Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
4299 TL Fiyatlı iPad Pro Katili HUAWEI MatePad Pro Ne Kadar Yeterli? İnceledik!

4299 TL Fiyatlı iPad Pro Katili HUAWEI MatePad Pro Ne Kadar Yeterli? İnceledik!

Akıllı telefonların ekranlarının büyümesi, bundan yaklaşık 10 yıl öncesi ile kıyaslandığında tasarrufunu olumsuz tarafta etkiledi ve bu pazarın daralmasına sebep oldu. Fakat elbette eskisi kadar ağır olmasa da hala bu kategoriye olan ilgi sürüyor.

Bilhassa mobil yerde içerik tüketiminin artması ve konfor yerlerimizin genişlemesiyle birlikte tablet tasarrufuna rağbet tekrar artış eğilimi gösterirken, öte yandan tabletler de bu süreç içerisinde farklı yetenekler kazandı ve tasarruf yelpazelerini çeşitlendirdi.

Artık güzelden düzgüne dizüstü bilgisayar özellikleri göstermeye başlayan, daha kompakt çalışma meydanı imkanı doğuran ve etraf özellikleriyle farklı hedefler doğrultusunda da kullanılabilen tabletler, şu son vakitlerde sahiden ilgi cazip bir hal almaya başladı. Bunlardan bugün HUAWEI’nin yeni  tabletine yakından bakacağız.

HUAWEI, tablet pazarında çeşitli modellerle tüketicilerin önüne çıkmaya devam ediyor. Elimizdeki MatePad Pro, üst seviye özellikler içeren bir tablet olmasıyla premium segmente konumlansa da şirketin MediaPad T5 ve MediaPad T3 10 gibi farklı segment ve bütçe dostu modellerinin de bulunduğu malumatını verelim.

Premium Tablet Huawei MatePad Pro

Gelelim MatePad Pro’ya. Evet, MatePad Pro premium bir tablet dedik. Zira tablette sahihi yok yok. Süratlice sıralayacak olursak; geniş ve güzel görünen , HUAWEI’nin amiral gemisi akıllı telefonlarından da tanıdığımız güçlü Kirin 990 işlemci, düzgün pil ömrü, M-Pencil kalem, klavye aparatı ve daha ziyadesi bu tablette önümüze çıkıyor. Artık adım adım yakından özelliklerine değinelim.

Huawei MatePad Pro Tasarım ve Ekran Özellikleri

MatePad Pro, dizaynıyla şık, ince ve hafif bir tablet oluyor. Sadece 7.2 mm kalınlığında olan tablet, böylelikle elde rahat bir tutuş hissi sağlıyor. Tabletin art yüzeyi alüminyum kaplama, muhiti ise alüminyum çerçeveyle çevrelenirken, ön yüz ise elbette külliyen cam gereç içeriyor.

Huawei MatePad Pro Ekran Büyüklüğü

Ekranı 10,8 inç büyüklüğünde olan tablet, ince ekran çerçeveleriyle de geniş bir manzara meydanı sağlıyor. Ekranda IPS LCD panel kullanılmış, ekran çözünürlüğü de 2560×1600 piksel seviyesinde. Böylelikle ekranın hem geniş hem doygun göründüğünü söyleyebiliriz. Bu arada ekranın parlaklık nispetinin da 540 nit seviyesinde olduğu malumatını de verelim.

Kamera Özellikleri

Ekranın çabucak bucağında bir ön kamera konum alıyor. Bu ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca 8 MP ölçüsünde olan bu kamera ile hoş fotoğraflar çekebiliyor ve Full HD görüntü kaydı yapabiliyorsunuz.

Tabletin gerisini çevirdiğimizde, burada da zaviyede kamera yerini görüyoruz. 13 MP kamera, f/1.8 diyafram ve faz algılamalı lazer otofokus desteği ile burada nokta alıyor. Yanında LED flaşı da bulunan kamera ile 4K medya kaydı da yapılabiliyor. Başkaca değerli bir vesair ayrıntı, art kamera ile 10x’e kadar dijital zum yapabiliyorsunuz.

Huawei MatePad Pro Hoparlörleri

MatePad Pro’nun çevresel detayları arasında ise kıymetli bir öbür bahsetmemiz gereken nokta, hoparlörleri oluyor. Tabletin hem sağ hem sol yanına ikişer adet konumlanan hoparlörler ile çevresel ses sağlanabiliyor. Ses performansının sahiden de muazzam olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem yüksek ses çıkışı sağlanıyor hem de ses performansı kaliteli. HUAWEI, hoparlörleri için Harman Kardon ile iş birliğine gitmiş ve bunun karşılığını da ziyadesiyle almış.

Güçlü Tasarruf Seçenekleri

Artık gelelim tabletin tasarrufuna yönelik özelliklerine. Dediğimiz üzere, MatePad Pro, yalnız değil. Şayet tablette çizim yeteneklerinizi konuşturmak istiyorsanız, onu M-Pencil akıllı kalemiyle, şayet dizüstü bilgisayar olarak değerlendirecekseniz ise, yeniden klavye aparatıyla zenginleştirebiliyorsunuz.

Huawei MatePad Pro Kalemi

HUAWEI’nin kalemi M-Pencil, 4096 basınç hassasiyeti, eğim desteği ve kompozit materyalden üretilmiş ucu ile hassas ve süratli çizim özellikleri arayan çizerlere hitap ediyor. Kalemin ucunu değiştirmek isterseniz, onu çevirmeniz ehliyetli. Böylelikle kutu içeriğindeki gayrı uç ile değiştirebiliyorsunuz.

M-Pencil ile MatePad Pro’yu büsbütün kullanabiliyorsunuz. Ekran saklıyken ekrana çift tıkladığınızda açılan Süratli Not kısmına notlarınızı da alabilirsiniz. Evet, kalemi kullanmadığınız durumlarda nereye koyacaksınız. HUAWEI hem kaleme taşıma kolaylığı sağlamak hem de kaybolma riskini ortadan kaldırmak için tabletin üst kenarına manyetik alan hazırlamış. Kalemi kullanmadığınız vakitlerde buraya yerleştirebiliyorsunuz. Aslında M-Pencil’ı birinci kere eşleştirirken de bu kesime koymanız gerekli. Eşleştirmek için de kalemi buraya koyduktan sonra tabletin Bluetooth fonksiyonunu etkinleştirmeniz kâfi olacak.

Huawei MatePad Pro Klavyesi

Klavye aparatına gelecek olursak, onun da pek sezgisel bir tasarruf sağladığından kelam edebiliriz. Klavyeyi katlayarak dizüstü bilgisayar formuna getirebildiğiniz tablet, başkaca kapattığınızda da esirgeyici kapak hizmeti görüyor. Böylelikle düşme yahut darbelere karşı da tabletin dayanıklılığını arttırmış oluyorsunuz.

Klavyenin farklı bir özelliği de var. Bu da tablete NFC desteği sağlaması. Klavyedeki Shift tuşuna basarak bu özelliği canlı hale getirebiliyor ve böylelikle öteki NFC destekli cihazlarla kolay kolay malumat alışverişinde bulunabiliyorsunuz.

Bu arada tableti klavyeye bağladığınızda, tablet formundan bilgisayar tasarruf haline geçebileceğiniz masaüstü modunun bulunduğunu da söyleyelim. Bildirim ekranından bu moda süratlice geçiş yapabiliyor ve böylelikle bu tableti, bir dizüstü bilgisayar üzere de kullanabiliyorsunuz.

Çoklu Ekran Tasarrufu ve App Multiplier

Artık buradan MatePad Pro ile tasarrufu zenginleştirecek şık bir kısma geliyoruz. MatePad Pro, HUAWEI’nin daha önce MateBook D dizüstü bilgisayarını da incelerken önümüze çıkan Çoklu Ekran tasarrufunu destekleyen bir tablet oluyor. Yani, elinizde HUAWEI Mate 30 serisi yahut P40 serisinden bir telefon varsa, HUAWEI Share özelliği ile bir arada telefon ekranını tablete taşıyabiliyorsunuz.

Ektan Telefondan Tablete Nasıl Taşınır?

Bunu yapmak da hayli kolay. Her iki cihazda da Bluetooth ve Wi-Fi’yı açık hale getiriyorsunuz. Tablette bildirim çekmecesinden Çoklu Ekran İşbirliği‘ni etkinleştiriyorsunuz. Sonrasında zati tablet hemen P40 Pro‘yu algılıyor ve bağlanıp bağlanmak istemediğinizi soruyor. Müsaade verdiğiniz anda telefon ve tablet arasında irtibat sağlanıyor ve böylelikle tablet ekranı üzerinden de telefonunuzu denetim edebilir hale geliyorsunuz.

App Multiplier Nedir?

MatePad Pro’nun bir gayrı tasarrufu zenginleştiren özelliği ise App Multiplier, yani Pratik Çoğaltıcı. Bu özelliği de kullanarak, tabletin geniş ekranından daha çokça faydalanabiliyor ve bir pratik içinde dolaşırken, ekran otomatik olarak ikiye ayrılabiliyor. Mesela Bundle‘da haberler arasında dolaşırken bir haberi okumak istediğinizde, haberin içeriği acilen yan tarafa aktarılabiliyor. Misal özellik Maçkolik ve Wattpad gibi pratiklerde da beğenilen.

AppGallery ve MoreApps’le Geniş Pratik Yelpazesi

MatePad Pro, Android 10 işletim sistemi yüklü olarak geliyor ve EMUI 10 arayüzü kullanıyor. Tıpkı HUAWEI’nin yeni nesil akıllı telefonlarında olduğu üzere MatePad Pro’da da Google servisleri mekanına şirketin kendi HUAWEI Mobile Servisleri tercih ediliyor ve bununla birlikte güçlü seçenekler sunuyor.

Pratik marketi olarak, şu an yerkürenin en büyük 3’üncü tatbik marketi olan AppGallery yer alırken, başkaca üçüncü parti bir pratik olan MoreApps uygulaması ile de birçok tanınan pratiğe kolaylıkla tablete yüklenebiliyor.

AppGallery’de gezinirken, çok sayıda tatbike farklı kategoriler altında kolaylıkla erişebiliyorsunuz. HUAWEI, yurt dışında olduğu üzere bilhassa Türkiye pazarında da değerli iş birliklerinde bulunuyor ve bu sayede sayede AppGallery’de çok sayıda lokal uygulamayı bulabiliyoruz.

MoreApps Nedir?

Başkaca az evvel bahsettiğimiz MoreApps yoluyla daha geniş seçeneğe de ulaşabiliyorsunuz. Buradan TwitterInstagramGoogle Maps ve sair pek çok sayıda tanınan uygulamayı tablete indirebilirken, Facebook ve WhatsApp‘ı da kendi sitelerinden indirerek kullanabilmeniz mümkün.

Facebook ya da WhatsApp Nasıl İndirilir?

Mesela Facebook’u indirmek için HUAWEI Browser‘ı açıp ekrana facebook.com/android yazarak .apk evrakını süratlice indirebilir ve tek tıklamayla yükleyebilirsiniz. Birebir şekilde WhatsApp için de tekrar ekrana whatsapp.com/android yazmanız ve tıpkı şeyi tekrarlamanız ehil. Sonrasında da zati hesap haberlerinizi girerek her iki uygulamayı da dertsiz biçimde kullanabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler ve Performans

Evet, tablete çok sayıda tatbik indirebiliyorsunuz ve performans manasında da yeni nesil tüm pratiklerle rahatlıkla çalışabiliyor, keza oyunlarda da hoş performans sağlayabiliyorsunuz. MatePad Pro‘da mekan alan hem güçlü işlemci hem geniş depolama yeri ile varlıklı bir kütüphane yaratma imkanına sahipsiniz.

Depolama ve RAM

Tabletin teknik detaylarına baktığımızda, kalbinde, Kirin 990 işlemcinin mahal aldığını görüyoruz -ki bu işlemci, kısa bir müddet evvel detaylıca incelediğimiz HUAWEI’nin yeni amiral gemisi P40 Pro‘da da mahal alıyordu hatırlarsanız. 7nm+ mimarisine sahip olan bu sürat canavarı diyebileceğimiz işlemciye, 6 GB RAM ve 128 GB depolama ünitesi eşlik ederken, telefonda GPU tarafında da 6 çekirdekli Mali-G76 grafik ünitesi konum alıyor.

Huawei MatePad Pro Soğutma Sistemi

Bu teknik ünite ışığında dediğimiz üzere çok sayıda pratik ve oyunu tablette sıkıntısızca çalıştırabiliyorsunuz. Öte yandan işlemcinin yetenekleri arasında, yapay zeka da bulunuyor ve bundan ısı idaresi konusunda faydalanılıyor. Başkaca tablette yeterli bir soğutma sağlanabilmesi için 12 katmanlı soğutma sistemi kullanılmış.

AppAssistant Nedir?

Bu arada tablette AppAssistant adında bir özellik de nokta alıyor. Oyun performansını arttırabileceğiniz bu özelliği, oyunların bir araya toplayan GameCentre kısmından yönetebiliyorsunuz. Böylelikle oyun performansını arttırabilir, başkaca oyun oynarken rahatsız edilmemek için de bu özelliği kullanabilirsiniz.

MatePad Pro Pil Yetenekleri

MatePad Pro hakkında artık son laflara gelirken, elbette şarj özelliklerinden de bahsetmeden incelemeyi kapatmayalım. Tabletin batarya kapasitesi 7250 mAh seviyesinde ve kapasitenin geniş olması sayesinde epey uzun bir vade tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Başkaca Kirin 990 ve EMUI’ye entegre edilmiş pil güç tasarruf özelliklerini de kullanarak vadeyi epey uzun tutabiliyorsunuz.

MatePad Pro, süratli şarj olabilen bir tablet ve ayrıyeten kablosuz şarj yeteneklerine de sahip. 40W SuperCharge desteğine sahip olan tabletin kutusunda ise 20W’lık şarj adaptörü bulunuyor. Tablet 15W gücünde kablosuz şarj olanağı tanırken, başkaca gayrı kablosuz şarj özelliğine sahip cihazları da şarj edebiliyor. Tablette kablosuz aksi şarj özelliği var. Bu sayede 7.5W gücüne şarj olanağı tanınmış durumda. Bataryanın 7250 mAh kapasitesinde olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda da bu tableti rahatlıkla bir mobil şarj cihazı olarak da kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek HUAWEI MatePad Pro, geniş özellikler sunan bir tablet oluyor. Ekran görünürlüğü, tasarım özellikleri, güçlü performansı ve pil yetenekleri üzere özelliklerinin yanı sıra anlattığımız tasarrufu zenginleştirici yetenekleriyle de bir tabletten daha fazlasını arayanlara hitap edecek çeşitte bir cihaz olduğu kesin. Başkaca gerek çoklu ekran tasarrufuyla HUAWEI akıllı telefonunuza uygun bir eküri, M-Pencil tasarrufuyla çizim yeteneklerini konuşturabileceğiniz bir platform ve klavye aparatıyla da dizüstü bilgisayara kompakt bir alternatif biçiminde de yorumlanabilir.

Huawei MatePad Pro Fiyatı Ne Kadar?

HUAWEI MatePad Pro’yu şu anda 4299 TL fiyatla piyasada bulabildiğiniz haberini de verelim ve incelememizi burada noktalayalım.

CHIP Online Notu: %90

HUAWEI MatePad Pro Teknik Özellikler

Ekran 10,8 inç 2560×1600 LCD 
CPU HUAWEI Kirin 990
GPU Mali-G76
RAM 6 GB
Depolama 128 GB
WIFI/BT 802.11a/b/g/n/ac MIMO, BT5.1
USB USB 3.1 Gen1
Batarya 7250 mAh, 40W HUAWEI SuperCharge
Boyutlar 159 mm x 246 mm x 7.2 mm
Yük
 460 gr.

ADVERTORIAL

Yorum Ekle