl ulusal güvenlik kaygıları sebebiyle Huawei’yi ticaret kara listesine almıştı.

Senatör Cotton’un sunduğu kanun, ABD’nin müttefiklerini de kendi olurda giderek Huawei’ye karşı yasak pratiklerine yönelik bir seri adımı içeriyor. Avusturalya ve Japonya üzere birtakım devletler şimdiden Çin firmasının donanımlarını ağlarında yasaklama kararı almışken, Birleşik Krallık ve Almanya üzere başka pek çok memleket şimdi son bir karara ulaşmış değil.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı şimdi sona ermiş değil ama en azından şimdilik, birtakım ABD firmaları Huawei’ye eserlerini satmak için kişisel bir lisans almış durumdalar.

Yorum Ekle