Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
3D Yazıcı ile Üretilen “Alternatif Et” Restoranlara Geliyor!

3D Yazıcı ile Üretilen “Alternatif Et” Restoranlara Geliyor!

3D yazıcı ile hazırlanmış biftek ve tavuk, önümüzdeki yıl kadar kısa bir vade içerisinde restoranlarına gelebilir ve birkaç yıl içerisinde, şayet isterseniz, konutunuza bir et yazıcı bile alabilirsiniz. En azından hiçbir gerçek hayvana zarar verilmeden gerçek et ile birebir doku, manzara ve tada sahip et ve tavuk eserleri (içerilerinde yalnızca bitki proteinleri bulunuyor) yazdıran İsrail ve İspanya kökenli çalışmalara dikkat çeken The Guardian’ın bildirimi bu istikamette.

Bu meydandaki firmalardan biri, “gelişmiş yiyecek formülleri” ile bir arada “tescilli 3D yazdırma teknolojisi” kullanarak “alt-et’in kutsal kasesi” olarak tanımladığı eseri ortaya çıkartan İsrail merkezli Redefine Meat.

3D yazıcılar, bitki proteinleri yahut laboratuvarda yetiştirilmiş hayvan hücrelerinden oluşan et mekanını alan besinler yazdırabiliyorlar. Bu sistemin avantajlarının hayli çokça olduğu söylenebilir ve bunların arasında en öne çıkan ikisi, hayvan çiftçiliğine nazaran etraf üzerindeki umumî tesirinin çok daha az olması ve kolesterol içermemesi.

Redefine Meat’in söylediğine nazaran et alternatifleri yiyecek pazarının en süratli büyüyen kısmı ve 2030 yılına kadar 140 milyar dolarlık bir sanayiye dönüşmesi bekleniyor.

Redefine Meat, yılı kadar yakın bir vakit içerisinde eserlerini Avrupalı restoranlara sunmayı planlıyor ve İspanya merkezli misal bir vesair şirket olan Novameat de 2020 yılı bitmeden İspanyol ve İtalyan restoranlarını bitki tabanlı 3D yazıcılar ile donatmayı hedefliyor. Velev bir Novameat başkanı, bu cins 3D yazıcıların 2021 yılı içerisinde süpermarketlere ulaşmasını ve bundan birkaç yıl sonra da meskenlere girmesini bekliyor.

Novameat’in yazıcıları bezelye ve pirinç proteini kapsüllerini kullanarak şimdilik biftek yahut tavuk yazabiliyor fakat kuzu ve balık üzere öteki kapsüllerin de yakın vakitte sunulması bekleniyor.

Yorum Ekle