Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
3999 TL Fiyatlı OPPO Reno3 Özellikleri ve Performansı Nasıl? İnceledik!

3999 TL Fiyatlı OPPO Reno3 Özellikleri ve Performansı Nasıl? İnceledik!

Son devirde orta segment akıllı telefon kategorisinde büyük hareketlilik var. Bilhassa üst segment telefonların yükselen fiyatları onları güzelden güzele erişilmez kılmaya başlayınca, kuşkusuz yeni bir telefon satın almak isteyenler orta segment modellere yönelmeye başladı.

Elbette orta segment olarak kategorilenen telefonlar da, eskinin orta segmenti değil; onlar da yenilendi ve bu klasmana üst segment akıllı telefonlardan pek çok özelliği miras aldılar.

Geniş ve âlâ imaj sunan ekranlar, yeterli seviyede performans gösteren teknik özellikler, altı parmak izi okuyucular, geniş ölçülü çoklu kamera kurulumları ve süratli şarj yetenekleri üzere özellikleriyle zenginleşen orta segment, bu sayede de ağır olarak tercih ediliyor.

Lakin bu kategoride de fiyat alışılmış ki değerli ve modeller arasında fiyat bakımından büyük yarışma ortaya çıkıyor. Bu telefonlardan biri de bugün detaylarıyla inceleyeceğimiz OPPO’nun yeni modeli Reno3. Bakalım 3999 TL fiyatıyla Reno3, ne üzere özelliklere sahip ve rakipleriyle arasında ne üzere farklar var…

OPPO Reno3 Tasarım Özellikleri Neler?

Karbon Siyahı Rengi Mevcut

OPPO Reno3, dizaynıyla epeyce cazibeli bir telefon oluyor. Elimizde Kuzey Işıkları olarak isimlenen renkli modeliyle bulunan telefonun, ayrıyeten Karbon Siyahı rengi de mevcut. Siyah modeli daha sade bir tasarım çizgisine sahipken, elimizdeki model, ışık altında üzerinde ışık şeritleri yaratmasıyla şık bir imaja imza atıyor.

Reno3’ün tasarım cephesiyle orta segment telefonlar arasında en kıymetli özelliklerinden birini, art yüzeyin cam materyale sahip olması oluşturuyor demek mümkün. Bu kategoride her ne kadar şık işlenmiş olsa da plastik art yüzeye sahip modeller de bulunuyor. Ama buna rağmen Reno3’te tıpkı ön yüz üzere art yüzey de cam materyale sahip. Ayrıyeten bu panellerin Gorilla Glass 5 seviyesinde korunması da kıymetli bir öteki detay oluyor. Tekrar telefonun ekranında ayrıyeten bir müdafaa sineması de yan alıyor.

Telefon ziyadesiyle ince. 7.9 mm kalınlığında olan telefon, kenarların yuvarlatılmış olması sayesinde daha ince görünüyor. Tartısı da tekrar 170 gram. Bu kıymetle de örnek olarak Galaxy A71‘den yaklaşık 10 gram daha hafif olduğunu söyleyebiliriz.

Reno3’ün etraf detaylarına geldiğimizde, sağ tarafta güç butonunu, sol yanda da ses tuşlarını gördüğümüzü söyleyebiliriz. Alt kısımda USB-C, 3.5 mm kulaklık girişi ve hoparlör mazgalı var. Hoparlör tek cepheli, yani stereo ses bu modelde bulunmuyor. Lakin hoparlörün ses çıkış gücünün epeyce yüksek olduğunu bu noktada belirtelim.

Telefonun mikrofonları hem üst hem alt kenara yerleştirilirken, elimizdeki Reno3’ün tek SIM yuvasına sahip olduğunu da söylemekte yarar var. Öte yandan tıpkı çekmece içinde microSD kart için bir yuva bulunuyor. Bu sayede telefonun hafızasını arttırabileceksiniz.

Dizayna ait Reno3’ün rastgele bir su muhafazasının bulunmadığını söyleyelim. Ve bu arada telefonun kutusu içinde kulaklıklarının ve silikon kılıfının olduğunun da altını çizelim.

OPPO Reno3 Ekranı Nasıl?

Reno3, ekranıyla orta segmentin büyük ekranlı telefonları arasına giriyor. 6.4 inç büyüklüğünde geniş mi geniş bir önümüzde yan alırken, buna alışılmış ki ince ekran çerçeveleri ve üst yanda kullanılan damla çentikli kamera önayak olmuş.

Telefonun ekran paneli AMOLED. Bu sayede pek doygun renklerin üretildiğini ekranda, 1080×2400 piksel çözünürlük mekan alıyor. Buna bağlı olarak 411 ppi piksel yoğunluğunun nokta aldığı ekranda, en – uzunluk orantısı da 20:9 ölçüsünde. Bu sayede münhasıran mobil cihazlar üzerinden bol bol görüntü içerik tüketenler için şık bir ekrana yan verildiğini söylemek mümkün telefonda.

Gelgelelim ekranda bir eksiklik göze çarpıyor. O da standart 60Hz tazeleme suratının bulunması. Her ne kadar orta segmentte esasen daha üstünü görmeye alışkın olmasak da, kısa bir mühlet evvel incelediğimiz OPPO’nun yan markası realme 6 bu alışkanlığı kırmış ve ekranda 90Hz tazeleme suratı seçeneğine bölge vermişti. Bu manada bu noksanlığı Reno3’ün eksi hanesine yazabiliriz, çünkü realme 6, fiyatıyla da Reno3’ten daha ucuz.

Parmak İzi Okuyucusu Bulunuyor

Artık orta segmentin dinamikleri içinde konum alan bir başka özellik olan ekran altı parmak izi okuyucu ise Reno3’te bulunuyor ve hayli da akıcı çalışıyor. OPPO‘nun söylemine nazaran bu sensör, 34 salise içinde parmak izinizi tanıyabiliyor. Elbette bunu ölçmedik lakin yaptığımız denemelerde pek süratli çalıştığını gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Telefonda ayrıyeten kamera yoluyla yüz tanıma sistemi de var. Bunu da parmak izi ile birlikte etkinleştirebiliyorsunuz. Yüz tanımanın loş ışık altında yeterli çalıştığı haberini de verelim.

Bu arada ekrana ait son olarak, Reno3’ün düz bir ekran yüzeyine sahip olduğunu söyleyelim. Birtakım kullanıcılar kavisli kenarlı ekranlardan pek hoşlanmıyor ve düz ekranlı telefonları tercih ediyorlar. Reno3 de böylelikle potaya giriyor.

OPPO Reno3 Android 10 İşletim Sistemi Özellikleri Neler?

Reno3, Android 10 işletim sistemine sahip ve şirketin ColorOS 7 arayüzünü kullanıyor. Arayüz seçimiyle birlikte daha evvel OPPO model kullananların yabancılık çekmeyeceği telefon, birinci defa bu arayüzü kullanacaklar için ise korkutucu gelmesin. Çok kolay ve sade tasarlanmış bir arayüz ColorOS. Aradığınız çok sayıda özelliği kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Tasarrufu kolaylaştırıcı değerli kısayollar da mahal alıyor. Mesela açılışta ekranın sağına gizlenmiş Akıllı Kenar Çubuğu taraf alırken, bu aracı kullanarak seçeceğiniz tatbik ve özelliklere süratli halde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Görüntülerinize Kurgu Yapabilirsiniz

Reno3 birinci açılışta birkaç yararlı uygulamayı da getiriyor. Bunlar arasında Office Suite, Netflix, Google Lens üzere kullanışlı olanlar yan alırken, başkaca Soloop isminde bir tatbik da mevcut. Bu tatbik ile birlikte süratlice görüntülerinizi düzenleyebiliyor ve bilhassa Instagram üzere toplumsal medya platformları üzerinden paylaşmak için görüntülerinize kolaylıkla kurgu uygulayabiliyorsunuz.

Reno3’te de daha evvel incelediğimiz modellerde olduğu üzere Oyun Yeri kısmı dinamik. Bu alan üzerinden oyun performansını düzenleyebiliyor, özellikler sık oyun oynayan biriyseniz, pil ömrü ve performans arasındaki çizgiyi siz belirleyebiliyorsunuz. Bu da epey kullanışlı bir vesair seçenek oluyor.

Telefonun içeriğinde daha pek çok seçenek mevcut. Telefonu koyu modda kullanabiliyor, Göz Bakımı özelliği ile ışığın tesirini azaltabiliyor ve başkaca kolaylıkla ekranı 2 farklı pratiğe bölebiliyorsunuz. Bir tatbik içindeyken, ekranda 3 parmağınızı aşağıdan yukarıya sahih kaydırarak bir farklı uygulamayı ekrana taşıyabiliyorsunuz.

OPPO Reno3 Teknik Özellikleri Neler ve Performansı Nasıl?

Reno3, bu segmentte sık kullanılan işlemcilerden Helio P90‘a mahal veriyor. Mediatek MT6779 yonga setinden oluşan bu işlemciyi daha evvel Reno Z ve Reno2 Z telefonlarında da kullanan OPPO, ne yazık ki Reno3’te işlemci tercihini güncellememiş. Ne yazık ki diyoruz, çünkü şirketin bu işlemci tercihi, telefonu performans tablosunda arkaya düşürüyor. Örneğin realme 6‘da bulunan Helio G90T yahut Galaxy A71‘de taraf alan Snapdragon 730, Reno3’ten performans mealinde birkaç basamak daha önde duruyor.

İşlemci performansını ölçümlemek için kullandığımız Geekbench testine baktığımızda, Reno3’ün tek çekirdek skorunda 392 puan, çoklu çekirdek performansında da 1487 puan aldığını görmek mümkün. Bu skorlarla bir arada Reno3’ü son devirde incelediğimiz orta segment telefonlarla yan yana koyduğumuzda, her 2 senaryoda da Galaxy A71 ve realme 6’nın bir adım gerisinde kaldığını görüyoruz.

AnTuTu Benchmark tablosunda da misal şeyi görmek mümkün. AnTuTu Benchmark’ta 201 bin 860 puan sağlayan Reno3, bu defa muhitindeki telefonları genişlettiğimizde tabloda orta sıralarda kendine nokta buluyor. Buna bağlı olarak Reno3’ün 3999 TL fiyatını da göz önünde bulundurduğumuzda, tabloda bir fiyat/performans canavarı olarak yan aldığını söylemek pek mümkün değil.

Evet, tablolar bu formda. Ama gerçek yerküre tasarruf ölçütlerinin aradaki birkaç puanı hissettirmeyecek cinsten olduğunu söyleyebiliriz. Reno3, 8 GB RAM bulunduruyor ve bundan telefonun umum tasarrufundan, pratikler ve oyunlara kadar faydalanıyorsunuz. Orta segment üyesi telefonlar arasında akıcı bir tasarruf sağlayabileceğiniz bir telefon Reno3, bundan kuşkunuz olmasın.

Biz kullandığımız vade içinde çok sayıda pratik indirdik ve kullandık; öte yandan oyunlarda da kıymetlendirme talihi bulduk pek doğal. Telefonun hafızası 128 GB ölçüsünde, ayrıyeten dediğimiz üzere microSD kart yoluyla da hafızayı genişletebiliyorsunuz. Bu sayede telefondaki pratik kütüphanenizi varlıklı tutabiliyorsunuz.

Grafik tarafına baktığımızda telefonda PowerVR GM9446 GPU‘nun mahal aldığını görüyoruz. Bunu denemek için Call of Duty: Mobile ve PUBG oynadık. Reno3, her iki oyunda da akıcı bir performans sergiliyor, gelgelelim PUBG’de grafik ayarlarını yukarı çektiğinizde kare düşüşünü nispeten fark ediyorsunuz.

Son olarak telefonun teknik özelliklerine ait değerli gördüğümüz, 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 5 ve NFC desteğinin bu telefonda yan aldığı haberini verelim. Başkaca FM radyo da yeniden bulunuyor.

OPPO Reno3 testlerini, karşılaştırma tablolarını ve oyun performansını derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno3 Pil Performansı Nasıl?

Reno3, pil performansıyla gereksinime yanıt veren bir telefon modeli. Batarya kapasitesi 4025 mAh olurken, bu pil size sıradan kaidelerde 1 gün çok rahat yetiyor. Şayet telefonu daha az yoğunlukta kullanıyorsanız 2’inci gün ortalarına kadar devam edebiliyorsunuz. Güç tüketim modlarını kullanarak ise bu vadeyi arttırmanız elbette mümkün.

Reno3, pil performansıyla uyguladığımız 90 dakika Full HD görüntü testinde de yeterli modeller arasına girmeyi başardı. Tam ekran parlaklığı ve Wi-Fi’ya bağlı senaryoda 90 dakikalık Full HD bir medyayı oynattığımız Reno3, 1,5 saat vade ahir yüzde 10 şarj kaybetti. Bu ölçüm, totalde yaklaşık 15 saat boyunca görüntü izleyebileceğiniz mealine gelirken, Reno3’ü sair incelediğimiz telefonlarla tabloya koyduğumuzda da  onu 2’inci sıraya yerleştirmeye yetiyor.

Öte yandan Reno3, süratli şarj olabilen bir telefon. VOOC süratli şarj 3.0 özelliği ile telefonu dakikalar içinde tam kapasite şarj edebiliyorsunuz. Telefon 30W süratli şarj desteği gösteriyor, ama kutusunda 20W’lık şarj adaptörü bulunuyor. Bununla telefonu kural etmeye başladığınızda, birinci 10 dakikada yüzde 16, 30 dakikada ise yüzde 48 doluluk nispetine erişebiliyor. Telefonun tam kapasite şarj olması ise 66 dakika sürüyor.

 • 10 Dakika: Yüzde 16
 • 20 Dakika: Yüzde 32
 • 30 Dakika: Yüzde 48
 • 40 Dakika: Yüzde 64
 • 50 Dakika: Yüzde 79
 • 1 Saat: Yüzde 93
 • 1 Saat 6 Dakika: Yüzde 100

OPPO Reno3 pil performansını çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno3 Kamera Özellikleri Neler?

Reno3 de son periyotta sıkça görmeye başladığımız 5 kameralı akıllı telefonlardan. Art tarafta 4’lü kamera setini bulunduran telefon, ön kamera olarak da savlı halde 44 MP lense bölge veriyor. 26 mm’lik 0.8 mikrometre ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip ön kamera, 30 kare Full HD medya kaydı yapabiliyor.

Madem lafa ön kameradan başladık, buradan devam edelim ve art kameraları sonraya bırakalım. Öncelikle şunu söyleyelim: Ön kamera ile 44 MP çekim yapabilmek için bunu ayarlardan açmanız gerekiyor. 44 MP çekim yaptığınızda, daha yüksek çözünürlük ve daha güçlü detaylar elde edebiliyorsunuz.

Başkaca ön kamera ile portre modunda fotoğraf çekebiliyor ve düşük ışık koşullarında gece modunu da kullanabiliyorsunuz. Bu modda düşük ışıkta çektiğiniz selfie fotoğraflarını uzun pozlayarak aydınlatabilen telefon, nispeten eli yüzü düzgün kareler çıkartabiliyor ortaya. Elbette grenleri görmek mümkün, gelgelelim pek çok muadiline nazaran uygun iş çıkarttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elbette bu modda ekran flaşını da kullanabilirsiniz. Ekran flaşını açarak benzeri çekimi tekrarladığımızda, telefonun bu sefer de renkleri daha doygun üretebildiğini görüyoruz.

Artık Reno3’ün art kamera bakalım. Telefonun art yüzeyinde bucağa konumlanan 4’lü kamera sistemi içinde ana kamera 48 MP ölçüsünde çekimler yapabiliyor. Elbette tıpkı ön kamera üzere, bu kamerada da bundan yararlanmak için 48 MP ayarını açmanız gerekiyor.

26 mm’lik geniş açılı bu kamera, f/1.8 diyafram bedeline sahip ve faz algılamalı otofokus içeriyor. Bilhassa gün içinde yapacağınız çekimlerde pek şık fotoğraflar çekebileceğiniz ana kamera, öte yandan tekrar gece koşullarında da kıymetli bir iş çıkartıyor.

Loş ışık altında ve neredeyse büsbütün karanlık ortamda uzun pozlama yapabilen Reno3, böylelikle ortaya şık sonuçlar çıkartabiliyor. Şayet bir tripod ile çekim yapacaksanız, gece çekimlerinde bu moddan da faydalanabiliyorsunuz. Tripod modunu açtığınızda daha uzun pozlama yapılabiliyor ve bu da detayların zenginleşmesinde değer arz ediyor.

Reno3’te 2. kamera 13 MP telefoto lens olurken, bu lens 52 mm ölçüsünde. 2x optik zum, 5x hibrit zum imkanı tanınırken, ayrıyeten 20x’e kadar dijital zum da yapabiliyorsunuz.

Reno3’ün 3’üncü ve 4’üncü kameraları da 8 MP ultra geniş açılı ve 2 MP mono lens biçiminde nokta alıyor.

Kamera tasarruf seçenekleri konusunda güçlü bir model olmuş Reno3. Kullanabileceğiniz bahsettiğimiz çeşitli modların bulunmasının yanında başkaca profesyonel modun nokta aldığını da söyleyelim. Ve saf ki çekimlerde yapay zekadan da yararlanılıyor. Bir objeye yakınlaştığınızda sahneyi tanıyarak makro moduna geçebilen telefon, tekrar gece modunda da parazit azaltmayı sağlayabiliyor.

Son olarak telefonun art kamerası ile 4K medya kaydı yapılabildiğini, ayrıyeten hızlandırılmış ve ağır çekim yeteneklerinin bulunduğunu söyleyelim. Full HD çözünürlükte ağır çekim anları yakalayabilen telefon, hızlandırılmış çekimde de çok şık senaryolar üretebiliyor.

OPPO Reno3 ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, geldik incelemenin sonucuna. OPPO Reno3’ü pek çok tarafıyla ele aldık, artılarından ve eksilerinden bahsettik. Sonuç olarak toparlarsak, Reno3’ün sahip olduğu özellikleriyle birlikte orta segmentin başarılı bir üyesi olduğunu söylemek çok mümkün. Dizaynından ekran özelliklerine, performansından pil yeteneklerine ve varlıklı kamera seçeneklerine kadar çok sayıda noktada uygun işlenmiş rafine bir model olmuş. Lakin bahsettiğimiz üzere eksileri de var ve aralarında en büyüğünün fiyat olduğunu söylemek sıkıntı değil. 3999 TL fiyat etiketiyle bulunabilen Reno3, muhitinde çok sayıda rakip bulunduruyor. Bunlar arasında, şirketin modellerinden realme 6 Pro da mekan alırken, Galaxy A71 de kuşkusuz potada. Bu manada fiyatının biraz aşağı çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

CHIP Online Notu: %83

ARTILAR

+ Hoş görünen AMOLED ekran
+ İnce ve şirin tasarım
+ Gorilla Glass 5 seviyesinde himaye
+ Silikon kılıf & ekran sineması
+ Cam art yüzey
+ 3.5 mm kulaklık girişi
+ NFC, 802.11ac, BT 5.0
+ Düzgün çalışan parmak izi sensörü
+ Pil perofrmansı
+ Süratli şarj
+ Kameralarda gece modu
+ Varlıklı kamera seçenekleri
+ 4K görüntü kaydı

EKSİLER

– Fiyatı yüksek
– Mono hoparlör
– Ekranda 90Hz tazeleme suratı yok
– İşlemci güncellenmemiş
– Su himayesi yok

OPPO Reno3 Teknik Özellikler

 • İşletim Sistemi: Android 10
 • İşlemci: Mediatek MT6779 Helio P90
 • Çekirdek: 8
 • İşlemci Suratı: 2.2 GHz & & 2.0 GHz
 • Ekran Teknolojisi: AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.4 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • Grafik İşlemci: PowerVR GM9446
 • Dahili Depolama: 128 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var
 • Ön Kamera: 44 MP
 • Art Kamera: 48 MP & 13 MP & 8 MP & 2 MP
 • Batarya: 4025 mAh
 • Çift SIM Desteği: Yok
 • Wi-Fi: 802.11ac
 • Bluetooth: 5.0
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Var
 • FM Radyo: Var
 • Parmak İzi Sensörü: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Boyutlar: 73 x 160 x 7.9 mm
 • Tartı: 170 gr.

Kimler OPPO Reno3 Satın Almalı?

Şık dizayna sahip, büyük ekranlı, kamera yetenekleriyle öne çıkan, süratli şarj olan ve ülkü performans sağlayan bir akıllı telefon arayanlar OPPO Reno3 ile berhudar olabilir.

OPPO Reno3’e Alternatifleri Neler?

OPPO Reno3’e alternatif olarak realme 6 Pro ve Samsung Galaxy A71 modelleri de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle