Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
6 unsurda Netflix’in yeni serisi Rise Of Ottoman… İşte birinci tahliller

6 unsurda Netflix’in yeni serisi Rise Of Ottoman… İşte birinci tahliller

Netflix’in, “Osmanlı Sultanı II. Mehmet, Bizans’ın başşehri Konstantinopolis’i fethetmek üzere destansı bir sefere çıkar ve tarihin akışını yüzyıllar boyunca değiştirir” cümlesiyle tanıttığı Rise of Ottoman’la ilgili birinci yansımaları derledik. İşte seriyle ilgili merak edilenler:

1-RISE OF OTTOMAN’IN OYUNCULARI KİMLER?

En yalın haliyle seride İstanbul’un fethi, Fatih Sultan Mehmet ve Bizans Hükümdarı Konstantin’in sürece bakışları, içsel yolculukları husus ediliyor.

6 kısımlık seride, Cem Yiğit Üzümoğlu Fatih Sultan Mehmet; Tommaso Basili Bizans Hükümdarı Konstantin; Tuba Büyüküstün ise Fatih Sultan  Mehmet’in üvey anası Mara Hatun’u canlandırıyor.

Seride Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Damla Sönmez, Ushan Çakır, İlayda Akdoğan bölge alan gayri isimler arasında.

2- CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU KİMDİR?

Netflix’in yeni girişiminde Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Cem Yiğit Üzümoğlu, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Kısmı mezunu. 1994 doğumlu oyuncu, 2017 yılında Ismi Efsane serisinde yan aldı. 2017’de 21. Yapı Kredi Afife Gösterim Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı” mükafatına layık görüldü. 2018 yılında Netflix’in birinci Türk serisi “The Protector/Hakan: Muhafiz” filminde izleyici ile buluştu.

3- BİRKAN SOKULLU GIOVANNI GIUSTINIANI ROLÜNDE

Seride formda işlenen karakterlerden, Bizans Hükümdarı Konstantin için savaşan Cenevizli paralı er Giovanni Giustiniani‘yi oyuncu Birkan Sokullu canlandırıyor. Seride, Fatih Sultan Mehmet’in, Giustiniani’ye taraf değiştirmesine dair teklif götürdüğü de tez ediliyor.

4- CELAL ŞENGÖR, EMRE SAFA GÜRKAN

Serinin belgesel ayağında Prof. Dr. Celal Şengör, Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ve Jason Goodwin üzere danışmanların anlatımlarına bölge veriliyor. Belgesel ve kurgunun birlikte ilerlediği girişimin anlatım kısımlarını Game of Thrones (Taht Oyunları) serisinde Tywin Lannister karakterini canlandıran usta oyuncu Charles Dance gerçekleştiriyor.

5- SERININ LISANI NEDEN İNGİLİZCE?

Osmanlı tarihini anlatan serinin oyuncularının büyük kısmı Türk. Fakat serinin özgün lisanı İngilizce. Direktör Emre Şahin, bu mevzu için filmloverss’a şu açıklamayı yapmıştı:

“Projeyi Netflix’in milletlerarası kanalıyla bir arada geliştirdiğimiz için, başından beri İngilizce olmasını planlamıştık. Zira bu hikâyeyi mümkün olduğu kadar geniş bir kitleye ulaştırmak istiyorduk ve memleketler arası meydana da bakıldığı vakit lisan olarak İngilizce ön plana çıkıyor. Türkçe de yapılabilirdi ancak bu hiç aklımızdan geçmedi. Hikâyeyi hem lisan hem görsel olarak mümkün olduğu kadar büyük bir kitleye anlatmak değerliydi bizim için. Bu biraz tartışılan bir bahis, bunu anlıyorum. Ancak karşılığı çok kolay, daha çok beşere ulaşabilmek için seri İngilizce çekildi.”

6-SOSYAL MEDYADAKİ ICMALLER NASIL?

Serinin çevre medyadaki yansımaları ise şöyle:

-Rise Of Ottoman belgeselini izliyorum. Osmanlı’yı anlatmaktan çok Giovanni Giustiniani’yi övme üzerine bir prodüksiyon olmuş üzere.

-Adamlar o denli bir seri yapmış ki bir tek Osmanlı erleri ölüyor. Nasıl fethetmişler sanki İstanbul’u kendi kendime mi düşmüş kent.

-Rise of Ottoman Empire serisi sen ne güzelsin ya. Fatih Sultan Mehmet Han’ı canlandıran oyuncuya hayran kaldım. 10/10 net eksiksiz.

-Rise of Ottoman’ı en ilgi alımlı yapan yanlarından biri de yabancı bir lisanda olması. Fatih, “send the başıbozuks” diyince bi irkiliyor insan 😀

-Resmen rise of gustiniani olmuş. Bir kez de tarafsız yapsanız

-Rise Of Ottoman… Başarılı olmuş. Bir çok nokta bugüne kadar değinilmeyen noktalar olmuş. Lakin birtakım eksiklikler ve yanlışlıkları da not etmek lazım. Bu sayede prodüksiyonun söylediklerini olduğu üzere kabul etmemiş oluruz.

-Netflix yaptı yeniden yapıcağını Rise of Ottoman büsbütün objektif yapılmış bir imalat değil tahminen ancak sinemadaki kalite dehşet teşekkürler.

-Rise of Ottoman değil Rise of Giovanni Giustinani olmuş bu. Bir ara savaşı kaybettiğimizi sandım Allah’tan sonunu biliyoruz

-Rise of Ottoman mı izledim yoksa Falls of Great Byzantium mu izledim malûm değil. Tamam şanlı bir direniş var ortada lakin bu demek değil ki yedi yaşından beri eğitilen adamları patates üzere kesmek

-Netflix’te OTTOMAN serisinde, Osmanlıların savaşta yaralanan Bizanslıları öldürdüğü gösteriliyor ve esirleri kazığa geçirdiği için Bizans’ın elindeki Osmanlı savaş esirlerini surlarda astığı söyleniyor.

-Netflix Ottoman Rising’i bitirdim ve çok beğendim. Malûm ki Osmanlı ile ilgili öbür hükümdarları da içeren yeni dönemler gelecek. Fakat Akşemseddin hiç yoktu, onu garipsedim. Olsun çok başarılıydı. Teşekkürler Netflix yeterli ki varsın.

-Abartılacak kadar beğenilmeyen değil ancak kelam konusu Netflix olunca insan biraz daha ihtimamlı bir şey bekliyor. Serinin ismi Osmanlı ancak Osmanlı’dan daha çok Bizans savunmasını ve Giustiniani’yi anlatıyor. Bari serinin ismini değiştirseydiniz.

Yorum Ekle