Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
455.000 Türkün Kredi Kartı İnternete Sızdı

455.000 Türkün Kredi Kartı İnternete Sızdı

Türk kullanıcılara ilişkin 455 bin kişinin kredi kartı haberlerinin internete sızdığı argümanı görünüşe bakılırsa sahih çıktı.

Bankacılık dalına yakın üst seviye bir menşenin yaptığı açıklamaya nazaran sızıntı, bir web sitesinin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti. Güvenlik firması Group-IB, ZDNet’e yaptığı açıklamada donelerin 28 Ekim ile 27 Kasım arasında dört farklı modül olarak sızdığını söyledi. Bu tıp bir sızıntı sonrasında bankaların sızan kartları iptal edebileceği belirtiliyor.

Türkiye Bakanlar Birliği (TBB) yetkilileri, mevzu hakkında kendilerine bir malumat gelmediğini söyledi. Yaşanan durum, kullanıcı haberlerinin gereğince inançla saklanmadığı sayısız vakanın arasına eklenen bir yenisi oldu.

Bu arada Bilişim Hukuku Derneği Lideri Kürşat Ergün, bir gazeteye yaptığı açıklamada e-ticaret firmalarının sızıntıdan haberdar olduğunu lakin bu hususta kullanıcılarını uyarmadığını söyledi. Bu haber nitekim doğruysa, sızıntının yaşandığı sitelerin bu çeşit durumlarda nasıl davranacağı konusnda büsbütün habersiz oldukları ve zararı büyüttükleri söylenebilir.

Son olarak Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği yaptığı açıklamada “kart haberlerinin memleketler arası standartlara nazaran saklandığını” söyledi. Sızıntının yaşanmadığını ima eden bu açıklamanın tam olarak ne manaya geldiği ise ayan değil.

Yorum Ekle