Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ABD, Şimdi Huawei İçin Kimseye Müsaade Vermedi

ABD, Şimdi Huawei İçin Kimseye Müsaade Vermedi

ABD hükümeti, Huawei ile çalışmak isteyen ABD firmalarına yakın gelecekte lisans verilebileceğini söyledi. Amerikalı firmaların eserlerini Çinli firmaya satmaları şu anda yasaklanmış durumda. Bu da Huawei’nin Google tatbikleri üzere değerli teknoloji ve yazılımlarını alamaması manasına geliyor.

Tedarikçiler, ABD hükümetine bu yaklaşımı tekrar düşünmesi için birkaç defa baş vurdular ve bunların bir kısmı, şayet Huawei ile mutabakatları bozulursa önemli gelir kaybı yaşanacağını belirtti. Washington bunun üzerine kararında çok az da olsa esneklik gösterdi ve kimi satıcıların Huawei ile güvenlik riski oluşturmadığı sürece iş yapabileceklerini söyledi. Tabi bunda Google üzere yazılım devleri laf konusu değil.

Lakin bu süreci hızlandırma laflarına karşın ABD hükümetine yapılan 200’den çokça müracaatın şimdi hiçbiri onaylanmış değil. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Çin ile “birinci faz” ticaret ittifakının yakın hengam içerisinde imzalanmasını ve bakanlığın müracaatları onaylamaya yahut reddetmeye başlamasını bekliyor.

Bloomberg’in alıntısına nazaran Ross, beklediklerinden çok daha ziyade müracaat ile karşılaştıklarını belirtti ve bu müracaatların kimilerinin reddedilme ihtimali olduğunun da unutulmaması gerektiğini söyledi: “Bu firmalar, pek birçoklarını onaylayacak olsak da, reddedilme ihtimalini de göz önünde bulundurmalı.

Huawei pek çok kere yapılan berbata tasarruf suçlamalarını reddetti ve savaşmayı bırakmış değil. Paris’teki bir aktiflikte, ABD teknolojileri olsun yada olmasın, sağlam bir işletme büyümesi göstermeye devam edeceklerini söylemişlerdi.

ABD ise argümanlarını destekleyecek rastgele bir kanıt sunmuş değil. Lakin müttefiklerinin de kendi müsaadeden gitmesini ve Huawei’yi 5G ağlarında yasaklamasını istiyor. Bu ikazlar, Huawei’nin pek çok büyük operatör ile ortak olduğu Avrupa’da yalnızca hudutlu bir etki yaratabildi. Örneğin Birleşik Krallık’tan gelen haberler, hükümetin firmanın hareketlerini sınırlama planı olmadığını gösteriyor. Almanya da firmaya karşı özel yaptırımları reddetti ve bunun mahalline tüm tedarikçilerin daha sıkı güvenlik kriterlerine uymalarını gerekli kıldı.

Yorum Ekle