Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
8 MSN Messenger Hatırası!

8 MSN Messenger Hatırası!

İnternet üzerinden muhabere kurmaya yönelik seçeneklerimiz artık eskisinden çok daha çokça. Lakin evvelden bu türlü değildi, işe yarar tek seçeneğimiz MSN Messenger‘dan ibaretti. 21 yıl evvel, 1999’da çıkan MSN Messenger bir öncü olsa da hizmet, bir kaç sene evvel kapandı.

Geçen hengam içinde MSN Messenger’ın yanını daha üstün hizmetler aldı lakin MSN, çoğumuzun kalbindeki alanını koruyor. İşte Facebook, WhatsApp ve Twitter üzere günümüz devlerinin ekmeğini borçlu olduğu 8 MSN Messenger hatırası.

1. Müzik Laflarını Durum Olarak Paylaşmak

Gelişim birçok hengam vazgeçilmez olsa da, bazen şahsi şeylerin ölmesine neden olabiliyor. Facebook ve WhatsApp, son yıllarda Snapchat’in yolunu izledi ve durum güncellemelerini fotoğraflı ve görüntülü, bizatihi yok olan paylaşımlar haline getirdi.

Yeni durum güncellemeleri lâtif görünse de, hepimizi işe yaramayan selfie takıntısına yönlendiriyor. MSN’de ise kendine has durum güncellemeleri oluşturabiliyorduk. Örneğin Barış Manço’nun müziklerini yazabiliyorduk.

Not: WhatsApp’ın reaksiyonlar üzerine eski durum paylaşımı işlevini geri getirdiğini lakin yeni işlevi de kaldırmadığını belirtelim.

2. Titreşim Gönderme

Her ne kadar artık kapatabiliyor olsak da, WhatsApp’ın mavi onay işaretleri hem olağanüstü, hem de baş ağrısı. Bir arkadaşınız iletinizi okuduğunda ve çabucak yanıt vermediğinde, canınız hayli sıkılabiliyor. MSN Messenger’da ise “nudge” özelliği sayesinde arkadaşınızın MSN penceresini ve “odasını” titreşime boğabiliyordunuz. Bazen bed emelle kullanılsa da bir işe yarıyordu ve bugün hala kullanılabilirdi.

3. Durumlar Arası Geçiş

MSN’de “Çevrimiçi” ile “Çevrimdışı Görün” seçenekleri arasında kolay kolay geçiş yapabiliyordunuz. Çevrimiçi olduğunuzda tüm arkadaşlarınız bununla ilgili bir ikaz alıyor ve ilgi odağı haline geliyordunuz.

4. Emojiler

Emojileri icat eden MSN Messenger olmasa da, onların herkes tarafından tanınmasında değerli rol oynadı. MSN’in emojileri daha yalındı ama samimiydi. Irk ve cinsî açıdan WhatsApp’taki kadar çeşitlilik sunmuyordu gelgelelim farklı yeşil tiksindirici yüzler, şeytani yüz, göz kırparak flört eden yüz ve ziyadesi… Hepsi epeyce hoştu.

5. Kendi Emoji Kısayollarınızı Oluşturma

Dokunmatik ekranlardan öncesinde parmağımızı kullanarak yüzlerce emoji arasında dolaşamıyorduk. Bunun yanına kendi kısayol kodlarımızı yazıyorduk. Kişisel kısayollar ile örneğin “A” tuşuna üç kere basarak sohbet penceresini emoji’lerle doldurabiliyorduk.

6. Mayın Tarlası Bayrakları

Sohbetin ortasında arkadaşınız size Mayın Tarlası oynamayı teklif edebiliyor ve mayınların mekanını varsayım etmeye çalışırken, sohbeti sürdürebiliyordunuz. Bugün Facebook Messenger’da oynayabildiğiniz birkaç oyunlar var fakat eskinin tadı bir diğerdi.

7. Beşerlerle Konuşmanın Heyecanı

Mektepten meskene giderken MSN’de yapacağınız konuşmalar için kimler heyecan duyuyordu? Sanırız herkes… Facebook ve WhatsApp’ın her mahalde, her an elimizin altında olması, bu heyecanı ortadan kaldırdı. MSN Messenger, vakti için yeni bir şeydi ve internet üzerinden konuşmak heyecan vericiydi. Bu heyecanı geri getirmenin bir yolunu bulmak gerek.

8. Göz Kırpmalar

Titreşimler üzere MSN’deki göz kırpmalar da pek nazik değildi. Tüm ekranı kaplayabilen animasyonlu “göz kırpmalar”, sizi bir anda tarafınızdan sıçratabiliyordu. Engellenmesi mümkün olmayan bu riskli işlev, konuşurken bir anda önünüzde dans eden bir domuz görebileceğiniz manasına geliyordu.

WhatsApp ve Facebook’ta emojiler, GIF’ler, sticker’lar ve medya gömme işlevleri var lakin hiçbiri, ekranınızı işgal eden yüzün tarafını tutmuyor.

Yorum Ekle