Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
AB, Tek Kablo Standardı için Harekete Geçti!

AB, Tek Kablo Standardı için Harekete Geçti!

Birliği’nin kanun yapıcıları, telefonlarda tek bir şarj kablosu standardının kullanılması konusunda ezici bir oylama gerçekleştirdiler. Parlamentosu, 40’a karşı 582 oyla Komitesi’nin bu hususta harekete geçmesini istedi. Bilindiği üzere Apple, oylamadan evvel, tasarıya karşı olduğunu açıkça lisana getirmişti.

Parlamentosunun Komiteye verdiği mühlet epeyce kısa. Komite, en geç temmuz ayında ortaya bir mevzuatın çıkarılmasını istiyor. Parlamento, Encümenden kablosuz şarj ve kablosuz şarjın elektronik atığı azaltması konusunda da iki defa düşünmesini istiyor. Parlamento bununla da kalmıyor ve Avrupa Birliği’nin daha çok kablo ve şarj cihazını toplayıp, geri dönüştürmenin yollarını bulmasını talep ediyor.

Kanun yapıcılar, ne tıp bir şarj standardının oluşturulacağına dair bir malumat ise vermedi. Ama USB-C’nin her yanda kullanıldığını hesaba katarsak, yarkurul muhtemelen bu yeni standarttan yana olacaktır.

Birliği’nin ortaya çıkaracağı mevzuat, Apple’ı öbür firmalardan çok daha çokça etkileyebilir. Apple, AB’nin daha evvelki âlemşümul şarj adaptörü teşebbüsünde bunun “yeniliği boğacağını” ileri sürmüş ve tüketiciye yardım etmek yanına, onlara zarar vereceğini söylemişti. AB ise on yıldan uzun bir müddettir firmaların paylaştığı bir kablo standardı oluşturmaya çalışıyor ve bunun elektronik çöplüğü…

Yorum Ekle