Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
3199 TL Fiyatlı Huawei P40 lite’ı Tüm Detaylarıyla İnceledik!

3199 TL Fiyatlı Huawei P40 lite’ı Tüm Detaylarıyla İnceledik!

Huawei tarafından kısa bir mühlet evvel tanıtılan P40 ailesi, 4 ana model içeriyor. Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro+ ve elimizdeki P40 lite modeli ile yeni nesil akıllı telefonlarını tüketicilerle buluşturan Huawei, bunlardan bugün inceleyip özelliklerini keşfedeceğimiz P40 lite modelini de bu ay itibariyle satışa sundu.

Bilhassa şık dizaynıyla dikkat toplayan, başkaca gerek art kameraları, gerek Punch FullView ekranı ve az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğimiz yanlarıyla, yeni ailenin lite modeli P40 lite, 4 anahtar özelliğiyle kıymetlendirilebilir. Evet nedir bunlar?

  • 48 MP yapay zeka destekli dörtlü kamera seti
  • 40W Huawei Muhteşem Charge teknolojisi
  • Harika Gece Selfie özelliği
  • Punch FullView ekran tasarımı

Elbette bunlara ek olarak çok daha ziyadesi da var. Artık daha çokça vakit kaybetmeden acilen Huawei P40 lite incelemesine başlayalım.

Huawei P40 lite Tasarımı Nasıl?

P40 lite, dizaynıyla ziyadesiyle cazip bir model olmuş. Elimizde Su Yeşili rengiyle bulunan telefonun başkaca Sakura Pembesi ve Gece Yarısı Siyahı üzere farklı seçenekleri de bulunuyor. Açıkçası Su Yeşili modeli pek hoş; ama Sakura Pembesi de fotoğraflarda bir o kadar farklı duruyor. Bu yeni renklerle, telefonların klasik renklerinden sıkılanlar için de güzel bir alternatif olacaktır bu model.

Kenarlara gerçek kavis kazanan art gövde, böylelikle elde rahat bir tutuş sağlıyor. Lakin art yüzün biraz parmak izi tuttuğunu da söylemek lazım. Bu arada dizayna ait olarak P40 lite’ın suya karşı dayanıklı olmadığı malumatını de verelim.

Telefonun sağ yanına baktığımızda burada parmak izi sensörünün mahal aldığını görüyoruz. Böylelikle telefonu sağ elinizde tutuyorsanız başparmağınızla, sol elinizle tutuyorsanız ise işaret yahut orta parmağınızla kolaylıkla ekran kilidini açabiliyorsunuz. Bu arada alışılmış ki ayrıyeten bir yüz tanıma özelliği de telefonda taraf alıyor. Ekranın sol bucağındaki kamera yoluyla yüzünüzü de basitçe taratabiliyorsunuz.

Telefonun etrafındaki detaylara da değinmeden geçmeyelim. Sağ kenardaki parmak izi sensörünün üzerinde ses butonlarını görüyoruz. Alt kenarda USB-C portu ile hoparlör mazgalı bulunurken, bu hoparlörün tek olduğunu da söyleyelim. Yani telefonda stereo ses desteği bulunmuyor. Ama ayrıyeten 3.5 mm kulaklık girişine taraf verildiğini görmek de epeyce sevindirici.

Telefonun sol yanında ise SIM kart çekmecesi ile hafıza kartı yuvası konum alıyor. Buraya Huawei’nin Nano Memory kartını takarak hafızayı 256 GB daha arttırabiliyorsunuz.

Son olarak telefondaki mikrofonların da üst ve alt kenara yerleştirildiğini de belirtelim.

Huawei P40 lite Punch FullView Ekran

Ekrana baktığımızda, Huawei’nin bu modelinde çentiksiz tasarımı benimsediğini görüyoruz ayrıyeten Huawei, bu modelinde ekrana Punch FullView ismini vermiş. Bu yeni ekran ile çentiksiz tasarım, ince çerçeveler ve kavisli kenar dizaynıyla standart dikdörtgen dizaynlı telefonlara kıyasla daha kompakt, ama öte yandan daha yüksek ekran – gövde nispeti sağlanmış. O denli ki, P40 lite’ın ekran – gövde orantısı yüzde 90.6 seviyesinde. Böylelikle hakikaten epey geniş bir imaj meydanı sağlanıyor ki bunun da karşılığını umumi telefon tasarruf deneyiminizin yanı sıra, tıpkı devranda sinema izlerken yahut oyun oynarken de alıyorsunuz.

Ekran çözünürlüğü Full HD+ olarak da bilinen 1080×2310 piksel seviyesinde. IPS LCD panelin kullanıldığı ekranda piksel yoğunluğu 398 ppi seviyesinde olurken, parlaklık ve sertlik seviyeleri ise nispeten yüksek. O denli ki, telefon maksimum parlaklıkta 515 nit seviyelerine ulaşabiliyor.

Ekran ayarlarından parlaklığın yanı sıra renk modu ve sıcaklığını ayarlayarak kendinize nazaran optimize edebiliyorsunuz. Başkaca tekrar ekrana ait olarak burada göz yorgunluğunu hafifletmeyi amaçlayan bir Göz Konforu modunun bulunduğunu ve yeniden Koyu modun mekan aldığı malumatını de verelim.

Huawei P40 lite Teknik Özellikler ve Performans

Huawei P40 lite, her ne kadar P40 ailesinin giriş seviyesi modeli olsa da, aslında performans bakımından hayli güçlü ve rekabetçi bir telefon. Çünkü P40 lite’ta işlemci olarak 7nm mimarisine sahip Kirin 810 kullanılıyor. Bu yonga setiyle bir arada performansın yanı sıra mahsusen yapay zeka teknolojisine odaklanan Huawei, bu işlemci ile ağır pratiklerde amiral gemisi statüsünde performans sağlayabiliyor.

8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemci, içeriğinde 2 adet 2.27 GHz frekanslı Cortex-A76 performans çekirdeğinin yanı sıra 6 adet 1.88 GHz frekanslı verimlilik odaklı Cortex-A55 çekirdeğinden güç sağlıyor. 6 GB RAM kapasitesine sahip olan telefonda başkaca 128 GB depolama ünitesi bulunuyor. Yeniden grafik tarafına geldiğimizde de burada Mali-G52 yongasının konum aldığını görüyoruz. 6 çekirdekli olan bu grafik ünitesi de, selef model olan Mali-G51’e kıyasla yüzde 30 daha yüksek performans sağlayabiliyor.

Bu bahsettiğimiz teknik üniteler ışığında P40 lite sahiden yüksek performans gösterebiliyor. O denli ki, yaptığımız AnTuTu Benchmark testinden tam 304459 puan toplayan telefon, böylelikle orta segmentin bir üyesi olmasına rağmen amiral gemileriyle yarışma edecek seviyede sonuca imza atıyor.

O denli ki, bu skorla Huawei P40 lite‘ı başka akıllı telefon modelleriyle yan yana koyduğumuzda, orta segment tüm rakiplerini arkada bıraktığını görüyoruz. Bu mealde bu telefonu satın almayı düşünenlerin performans konusunda kaygı etmesine gerek olmadığını söylemek olağan. Elbette bunu sırf sentetik sonuca bakarak değil, kullandığımız müddet içinde akıcı bir deneyim sağlamasına ait olarak da söylüyoruz.

Huawei P40 lite performans testlerini ve karşılaştırma tablosunu hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei P40 lite İşletim Sistemi ve AppGallery

Pekala, bu mevzuyu da açıklığa kavuşturduktan sonra artık gelelim bir sair değerli bahse. Huawei P40 lite, Android 10 işletim sistemi yüklü olarak geliyor ve EMUI 10 arayüzü kullanıyor. Fakat telefonda Google servisleri yok. Lakin artık anlatacaklarımızla bunun, Google pratik marketindeki pratikleri kullanmakta size bir köstek olmayacağını daima bir arada göreceğiz.

Bilindiği üzere Huawei, Google defterini kapattıktan sonra AppGallery ismindeki tatbik mağazasına yoğunluk vermiş ve buradaki iş stratejilerini geliştirmişti. Uzun devirdir bu tatbik mağazası üzerinde çalışan Huawei, burada şu an yüzlerce tanınan uygulamayı bir arada sunuyor.

Şu an yerkürenin en büyük üçüncü tatbik marketi olan Huawei AppGallery, mahsusen Türkiye’deki lokal pratiklerinin birçoklarını içeriğinde bulundurmasıyla da dikkat çekiyor. O denli ki, AppGallery’de yerli geliştiricilerin geliştirdiği çok sayıda uygulamayı bulabiliyorsunuz.

Evet, Facebook, Whatsapp, YouTube kullanılabiliyor mu? Evet, bunlar da kullanılabiliyor, lakin bu tatbikleri AppGallery üzerinden değil, kendi sitelerinden indiriyorsunuz. O da çok olağan; Huawei Browser‘ı açıp, Facebook’u indirmek için ekrana facebook.com/android yazıyorsunuz ve açılan sahifeden İndir butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında telefonunuza inen .apk evrakına tıklıyor ve yüklüyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Whatsapp için de benzeri yolu izliyorsunuz. Huawei Browser’da whatsapp.com/android yazıyor ve tıpkı süreçleri Whatsapp için de tekrarlıyorsunuz.

YouTube izlemek için ise yapmanız gereken daha olağan, Huawei Browser’dan adresi girmek, hepsi büsbütün bu kadar.

Huawei Browser içinde de AppSearch diye bir özellik var. Buradan da websitesi üzerinden indirilemeyen APK’lara ulaşabilirsiniz.   

Daha ziyadesi mı lazım? Mesela Facebook, Instagram, Twitter, Gmail ve daha ziyadesi mı? Evet, istisnasız hepsini ve daha daha fazlasını P40 lite’a kolay kolay yüklemeniz mümkün.

MoreApps ile Tüm Pratiklere Ulaşın

AppGallery tatbik mağazasında MoreApps isminde 3’üncü parti tahlili yan alıyor. Bu tatbik üzerinden yerküre çapında ve lokal olarak en düzgün pratiklere basitçe göz atabiliyor ve bunları telefonunuza kolay kolay yükleyebiliyorsunuz.

MoreApps’i P40 lite’a yükledikten sonra aradığınız uygulamayı aratıp yükleyebilirsiniz. Burada çok sayıda pratik farklı kategoriler arasında konum alıyor. Biz denemek için Spotify‘dan Twitter‘a, Messenger‘dan Linkedin‘e, Gmail‘den Google Haritalara kadar çok sayıda uygulamayı indirdik ve etkin olarak kullandık. Rastgele bir sorun yok, tatbikleri çok sağlıklı ve akıcı biçimde kullanabiliyorsunuz.

Evet, yani gördüğümüz üzere Google’sız telefon mümkün. Bu, hem bugün incelediğimiz P40 lite modeli için, hem de bundan sonraki gelecek Huawei telefon modelleri için muteber durumda. O nedenle Android market pratikleri yok diye beğenilen büyütmeye yahut çekinmeye gerek yok. Huawei artık kendi mobil servisleri ve kendi AppGallery pratik mağazasıyla yola devam edecek, tüketiciler de Android tatbiklerinın tasarrufunda rastgele bir dertle karşılaşılmayacak.

Phone Clone ile Kolay Aktarım

İşletim sistemi konusunda bir öbür bahsetmemiz gereken ise Phone Clone pratiği olacak. Phone Clone pratiği, bir telefondan bir sair telefona geçmek için kullanabileceğiniz nitekim kusursuz bir pratik oluyor. Mesela P40 lite’ı almaya karar verdiniz diyelim ve şu anki telefonunuzdaki tatbik, sistem ayarları, belge, fotoğraf, görüntü, rehber ve bildirilerinizi nasıl aktarabileceğinizi düşünüyorsunuz…

Bu noktada yardımınıza Phone Clone pratiği yetişiyor. Hem yeni telefona, hem eski telefona Phone Clone tatbikini yüklüyorsunuz, sonrasında ise eski telefondan yeni telefona hangi belgelerinizi aktaracağınızı seçiyorsunuz, iki telefon birbirine bağlanıyor ve belgeleriniz aktarılmaya başlıyor. Hepsi bu kadar.

Huawei P40 lite Pil Performansı Nasıl?

Evet, Huawei P40 lite’ın dizaynından başladık, ekran detaylarına değindik, teknik özelliklerini ve performansını değerlendirdik, işletim sistemi ve AppGallery ile pratik konusunu da konuştuk. Artık sırada 2 sair değerli noktamız var. Bunlardan biri pil ömrü, ikincisi ise kameralar.

Artık evvel P40 lite’ın pil performansından bahsederek başlayalım. P40 lite’ta 4200 mAh kapasitesinde batarya konum alıyor. Bu batarya, günlük tasarruf için zati ziyadesiyle yeterliyken, pil ayarlarındaki Güç Tasarruf modu ve Harika Güç Tasarruf modunu kullanarak bu vadeyi çok daha arttırmanız mümkün.

Bizim yaptığımız testlerde tam 120 saatlik pil performansı sağladığımız P40 lite, konuşma vadesiyle 34 saat, ekran açık web dolaşım vadesiyle ise 18 saati aşkın bir deneyim sağladı.

Elbette telefona her hengam olduğu üzere Full HD görüntü testimizi de uyguladık. Wi-Fi’ya bağlı konumda ve ekran parlaklığının maksimum açık olduğu senaryoda 90 dakika boyunca Full HD görüntü oynatmanın sonucunda yüzde 14‘lük pil kaybı gözlemledik. Yani bu koşulda medya izlerseniz yaklaşık 11 saat boyunca aralıksız görüntü izleyebilirsiniz. Saf ki ekran parlaklığını otomatik yaparak bu vadeyi arttırmanız elinizde.

Umumi olarak pil performansıyla çok beğendiğimiz telefon, öte yandan süratli da şarj oluyor. İncelemenin başında da söylediğimiz üzere 40W Huawei Muhteşem Charge şarj cihazıyla gelen telefon, 30 dakika içinde 0’dan bataryanın yüzde 70’ini doldurabiliyor. Bu da ziyadesiyle âlâ bir vade akıllıcası.

Huawei P40 lite Kameraları

Huawei P40 lite, 4 kameralı bir akıllı telefon modeli oluyor ve gerideki bu 4’lü kamera diziliminde olduğu üzere, ön kamerasında da yapay zeka desteğinden faydalanıyor. Artık kameraları yakından tanıyalım ve sağladıklarından bahsedelim.

P40 lite’taki ana kameramız 48 MP ölçüsünde oluyor. f/1.8 diyaframlı 26 mm’lik bu ana kamera, faz algılamalı lazer otofokusa sahip. Varsayılan olarak 12 MP çekim yapan ana kameradan daha çokça detay elde etmek istediğinizde, kamera arayüzünden 48 MP’e geçiş yapabiliyorsunuz. Tekrar bunun çabucak üzerinde ise 48 MP AI Ultra Netlik modunu göreceksiniz. Yapay zeka desteğinden bu modu seçerek faydalanmanız mümkün. Böylelikle detay seviyesi yüksek, daha yüksek çözünürlükte ve sinematik fotoğraflar çekebiliyorsunuz. O nedenle bu mod nispeten kıymetli, kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.

P40 lite’ın 2. kamerasına geldiğimizde, 8 MP ultra geniş açılı lensin konum aldığını görüyoruz. f/2.4 diyaframlı bu 2. kamera ile geniş ölçekte fotoğraflar çekebiliyorsunuz. 120 aşamalık geniş açılı fotoğraflar yakalayabildiğiniz bu 17 mm’lik kamera ile hoş manzara çekimleri yapabilir, arkadaşlarınızla bir arada geniş küme fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Elbette bunun için biraz beklemek gerekecek. Çünkü şu an korona virüs sebebiyle #EvdeKal‘mamız lazım.

P40 lite’ın gayrı 2 kamerası da 2 MP çözünürlükte çalışıyor. Bunlardan biri makro çekimleri yapmak için kullanılırken, gayrısı ise bokeh, yani fotoğraflarınıza alan derinliği sağlamak için mahal alıyor. Bu sınıfta mahal alan pek çok telefon modeli alan derinliğini kamera konumuna yazılım yoluyla sağlarken, P40 lite’ta ekstra bir kameraya taraf verilmiş olması büyük artı. Çünkü bu sayede bokeh efekti daha başarılı biçimde işlenebiliyor.

Tekrar telefonun kamera arayüzünde Muhteşem Makro modunu kullanarak birbirinden hoş makro çekimleri yakalamanız mümkün. Öte yandan telefonun Harika Gece modu da bir oldukça başarılı çalışıyor. Düşük ışıkta makro çekim yaptığınızda da ortaya birbirinden hoş sonuçlar çıkartabiliyorsunuz. Bizim yaptığımız çekimlerde de bunu ziyadesiyle gördük sahihi.

Öte yandan Harika Gece modundan elbette pek çok senaryoda faydalanmanız mümkün. Gece dışarıda yapacağınız çekimlerin yanı sıra, ön kamerada da Muhteşem Gece Selfie özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Birden çokça çekimi birleştirerek düşük ışık koşullarında da hoş özçekimler yapabileceğiniz telefon, bizim yaptığımız denemelerde de ortaya hoş sonuçlar çıkarttı.

P40 lite’ın kamera modları arasında daha çok sayıda seçenek bulabiliyorsunuz. Profesyonel çekim modundan ağır çekim ve süratli çekim özelliklerine, portre modundan hoşluk moduna, tekrar yapay zeka modundan AR Lens çekim yeteneklerine kadar seçenekler mevcut.

Medya tarafına geldiğimizde ise, telefonda ön ve art kamerayla maksimum Full HD görüntü kaydı yapabildiğinizi söyleyelim. Yani telefonda bir 4K görüntü kaydı imkanı bulunmuyor.

Huawei P40 lite ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlayacak olursak, Huawei P40 lite, pek çok açıdan başarılı bir telefon olmuş. Bilhassa selef model P30 lite‘ın üzerine çok sayıda somut geliştirme ortaya koyması, teknoloji mealinde ehemmiyet arz ederken, elbette kullanıcı gözüyle baktığımızda da pratik manada yarar sağlıyor.  

P40 lite; dizaynından ekran özelliklerine, kameralarından pil ömrüne ve performansına kadar çok noktada nispeten kullanışlı bir seçenek. Lakin Google hizmetleri derseniz, onu da aslında tüm detaylarıyla sizlere anlattık. Artık yerküre Google’ın etrafında dönmüyor, burası kesin ve Huawei, bunu HMS, yani Huawei Mobil Servisleri yoluyla, AppGallery pratik mağazasıyla, bilhassa Türkiye’de yerli geliştiricilerle ortak çalışmasıyla ve bugün bunlara alternatif olarak bahsettiğimiz 3. Parti tahlil olan MoreApps ile bir arada tesirli halde gösteriyor. O nedenle bu hususta bir çekinceniz olmasına açıkçası gerek olmadığını yekten söyleyebiliriz.

Huawei P40 lite’ın fiyatı ise 3199 TL. Bu manada fiyat/performans nispetiyle da epey etkileyici olduğunu söylemek pek mümkün.

O nedenle P40 lite aradığınız telefon kriterlerine giriyorsa, rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

CHIP Online Notu: %90

ARTILARI

+ Kompakt gövde, hoş tasarım
+ Geniş ve güçlü Punch FullView ekran
+ 1. sınıf pil ömrü
+ Çok süratli şarj özelliği
+ Yüksek performans 
+ AppGallery ve More   Apps tahlili
+ Android 10 & One UI 2
+ 3.5 mm kulaklık girişi
+ Gün içi ve gece fotoğraf yetenekleri
+ Fiyat/performans

EKSİLERİ

– Parmak izi tutuyor
– Stereo hoparlör yok
– Suya karşı dayanıklı değil
– 4K medya kaydı yok

Yorum Ekle