Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
3D Pres, Yeni Gelişme İle Birlikte Hayatları Kurtarabilir!

3D Pres, Yeni Gelişme İle Birlikte Hayatları Kurtarabilir!

Anti-bakteriyel özeliklere sahip 3D-baskı nesneler, hastanelerde, kullanılan medikal ekipman asıllı enfeksiyonların yayılmalarını engelleyerek potansiyel olarak binlerce kişinin hayatını kurtarabilir. Sheffield Üniversitesi araştırmacıları, 3D pres sürecine gümüş tabanlı bir anti-bakteriyel bileşen ekleyerek bu tıp eserleri üretmeyi başarmış durumda. Ortaya çıkan 3D-baskı kesimler yaygın bakterilere karşı dayanıklılar ve dahası, anti-bakteriyel bileşeni eklemek, nesneyi daha zayıf yapmak üzere negatif taraflara de sahip değil.

Bu yolu açıklayan bir araştırma, Sheffield Üniversitesi mekanik mühendisliği kısmı ve klinik dişçilik kısmı araştırmacıları tarafından Scientific Reports üzerinde yayımlandı. Bu formda 3D-baskı eseri medikal ekipmanlar, hastaneler ve gibisi ortamlarda güvenlik arttırma mealinde devasa bir gelişim sağlayabilir.

Yerküre Sıhhat Örgütü’nün belirttiğine nazaran sıhhat hizmetleri ile ilgili enfeksiyonlar, bir yılda, ABD’de 99.000 vefata ve Avrupa’da 37.000 vefata sebep oluyor. Gelecekteki enfeksiyon asıllı ölümlerin bir kısmını bile engelleyecek olan tüm tedbirlerin memnuniyetle karşılanacağını belirtmeye gerek yok.

Bu buluş yalnızca sıhhat yerküresini da etkilemeyecek. Araştırmacılar, anti-bakteriyel bileşenin evlat oyuncakları, kolları yahut cep telefonu kılıfları üzere pek çok farklı 3D-baskı esere uygulanabileceğini belirtiyorlar.

Yorum Ekle