Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
5G Teknolojisi İstanbul Havalimanı’na Geliyor

5G Teknolojisi İstanbul Havalimanı’na Geliyor

Mobil pratik ekosisteminin tüm bileşenlerini bir araya getiren Mobilefest, teşebbüsçüler ve yatırımcılara yönelik oturumlarla çok şahsi bir program sunan MMA Innovate Summit ile bölümün önde gelen hususlarını Türkiye gündemine taşımaya devam ediyor.

Yeni nesil fuarcılık anlayışını teknoloji ile birleştiren expoHIS tarafından, Avrasya Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen aktifliğin 2. günü, en âlâ mobil teşebbüslerin seçildiği Start-Up Yarışı’nın kazananlarına armağanlarının takdim edilmesiyle başladı.

En uygun startup’lar TechCrunch’a gidiyor!

Müsabaka kapsamında “En Uygun B2B Startup” seçilen Moneymo, “En Âlâ B2C Startup” seçilen Vivoo ve En Yeterli Oyun Startup”ı seçilen Tiplay teşebbüslerinin başkanları, plaketlerini Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan’ın elinden aldı. Yerinde en düzgün startup seçilen bu üç teşebbüs,konaklama ve ulaşım masrafları Mobilefest tarafından karşılanmak üzere Berlin’de düzenlenen ve yerkürenin en kıymetli startup etkinliklerinden biri olarak kabul edilen TechCrunch’a katılma fırsatını da yakalamış oldu.

Türkiye mobil pratiklerde yerküre markası olmalı

MMA Innovate Summit’in 2. gün düzenlenen oturumlarına ise, “5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış” paneli damga vurdu. Panelde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan‘ın yanı sıra Turkcell CEO’su Murat Erkan,Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan hazır bulundu.

Panelde mobil pratiklerin bankacılıktan sağlık kesimine, hayatımızın her ortamına girdiğini söz eden Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan, kelam konusu teknolojilerin maliyetten tasarrufu sağlamasının yanı sıra ödeme kolaylığı getirerek müşteri memnuniyetini de artırdığını vurguladı. “Mobil teknolojilerin mütemadi geliştirilmeleri, güncellenmeleri ve sürdürülebilir olmaları önemli” diyen Sayan, laflarına şöyle devam etti: “Mobil tatbik ekosistemi Türkiye’de artık oluştu. Bir yerküre markası oluşturabilmek için bunu himayeli ve geliştirmeliyiz. Burada bulunan üç operatörümüz de bunu geliştirmek için destek veriyor. Bakanlık olarak biz de bu eforlarına destek veriyoruz. Teknolojiyi ne kadar sahih kullanırsak o kadar karlı çıkarız.”

İstanbul Havalimanı’nda 5G deneyimi

Otomotiv, sağlık, eğitim üzere dikey kolların 5G teknolojisi ile değişime uğrayacağını lisana getiren Sayan, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile gerçekleştirecekleri görülmemiş bir girişimin de müjdesini verdi. Sayan, “4.5G’yi, bu üç operatörümüzün iştirakinde yeni havalimanında kullanıyoruz. Yeni çalışmamızın da buradan müjdesini vermek istiyorum: 5G deneyimini de İstanbul Havalimanı’nda hayata geçireceğiz. Üç operatör ile ortak hizmet vereceğiz” dedi.

Panel sırasında Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye CEO’ları da, 5G konusunda gerçekleştirdikleri çalışmalara ait haberler verdi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 5G teknolojisinin münhasıran endüstriyel tarafından talep edildiğini söz etti. 5G’nin tüketicilere yapay zekâdan robotiğe, nanoteknolojiden akıllı nesnelere, teknoloji bileşenlerinin günlük hayatın içinde konum alacağı orijinal bir hayat biçimi vaat ettiğini aktaran Önal, şunları söyledi: “Sağladığı yeni nesil erişim kabiliyetleri ile bugün artık sıklıkla bahsettiğimiz ultra yüksek çözünürlükte içerik tasarrufu, uzaktan tıbbi operasyonlar, sürücüsüz araçlar, arttırılmış ve sanal gerçeklik pratikleri, yapay zekâ destekli robotlar, gelişmiş akıllı kent sistemleri, uzaktan eğitim, bulut tabanlı oyunlar üzere yeni nesil teknolojiler çok süratli bir formda günlük hayatımızın bir kesimi haline gelecek”Önal, 5G ve beraberinde gelecek Sanayi 4.0 ile birlikte, şirketlerin iş modellerinin de külliyen değişeceğini vurguladı.

5G teknolojilerinin tatbike alınmasıyla telekom bölümünün de kıymetli bir değişim yaşayacağını lisana getiren Turkcell CEO’su Murat Erkan, “”5G telekom kesimini baştan aşağıya değiştirecek. Velev klasik mealde bir kol olmaktan çıkarıp, tüm meydanlarda yatay dönüşüm sağlayıcı bir kol haline getirecek. Yani bir mealde 5G transformasyon teknolojisi olarak var olacak. Bununla birlikte 5G’nin önümüzdeki 10 yılda yerküre iktisadına 4,3 trilyon dolarlık bedel katmasını bekliyoruz. Sağlık kolundan örnek vermek gerekirse, bu büyüklük 100 milyar doları geçecek. Beş yıl içinde, 5G’ye ulaşabilen nüfusun yüzde 50’sinden ziyadesi üzerinde giyilebilir bir cihazla yaşayacak. Sağlıkla ilgili gereksinim duyduğu her şeyi bu teknoloji ile gerçekleştirecek. Biz de geçen günlerde 5G ambulans testi gerçekleştirdik. Bu testte bir hastaya 5G ile ambulanstan uzaktan teşhis konmasını sağladık, hastaneye ulaştığında tedavi için hazır noktadaydı. 5G hayata geçtiğinde bu ve bunun üzere pek çok örnek test olmaktan çıkarak gerçek olacak. Birebir formda, önümüzdeki beş yıl içinde üretilen yeni araçların yüzde 35’i sürücüsüz olacak. Bunlar için gerekli altyapı kurulmalı ve hazırlıklar yapılmalı. Zira 2025’e kadar yerkürede 5G’li 1,5 milyar mobil cihaz olacak. Başkaca 5G ile birlikte çok çokça nesne internete bağlanacak. Hangi kesimdeyseniz o koldaki nesneler üzerinden yeni nesil tahliller geliştirmek gerekiyor” dedi.

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da 5G’nin bir evrimleşme sürecine işaret ettiğini belirterek, bu teknolojinin bilhassa işletmeler açısından büyük meal söz edeceğine dikkat çekti. Deegan, “Sürekli gelişen dijital teknolojiler sayesinde iş süreçleri de gelişiyor. Bu da beraberinde büyümeyi getiriyor. Laf konusu gelişme süreci, 5G ile ivme kazanacak. 5G ile birlikte daha gelişmiş formüller hayatımıza girecek. 5G herkes için yeni fırsatlar sunacak. Acilen her dalda kıymetli gelişmeler yaşanacak” dedi. 5G teknolojisi için gereken düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını istek ettiklerini de söyleyen Deegan, laflarını şöyle tamamladı: “Dijital teknoloji tasarrufu her geçen gün artıyor. Kol olarak, dijital yerdeki yatırımlarımızı artırmamız gerekiyor. Yatırımların önünün açılması, yatırım ikliminin desteklenmesi ve bu yerde yeni teşviklerin devreye alınması kıymet taşıyor. Vodafone olarak, yatırımları hızlandıracak ve bu sayede daha yaygın ve daha uygun bir hizmet sağlayacak her tahlile sıcak bakıyoruz.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle