Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
6 Bin Liralık Telefonu 600 Liraya Satmazlar!

6 Bin Liralık Telefonu 600 Liraya Satmazlar!

Yılbaşı alışverişini artık yüklü olarak online yapıyoruz. Ama bu büyük kolaylıktan, ne yazık ki yerinde güvenlik tedbiri almayan tüketicileri hedefleyen siber hatalılar da faydalanmaya çalışıyor. “İnternet üzerinden gelen indirim teklifleri gerçek olamayacak kadar iyise, çoklukla gerçek değildir” diyen ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Yöneticisi Can Erginkurban, “6 bin liralık telefon size 600 liraya sunuluyorsa kuşkulu yaklaşın” diye konuştu. Erginkurban; bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla inançlı online yılbaşı alışverişi için 8 ipucu paylaştı.

1. Bildiğiniz bölgeden alışveriş yapın. Doyurucu haber sağlayan, teslimatta yaşatmayan ve kendini kanıtlamış internet sitelerinden alışveriş yapın.

2. İnanılmaz tekliflere inanmayın. Siber hatalılar, inanılmaz ölçüde cazip tekliflerle, insanları ağlarına düşürmeye çalışır. Ne yazık ki, pek çok durumda da başarılı olurlar. E-posta yahut toplumsal medya kanalları üzerinden önünüze çıkan indirim, promosyon velev parasız eser teklifleri gerçek olamayacak kadar inanılmaz ise, büyük ihtimalle gerçek değildir. Örneğin revaçta olan 6 bin liralık bir telefon 600 liraya satılıyorsa, bu tekliften uzak durmanızda yarar var. Kendinize ‘bu kadar da olur mu?’ diye sorun.

3. çubuğuna ve SSL sertifikalarına dikkat edin. Online sipariş verirken, internet sahifesinin SSL yani şifreleme kullandığına emin olun. Umumî olarak tarayıcınızda küçük bir asma kilit simgesi olarak görünür. Şayet bu sembolü göremiyorsanız, URL ( çubuğunu) denetim edin. İnternet sitenizin önünde http tarafına https görmeniz gereklidir. Öte yandan kimi internet güvenlik yazılımları da nakdî aktarımlarda ekstra muhafaza sunuyor. ESET yazılımlarında taraf alan ‘Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması’, finansal süreçlerde düzmece sitelere karşı ek güvenlik sağlıyor. Bu himaye kripto para cüzdanları için de tasdikli.

4. Herkese açık Wi-Fi ilişkileri üzerinden alışveriş yapmayın. Halka açık fiyatsız ilişkiler üzerinden kredi kartı malumatlarınız çok kolay görüntülenir ve bu da başınıza gelmesini istemeyeceğiniz hırsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle online alışveriş ve online bankacılık süreçlerinizi kendi bağlantılarınızla yapmayı tercih edin.

5. Kendi cihazınızı kullanın. İnternet cafeler üzere ortak tasarruf sahalarında mekan alan yahut gayrısına ilişkin cihazlardan online finansal süreç yapmayın. Öbür cihazlarının güvenlik durumunu bilemezsiniz, bir tuhaflık olup olmadığını da anlamanız epey güç olur. En güzeli siz alışverişte kendi cihazınızı kullanın.

6. Güvenlik yazılımı kullanın. Dijital yerküredeki zararlı yazılım sayısı 1 milyar adete yaklaşmak üzere. Lisanslı, markalı, proaktif internet güvenliği yazılımları, PC, tablet ve telefonlarınızı zararlı yazılımlardan korur. Şimdiki ESET yazılımları sizi siber günahlılara karşı inançta fiyat.

7. Telefonunuza daha çok dikkat edin. Mobil cihazlar elimizin altındaki alışveriş merkezleri haline geldi. Mobil e- ticaret revaçta. Fakat telefonlar, mahsusen de Android telefonlar zararlı yazılımların amacında. Bununla birlikte cihazlar çok çokça unutuluyor, kayboluyor ya da çalınıyor. ESET Mobile Security üzere mobil güvenlik tahlilleri, bed maksatlı yazılımları engellediği üzere telefonunuzu kaybolması durumunda kilitleyebilir, velev beğenilmeyen ellere geçmesin diye datalarınızı uzaktan silebilir.

8. Satın aldıktan sonra ekstrelerinizi kesinlikle denetim edin. Dolandırıldıysanız birinci olarak kredi kartı ekstresinden fark edebilirsiniz. Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. Bodrum’da tatil yapmadıysanız gelgelelim Bodrum’da harcama yaptığınız görünüyor ise bankanızla derhal irtibata geçin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle