Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
ABD Savcısı Huawei ve ZTE’nin “Güvenilemez” Olduğunu Söyledi

ABD Savcısı Huawei ve ZTE’nin “Güvenilemez” Olduğunu Söyledi

Huawei ve ZTE, ABD Birleşik Savcısı William Barr tarafından güvenlik tehditleri olarak tanımlandı. Federal Muhabere Komitesi’ne (FCC) gönderdiği bir mektupta Barr, Huawei’nin İran’da Amerika yaptırımlarını ihlal etme, banka dolandırıcılığı, ticari sır hırsızlığı kabahatleriyle suçlandığını ve ZTE’nin de ABD eserleri yasal olmayan bir halde Kuzey Kore ve İran’a götürdüğünün tespit edildiğini belirtti. Ayrıca iki şirketin Çin hükümeti ile ilgilerinin de, onları ulusal güvenlik için bir tehdit haline getirdiği söylendi.

ZTE, 2018 yılında ABD tedarikçileri ile itilaf yasağı üzerine neredeyse tüm işini kaybetmişti ve ABD firmaları şu anda Huawei’ye satma yasağına uymak zorunda.

Çinli satıcılar büyük orantıda ABD pazarının dışında tutuluyor ve büyük taşıyıcılar Ericsson, ve vesair firmaların radyo ekipmanlarını kullanıyor. Gelgelelim pek çok küçük sağlayıcı, göreceli olarak daha ucuz olduğu için Huawei ve ZTE’nin kitlerini kullanıyor.

100,000’den daha az müşterisi olan operatörleri temsil eden Rural Wireless Association, üyelerinin yaklaşık dörtte birinin ağlarında Çin imalatı kitleri kullandığını ve bunların değiştirilmesinin 1 milyar dolara mal olabileceğini varsayım ediyor.

FCC de, yapacağı görüşmede mekan alan teklif ile kırsal operatörlerin Huawei ve ZTE’den ekipman almak için hükümet kullanmalarını yasaklayarak, altyapılarında şu ana kadar kullanılmış olan kitleri değiştirmek için ödenek sağlanmasını oylayacak.

Huawei, eserlerinin güvenlik riski olduğu argümanlarını pek çok kere reddetti ve Washington şimdi bir berbata tasarruf kanıtı sunmuş değil. ABD firmaları da Çinli firma ile çalışmaya devam etmek istiyorlar ve bu yaptırımın epey pahalı bir gelir aslını ortadan kaldırdığını söylüyorlar. Amerika hükümeti, Huawei’ye hassas olmayan satmak isteyen firmalara lisans vermeyi planladığını söylemiş olsa da, şu ana kadar yapılan müracaatların hiçbiri onaylanmış değil.

Yorum Ekle